לימודים בישראל

הכשרה מקצועית

מסלולי הלימוד המוצעים כיום על ידי מגוון המוסדות השונים בארץ כוללים גם מסלול ייחודי של הכשרה מקצועית. מטרתו העיקרית של מסלול זה היא להכשיר את המשתתפים בו לתחום עיסוק מסוים ולספק להם את כל הכלים שהם צריכים כדי שיוכלו לעבוד בתחום ולהשתלב בו באופן רשמי. לימודי ההכשרה המקצועית, שלא כמו לימודי תואר למשל, נחשבים לקצרים הרבה יותר, אך גם לממוקדים מאד. עלות הלימודים נקבעת על ידי המוסד הלימודי עצמו ולרוב מדובר בלימודים מסובסדים, בין אם על ידי המדינה ובין אם על ידי גופים שונים. חיילים משוחררים, למשל, יכולים להשתמש בפיקדון שקיבלו מצה"ל לטובת הכשרה מקצועית.

מהם לימודי הכשרה מקצועית?

לימודי הכשרה מקצועית פתוחים לקהל הרחב ומאפשרים לכל מי שמשתתף בהם לעסוק בתחום מקצועי מסוים שאיננו מצריך לימודי תואר כלשהם. בעוד שמקצועות כמו מהנדסים, רואי חשבון, עורכי דין, רופאים, עובדים סוציאליים ועוד ניתן ללמוד במכללות ובאוניברסיטאות השונות בארץ, ישנם לא מעט מקצועות אחרים ללא תואר אקדמי, כמו טכנאים מוסמכים למשל, אותם רוכשים במסגרת לימודי הכשרה מקצועית. לימודים אלה מציעים כלים חשובים ועוזרים בפיתוח המיומנויות הנדרשות לתפקידים אלה.

למי זה מתאים?

ללימודי הכשרה מקצועית פונים בעיקר חיילים משוחררים, מובטלים המעוניינים בעיסוק חדש ומבוקש יותר וגם עולים חדשים או אקדמאים הבוחרים לעשות הסבה מקצועית. ישנם לא מעט צעירים אחרי צבא המעוניינים לרכוש מקצוע מבלי שיצטרכו ללמוד אותו במוסד אקדמי במשך שלוש או ארבע שנים. ישנם גם לא מעט מובטלים שפוטרו ממקום עבודתם, ועתה הם מעוניינים בדרך חדשה – במסלול מקצועי אחר הנחשב למבוקש יותר. וכמובן, יש גם אקדמאים הבוחרים באפשרות של הסבה כחלק מהכשרה מקצועית. למרות התואר שברשותם, הם מעוניינים בעיסוק אחר, שאת הכלים הנדרשים לו רוכשים במסגרת לימודי הכשרה מקצועית.

מעבר לכך, אפשר למצוא לא מעט קורסי הכשרה מקצועית המיועדים לעולים חדשים שזה עתה עלו לארץ ומעוניינים בהסבה מקצועית או ברכישת מקצוע חדש. כל אחת מהאפשרויות וכל אחד מהקורסים, מותאמים נקודתית לקהל היעד ומאפשרים למשתתפים בהם ליהנות מפתרון בהתאמה מלאה. גם אנשים בעלי צרכים מיוחדים יכולים למצוא קורסי הכשרה מקצועית המאפשרים להם להשתלב במקצועות השונים, תוך התייחסות למגבלה שממנה הם סובלים ותוך ניצול מלוא הפוטנציאל שגלום בהם.

לימודי תעודה

לימודי הכשרה מקצועית הינם חלק מלימודי תעודה. אין מדובר, כאמור, בלימודים אקדמאיים המקנים למשתתפים בהם תואר ראשון או שני, כי אם תעודת לימודי מקצוע בלבד המאפשרת להם לעבוד בתפקיד שבו הם התמחו במהלך תקופת הלימודים. בעזרת תעודה זו יכולים בוגרי לימודי ההכשרה המקצועית להשתלב בתפקידים שונים ובמסגרות שונות, הזקוקות לעובדים בעלי ההכשרה הרלוונטית. רק לאחר שעברו המשתתפים בלימודים אלה את בחינות הגמר בהצלחה (בחינות מעשיות ועיוניות) – יקבלו את התעודה. בחינות הגמר הן בחינות חובה, הנדרשות פעמים רבות על ידי המדינה עצמה. הבחינות בודקות את הידע שצברו התלמידים במהלך תקופת הלימודים ואת המיומנויות השונות שפיתחו במסגרת זו.

קורסים מקצועיים

לימודי הכשרה מקצועית מוצעים על ידי משרד הכלכלה, בין היתר, ודרך שירות התעסוקה. מדובר במגוון רחב מאד של קורסים, הקשורים לענפי התעסוקה השונים: חשמל, מזכירות, מכונות, בניין, תחבורה, קוסמטיקה, הארחה, בריאות ורפואה, מחשבים, נגרות, טיפול בילדים, אלקטרוניקה ועוד. במרבית המקרים מדובר בקורסים של מספר חודשים, הנערכים לרוב 5 ימים בשבוע במשך 8 שעות ביום. במקרים אחרים אלה הם קורסים קצרים יותר. ישנה גם אפשרות לבחור במסלול ערב כדי לשלב את הלימודים לצד עיסוקים אחרים, כמו עבודה למשל. אפשרות נוספת היא לבחור בהכשרה מקצועית המוצעת על ידי בתי ספר פרטיים או על ידי הקרן להכוונת חיילים משוחררים. חיילים משוחררים הבוחרים באפשרות זו מקבלים פעמים רבות מלגת קיום והזדמנות להשתתף בקורסים השונים ללא עלות, קורסי הכשרה מקצועית העוזרים להם להשתלב בתפקידים שונים לאחר שחרורם מהצבא, להרוויח כסף ואולי בעתיד להמשיך ללימודים גבוהים יותר אם ירצו.

הסבה מקצועית

מי שמעוניין בהסבה מקצועית, כמו אקדמאים למשל או אפילו עובדים במפעל המודעים לאיום פיטורין, יכולים לבחור בלימודי הכשרה מקצועית כחלק מהסבה מקצועית. כך ניתן לרכוש מקצוע חדש ולהשתלב בתחום עיסוק שונה לגמרי. זוהי הזדמנות להרוויח סכומי כסף גבוהים יותר, להשתלב במסגרות תעסוקתיות גדולות ונחשבות ובעיקר להיות בעלי תעודה מקצועית רשמית, המאפשרת גם בעתיד השתלבות בתפקידים נוספים, ואולי אף בכירים יותר.

תנאי קבלה להכשרה מקצועית

תנאי הקבלה נקבעים על ידי המוסד הלימודי שמציע את המסלול, אולם במרבית המקרים אין צורך בידע או בניסיון קודם, למעט במסלולים מיוחדים מתקדמים יותר, הדורשים ידע בתחום. בניגוד ללימודים אקדמיים, המשתתפים בלימודי ההכשרה המקצועית אינם נדרשים להציג תעודת בגרות מלאה, ציון בבחינה הפסיכומטרית וכדומה, וגם לרוב אינם מתבקשים לעבור בחינות קבלה או ראיון אישי. בכל מקרה, לפני ההרשמה, מומלץ לבחון האם ישנם תנאי קבלה מסוימים או דרישות סף כלשהן כדי להתקבל ללימודים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן