לימודים בישראל

השלמת בגרויות

השלמת בגרויותהתקופה בה אנו נדרשים להתכונן וללמוד לבחינות הבגרות היא לרוב אחת התקופות הסוערות בחיינו. לקראת סוף הלימודים התיכוניים דברים רבים מטרידים את הראש ומונעים מאתנו להתמקד לחלוטין בלימודים, כך שהרבה מאיתנו נאלצים לעבור קורסי השלמת בגרויות אחרי הצבא. בין אם מדובר ביחסים זוגיים, בגיוס לצבא, עבודה רצינית ראשונה ועיסוקים חברתיים ומשפחתיים שונים, הראש והמחשבות אינם מרוכזים לגמרי בבגרויות אלא בהמון נושאים המטרידים מתבגרים בגיל זה. לפיכך, חלק לא מבוטל מתלמידי התיכון מסיימים את הלימודים ללא תעודת בגרות מלאה או עם ציונים נמוכים.

תעודת הבגרות היא כרטיס הכניסה לעולמם של "הגדולים", הן מבחינת מציאת עבודה והן מבחינת הכניסה לעולם הלימודים האקדמיים. הדרישות הגבוהות לקבלה ללימודים במוסדות הגבוהים, מביאות אותנו לרצות ולשפר את ציוני בחינות הבגרות הקיימים או להשלים את אלו שמעולם לא עשינו. לשם כך קמו מכונים ומוסדות שונים המציעים תכניות שיפור או השלמת בגרויות.

קורסים להשלמת בגרויות

קורסים להשלמת בגרויות מיועדים, בדרך כלל, עבור מי שמעוניין להשלים בין מקצוע לשלושה מקצועות חסרים, על מנת לקבל תעודת בגרות מלאה. עבור כל מקצוע בבגרות ישנו קורס מותאם בו נלמד כל החומר הרלוונטי לאותו מקצוע. הקורס מכין אתכם לקראת הבחינה וכולל לימוד ותרגול של החומר. מקצועות הבגרות בהם ניתן לקחת קורס השלמת בגרויות הם: בגרות במתמטיקה, בגרות באנגלית, תנ"ך, ספרות, עברית, היסטוריה, אזרחות, ביולוגיה, פיזיקה וגיאוגרפיה.

קורסי השלמת בגרויות נמשכים לרוב עד שלושה חודשים ובמהלכם נקבעת מערכת שעות התואמת את היקף המקצועות אותו תיאלצו להשלים. בדרך כלל רוב המכונים המציעים קורסים מסוג זה, דואגים להתאים את תכנית השלמת המקצועות במערכת שעות אישית עבור כל תלמיד. במידה וחסרים לכם יותר משלושה מקצועות, האפשרות העדיפה היא ללא ספק מכינה להשלמת בגרויות.

מכינה להשלמת בגרויות

במידה והנכם נדרשים להשלים למעלה משלושה מקצועות בגרות, הפתרון המומלץ עבורכם הוא מכינה להשלמת בגרויות. המכינה נמשכת שנת לימודים אקדמית מלאה, שבמהלכה נלמדים מחדש כלל המקצועות הנדרשים לבגרות. הלימודים הם אינטנסיביים ולרוב מתקיימים חמישה ימים בשבוע. הציונים במכינה מהווים את תעודת הבגרות העדכנית והרלוונטית שלכם עבור קבלה למוסד להשכלה גבוהה.

מכינות להשלמת בגרויות מוצעות במכללות אקדמיות רבות וכן גם באוניברסיטאות המובילות בארץ. חשוב לציין כי רוב האוניברסיטאות אינן מכירות במכינות של מכללות פרטיות. טיפ קטן בהקשר זה הוא לבחור במכינה במוסד האקדמי בו אתם מעוניינים להמשיך לימודים לתואר ראשון. כל מוסד מכבד ומעריך את המכינה הפועלת במסגרתו ולעיתים רחוקות מוכרות גם מכינות מטעם מוסדות אקדמיים אחרים. כך שאם אתם מתכננים לעשות מכינה, מומלץ לבחור במוסד בו תרצו להמשיך וללמוד לתואר.

למכינה אקדמית יתרון משמעותי בכך שהיא מהווה מעין נחיתה רכה לתוך העולם האקדמי. הלימודים מתנהלים בדרך כלל בתוך כותלי המוסד האקדמי. התנאים הם בדרך כלל תנאי הלימודים כפי שהם במהלך לימודי התואר ובאופן כללי המכינה מביאה להיכרות ראשונית עם מוסד הלימודים והאופן בו הוא מתנהל.

השלמת בגרויות – מחירים

עלות קורס השלמת בגרויות עשויה לנוע בין 3000-5000 ₪. המחיר משתנה בהתאם לכמות הבגרויות אותן תשלימו ואינו כולל את התשלום עבור הבחינה עצמה – 30 ₪ לבחינה. באשר למכינה להשלמת בגרויות, העלות נעה בין 9000-12,000 ₪ בשנה, המחיר משתנה בהתאם לשכר הלימוד האוניברסיטאי שנקבע מידי שנה על ידי משרד החינוך וכן על פי החלטת המוסד האקדמי בו מתבצעת המכינה.

השלמת בגרויות בחינם

השלמת בגרויות בחינם עשויה להישמע כרעיון דמיוני, אך מדובר באפשרות ריאלית וחשובה עבור מי שאין בידו לשלם על הקורסים או המכינות. ישנן מספר אפשרויות העומדות בפניכם.

 • השלמת בגרות בצבא – בפרויקט מיוחד של צה"ל המאפשר לחיילים אשר חסרים להם עד שלושה מקצועות לקבלת תעודת בגרות מלאה. החיילים נשלחים לקורס שנמשך שלושה חודשים והוא על חשבון הפז"ם הצבאי.
 • השלמת בגרויות על חשבון הפיקדון הצבאי – כל חייל משוחרר מקבל מצה"ל פיקדון המיועד בין היתר ללימודים. הפיקדון הוא דרך נוספת לשלם על המכינה או הקורס מבלי להוציא מכיסכם הפרטי.
 • "פרויקט השר" מטעם משרד החינוך – פרויקט מיוחד שנועד לאפשר לאוכלוסיות מיוחדות עם צרכים שונים, להגיע ללימודים אקדמיים ולקדמם בחברה. הפרויקט מממן כ- 12,000 סטודנטים בשנה המעוניינים להשלים מקצוע בגרות אחד. הפרויקט פועל עם כ- 45 מכינות קדם אקדמיות ברחבי הארץ.
 • הטבות לעולים חדשים מטעם משרד הקליטה – עולים חדשים זכאים לעיתים במסגרת סל הקליטה, להטבות ומלגות שונות למימון לימודים אקדמיים וביניהם גם השלמת בגרויות.
 • הטבות מיוחדות לחיילים משוחררים – חיילים משוחררים הם אחת האוכלוסיות שנהנות מההטבות המשתלמות ביותר בכל הנוגע ללימודים אקדמיים והשלמת לימודים. כפי שצוין, חיילים משוחררים נהנים מהפיקדון הצבאי שניתן להם בתום השירות. מלבד זאת, מכללות ומכונים שונים מציעים לחיילים משוחררים להשלים בגרויות ללא עלות. בנוסף, היחידה להכוונת חיילים משוחררים מציעה מימון בתנאי הזכאות להשלמת בגרויות במכונים שונים, איתם יש לה הסכם במכרז.
 • השלמת בגרות לבד – השלמת בגרויות לבד היא אפשרות נוספת העומדת בפניכם. מדובר באפשרות שלא מתאימה בהכרח לכל אחד, אך היא בהחלט עשויה להועיל בהוזלת העלויות. בכדי ללמוד לבד תוכלו לקנות ספרי לימוד עם מיקוד החומר לבחינה. הספרים ניתנים למכירה במכונים הפרטיים המציעים גם את הקורסים. כמו כן, תוכלו למצוא חומר רב בפורומים ואתרי אינטרנט שונים העוסקים בתחום השלמת הבגרויות.

בתי ספר להשלמת בגרויות

בתי הספר להשלמת בגרויות והכנה לבחינה הפסיכומטרי, הפכו לעסק של ממש בשנים האחרונות. המכונים השונים מציעים קורסים להשלמה ושיפור בגרויות, קורסי הכנה לפסיכומטרי, ספרי לימוד מתאימים הנכתבים על ידי המכון עצמו, ליווי אישי ועוד.

יואל גבע

אחד המכונים הגדולים המצליחים בארץ. נמצא בפריסה ארצית מצפון ועד דרום. המכון מציע מסלול לימודים אישי המותאם לכל תלמיד ולדרישות הלימודיות. מלבד הקורסים הקבוצתיים, מציע יואל גבע גם הדרכה אישית ותגבורים מעבר למערכת השעות הקבועה.

אנקורי השלמת בגרויות

הרשת הוותיקה בתחום בתי הספר להשלמת בגרויות ופסיכומטרי. רשת אנקורי מפעילה גם תיכוניים אינטרניים אשר מפוקחים ומוכרים על ידי משרד החינוך. כמו כן, לרשת בתי ספר להשלמה ושיפור של בגרויות וכן קורסי הכנה לבחינה הפסיכומטרית.

לחמן

לחמן הינה רשת בתי ספר עם 30 שנות ותק בתחום. לחמן מציעה קורסי השלמת בגרויות והכנה לפסיכומטרי. הרשת היא חלק מקבוצת "קידום", הכוללת בין היתר גם את בית הספר להשלמת בגרויות ופסיכומטרי – קידום וגם את רשת בתי הספר ללימוד אנגלית – wallstreet .

ירדן

רשת בתי ספר לפסיכומטרי והשלמת בגרויות הפועלת בתל אביב ובירושלים. מכון ירדן מפעיל קורסים לשיפור בגרויות, מסלול להשלמת בגרויות על מנת לקבל בגרות מלאה, תוכנית השלמת בגרויות לחרדים, קורסי הכנה לבחינה הפסיכומטרית ואף תיכון אקסטרני לכיתות י"א –י"ב.

היחידה

בית ספר מצליח לשיפור והשלמת בגרויות, הדוגל בשיטה ייחודית, לפיה בכיתה לומדים בליווי אישי ממוקד לא יותר מ-6 תלמידים. ביחידה קורסי ההכנה לבגרות הם אינטנסיביים, כוללים תרגול רב של שאלות בגרות ומלווים בסימולטרים של וידאו ובמבחני סימולציה. לכל תלמיד מותאמת תכנית אישית המתאימה לצרכיו הייחודיים.

חישוב ממוצע בגרויות

ממוצע הבגרויות הוא הקריטריון העיקרי לקבלה למוסדות ללימודים גבוהים, זאת בנוסף לציון הבחינה הפסיכומטרית. על אף המשקל הרב שהתלמידים והמכונים נוטים לתת לבחינה הפסיכומטרית, האוניברסיטאות והמכללות מצדן דווקא נותנות משקל גבוה בהרבה לממוצע הבגרויות, כך שכדאי לכם להשקיע במכינה או בקורסי השלמת בגרויות לשיפור ציוניכם. הממוצע משמש את המוסדות האקדמיים בחישוב הסכם. הסכם הינו ציון המשקלל את ממוצע הבגרויות ואת ציון הבחינה הפסיכומטרית. הסכם משמש כציון סף לקבלה לתכניות ומסלולי הלימוד השונים בתוך המוסד האקדמי.

כלל האוניברסיטאות בארץ וכן גם חלק נכבד מהמכללות, מציעות באתרי האינטרנט שלהן מחשבונים לחישוב ממצע הבגרויות. במחשבון עליכם להזין את ציוני תעודת הבגרות ולעיתים לציין מה המסלול אליו הייתם רוצים להתקבל על מנת לקבל ממוצע בגרויות עדכני. חשוב לציין כי כל אוניברסיטה או מכללה מחשבות באופן מעט שונה את ממוצע הבגרויות ועלולות לתת משקל שונה למקצועות שונים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן