לימודים בישראל

השלמת בגרויות בצבא

גם אתם, כמו לא מעט צעירים אחרים, ניצלתם את תקופת התיכון למטרות אחרות ולאו דווקא ללימודים? רוצים בכל זאת לעלות על מסלול ההשכלה הגבוהה או לחילופין לרכוש מקצוע מבוקש מייד עם השחרור מצה"ל? יש פיתרון עבורכם והוא קורס השלמת בגרויות בצבא.

מי זקוק לקורס השלמת בגרויות בצבא?

בימינו בגרות מלאה היא תנאי קבלה בסיסי לא רק לתוכניות הלימודים השונות באוניברסיטאות ובמכללות האקדמיות אלא גם לרבים מבין המסלולים של לימודי תעודה – ועל כן כל מי שמתגייס לצה"ל מבלי שעבר את כל המבחנים ההכרחיים לצורך קבלת תעודת בגרות יכול לצאת נשכר מהשלמת בגרויות במהלך השירות הצבאי.

קורס השלמת בגרויות בצבא מומלץ גם למי שלא מתכנן להמשיך ללמוד מייד עם השחרור מצה"ל אלא מעדיף להעניק לעצמו פסק זמן כזה או אחר מלימודים. למעשה, גם אם אתם מאמינים כי לא תזדקקו להשכלה גבוהה (בין אם במתכונת של לימודי תואר ראשון ובין אם לקראת תעודה מקצועית) אל תפסלו על הסף מעבר קורס שכזה – ישנה סבירות בלתי מבוטלת שבסופו של דבר כן תרצו ללמוד, ולמה בעצם לא לנצל את זמן השירות בצבא כדי להשלים בגרויות?

קורס במימון צה"ל

יתרון חשוב נוסף של השלמת בגרויות תוך כדי השירות הצבאי הוא שישנם מקרים בהם צה"ל הוא זה שמממן את הלימודים.

מדובר בפרויקט שמשותף לצה"ל, קרן לב"י ומשרד החינוך, במטרה להעצים לוחמים ותומכי לחימה ולהרחיב את מנעד האפשרויות שיהיה פתוח בפניהם בתום השירות הצבאי – הן כהוקרה על התרומה המשמעותית שלהם למדינה ועל המאמצים הרבים שהם משקיעים במהלך השירות, והן מתוך הבנה כי חייל בעל מוטיבציה שיפנה למסלול ההשכלה הגבוהה לאחר השחרור יוכל להמשיך לתרום למדינה גם דרך רכישת מקצוע מועיל.

הקבלה לקורס השלמת בגרויות בצבא נעשית דרך אנשי השלישות או החינוך בכל יחידה, וכאמור מיועדת לחיילים קרביים ולאלה המוגדרים "תומכי לחימה". ניתן להשלים בגרויות בשלושה מקצועות – מתמטיקה (3/4 יחידות), אנגלית (גם כן 3 או 4 יחידות לימוד) ואזרחות (יחידה אחת). אפשר להיעזר בשירותי ייעוץ לימודים חינם על מנת לדעת מהן הבגרויות החשובות ביותר עבורכם.

חשוב להדגיש כי מדובר אמנם ביציאה משגרת השירות השוחקת, אולם גם תקופת הלימודים הינה אינטנסיבית מאוד כשלכל יום לו"ז מלא מ-8 בבוקר ועד 23:00. בנוסף מתייצבים החיילים שמשלימים בגרויות בכיתות הלימוד כשהם על מדים.

משך הקורס – 7 עד 9 שבועות כשמדובר בבגרות באנגלית או במתמטיקה, ושלושה שבועות ללומדי האזרחות. מייד לאחר סיום הקורס ניגשים החיילים למבחן הבגרות במועד שנקבע במיוחד עבורם.

השלמת בגרויות לאנשי הקבע

האופציה של קורס השלמת בגרויות בצבא רלוונטית גם לאנשי הקבע, וגם עבורם הלימודים הם על חשבון צה"ל.

על מנת להתקבל ללימודים אלה ישנם שני תנאים עיקריים:

 • המלצות ממפקדי איש הקבע + שלוש חוות דעת אחרונות חיוביות (ציון "טוב" ומעלה).
 • יתרת ההתחייבות לשירות עומדת על לפחות 4 שנים.

אנשי קבע יכולים להשלים בגרויות הן באנגלית, הן במתמטיקה, הן בעברית וכן בעד שלושה מקצועות נוספים. את הבקשה מגישים באמצעות מש"קית הת"ש.

השלמת בגרויות על חשבון החייל

השלמת בגרויות במהלך הצבא אפשרית גם למי שאינו לוחם או תומך לחימה, אם כי במקרים אלה הלימודים אינם על חשבון צה"ל אלא על חשבונו של החייל.

הסיוע שמושיט הצבא במקרים אלה מסתכם במתן 5 ימי חופש (כולל יום מבחן הבגרות עצמו). יחד עם זאת רוב בתי הספר המציעים קורסי השלמת בגרויות מעניקים הנחות לחיילים בסדיר, ואופציה נוספת של עזרה כלכלית היא מלגות לחיילים בודדים (שרלוונטיות גם למי שעובר קורס שכזה לאחר שחרורו מצה"ל, וזאת אם הוא כמובן מוכר כחייל בודד).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן