לימודים בישראל

הכשרה מקצועית ביטוח לאומי

מדינת ישראל היא מדינה סוציאלית, שמשתדלת להעניק סיכויי תעסוקה טובים לכלל אזרחיה, ולשלם לאזרחים העובדים שלה דמי אבטלה במקרים בהם הם זכאים לתשלומים אלה. עם זאת, על מנת לא להשאיר את המובטלים במעגל האבטלה, המדינה מאפשרת לאנשים שאינם עובדים הפניות לקורסים מקצועיים שונים והשתלמויות, הנקראים הכשרה מקצועית, במטרה לשלבם בשוק העבודה, או לשפר את סיכויי קבלתם לעבודה בתחומים שונים ברחבי הארץ. בעמוד שלפניכם נפרוס מידע רחב על ההכשרה המקצועית המתאפשרת על ידי משרד התעסוקה, על הדרישות וההתאמה לקורסים אלו, ועל התהליך עצמו.

מהי הכשרה מקצועית?

לימודים במסגרת הכשרה מקצועית הם למעשה לימודי תעודה אשר במהלכם עוברים המועמדים לקבלת התעודה את השיעורים הרלוונטיים להקניית המיומנויות הנדרשות עבור העסקתם במקצוע מסוים. הכשרה מקצועית יכולה להתבצע בארבעה תחומים מרכזיים: קידום נשים ופיתוח כישורי עבודה, הכשרת בנייה ותעשייה, הכשרת מבוגרים כללית, והסבה מקצועית ואקדמאים שמעוניינים להחליף את מקצועם. הלימודים במסגרת ההכשרה יכולים להתבצע בשעות היום או בשעות הלילה, בהתאמה לדרישות הקורס הספציפי אליו המועמד לתעסוקה נרשם בפועל.

למי מיועדים קורסים להכשרה מקצועית של ביטוח לאומי?

קורסים במסגרת הכשרה מקצועית של משרד התעסוקה ושל ביטוח לאומי מיועדת לכמה אוכלוסיות יעד. ראשית, ככלל גורף מדובר במבוגרים בני 18 ומעלה המעוניינים לקבל הכשרה מסוימת העונה לצרכיהם בתור דורשי עבודה בשוק. כלל גורף זה יכול לחול על כמה סוגים של מבקשי עבודה.

הקטגוריה הראשונה היא מסיימי לימודי תואר ראשון שמבקשים לשפר את סיכויי העסקתם, ולעבור הכשרה מקצועית שתעניק להם כלים נרחבים שיאפשרו להם להתקבל לעבודה במוסדות שונים ברחבי הארץ.

בנוסף, המדינה מספקת הכשרה מקצועית לצעירים שסיימו את שירותם הצבאי, לעולים חדשים, לעובדי תעשייה העומדים בפני פיטורים או למוקדי אבטלה וקוי עימות המוגדרים כך על ידי ממשלת מדינת ישראל. אוכלוסיות מיוחדות זוכות להכשרה מקצועית נרחבת בתחומים ספציפיים ומותאמים אישית ליכולת של האוכלוסיה הנדונה, במטרה לאפשר סיכוי תעסוקה שווים לכל האזרחים במדינת ישראל. ברוב המקרים בארץ, אלו שנרשמים לקורסים של הכשרה מקצועית דרך ביטוח לאומי עושים זאת במסגרת החובות המוטלות עליהם לקבלת דמי אבטלה.

כיצד עובד תהליך ההפניה להכשרה?

אדם שהופנה לקורסים של הכשרה מקצועית עומד בפני ועדת הקבלה של הקורס הספציפי אליו הופנה, אשר בוחנת את יכולתו לעמוד בתנאי הקורס, ולעסוק במקצוע אליו הוא מוכשר לאחר תום הכשרתו. במידה והמועמד התקבל להכשרה המקצועית, הוא עובר את הקורס עצמו, על כלל דרישותיו ושיעוריו. חשוב לציין שקורסים של הכשרה מקצועית של ביטוח לאומי הם קורסים תובעניים שדורשים נוכחות חובה, הגשת משימות ומטלות לפי דרישות הקורס, והצלחה במשימות השונות המוטלות על ידי מעבירי הקורס.

בסוף כל חודש מנהלי הקורס מעבירים לביטוח לאומי את נוכחותו של התלמיד בקורס. לפי נוכחות זו ולפי הזכאות האישית של כל תלמיד הוא מקבל את השלמת ההכנסה שלו או את קצבת האבטלה להם הוא זכאי על פי חוק. לאחר שהסתיים הקורס, עובר המועמד את בחינות הגמר של הקורס. במידה ועבר את הבחינות בהצלחה, הוא מקבל תעודת הכשרה מקצועית שמסמיכה אותו לעסוק במקצוע אותו למד. עם תעודה זו, הוא מופנה לשירותי התעסוקה של לשכת התעסוקה, לצורך השמה במסגרות עבודה שונות הדורשות אנשים בעלי כישורים מסוימים ובעלי הכשרה מסוימת, בהתאמה לזו שקיבל התלמיד שסיים את הכשרתו המקצועית אליה הופנה על ידי ביטוח לאומי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן