לימודים בישראל

הכשרה מקצועית בתזונה קלינית

מסיימי תואר ראשון במסגרת לימודי תזונה המעוניינים לעבוד בתור דיאטנים בארץ מחויבים במעבר הדרישות של משרד הבריאות לשם קבלת ההסמכה הרשמית המאפשרת להם לעסוק במקצועם באופן חוקי במוסדות השונים. כחלק מהדרישות של משרד הבריאות, עליהם לעבור הכשרה מקצועית בתזונה (שנקראת גם סטאז' או פרקטיקום), בכל אחד מהמרכזים המורשים על ידי מרכז ההכשרה של משרד הבריאות, כאשר החלוקה להשמה במרכזים השונים מתבצעת באמצעות הגרלה הנערכת אחת לשנה.

על מנת להירשם להגרלה, יש למלא את הטפסים הרלוונטיים, וכמו כן לשלוח למרכז ההדרכה את הטפסים הרלוונטיים בתום ההכשרה במטרה לקבל את האישור הנכסף לעיסוק במקצוע אותו למדו ובו הוכשרו.

מי נדרש לעבור הכשרה מקצועית בתזונה?

כל אחד ואחת המעוניינים לעסוק במקצוע הדיאטה במדינת ישראל מחויב לעבור הכשרה מקצועית בתזונה. מדובר בהכשרה מעשית בת שישה חודשים, תחת פיקוחם של דיאטנים או תחת פיקוחן של דיאטניות במוסדות המורשים השונים.

במהלך תקופת ההכשרה המוכשרים אינם נחשבים לדיאטנים או תזונאים לכל דבר, אלא למתמחים, שמבצעים עבודה מעשית אך תחת פיקוח צמוד. במהלך תקופה זו, בה הדיאטנים המומחים מלווים את אלו המתמחים, החדשים לומדים את רזי המקצוע, ואת כל הסודות הקטנים, הטיפים והדגשים אותם אי אפשר ללמוד מהספר אל המחברת.

מי שהשלים לימודי תואר ראשון בתזונה וסיים את תקופת הסטאז' של הכשרה המעשית מורשה לגשת אל מבחן ההכשרה המסכם. במידה ועבר את המבחן ואת דרישותיו, הוא יוסמך כתזונאי מומחה מטעם מדינת ישראל ומורשה לעסוק בתזונה באופן חוקי ולגיטימי.

כיצד נקבע מקום ההכשרה המעשית?

בדומה למסיימי לימודי רפואה שעוברים הכשרה מעשית בהגרלה, כך גם מיקום הכשרתם המקצועית של מסיימים לימודים במקצועות התזונה נקבע בהגרלה.

ההגרלה עצמה מתבצעת במרכז ההדרכה של משרד הבריאות. ההשתתפות בהגרלה אינה מחייבת נוכחות פיזית בהגרלה עצמה, אך ההגרלה פתוחה לכולם, על מנת ליצור מצב של שקיפות, מצב בו אין חשש למעורבות של גורמים בעלי אינטרסים בקביעת מיקום ההכשרה המעשית של מסיימי תואר בתזונה.

על מנת להשתתף בהגרלה ולקבוע את המיקום בו מתבצעת הכשרה מקצועית בתזונה, יש צורך למלא את הטפסים הרשמיים של משרד הבריאות, ולצרף את האישורים המתאימים על סיום התואר בתזונה. טופס שפרטיו מולאו בצורה לא נכונה, או שאליו לא צורפו האישורים המתאימים על סיום דרישות התואר בתזונה, יחשב כפסול וימנע מבעליו השתתפות בהגרלה, אלא אם כן מילא ושלח טופס חדש.

מילוי הטופס בצורתו המדויקת הוא תובעני, ולכל משתתף מותרת שליחת טופס אחד ויחיד, ללא אפשרות לתיקון, ולכן חשוב מאוד לקרוא את כל ההנחיות למילוי הטופס בעיון רב, לצרף את הטפסים הנדרשים, ולשלם את הסכום הקבוע בחוק לאותה שנה בה נערכת ההגרלה באמצעות מערכת התשלומים המקוונת של משרד הבריאות.

האם ניתן להחליף את המקום בו מבצעים את ההכשרה?

החלפת המקום בו מתבצעת הכשרה מקצועית בתזונה מתאפשרת לא יאוחר מחודש טרם תחילת ההכשרה המקצועית עצמה. ההחלפה של מקום ההכשרה מתבצעת באמצעות פרסום הבקשה בפורום הרלוונטי של משרד הבריאות, הקרוי פורום החלפת מקום ההכשרה.

בנוסף לפרסום הבקשה בפורום זה, יש צורך להגיש בקשה כתובה בכתב אל מרכז ההדרכה של משרד הבריאות. על הבקשה הכתובה להיות חתומה על ידי שני הצדדים, המתמחה והמרכז בו הוא הושם להכשרתו המקצועית. במידה והבקשה עומדת בכל התנאים, מרכז ההדרכה של משרד הבריאות יאפשר את ההחלפה באופן מידי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן