לימודים בישראל

לימודים אקדמיים

בלי לימודים אקדמיים אין עתיד, כך משננים לנו ההורים בוקר וערב. ואכן, הנורמה המקובלת כיום בישראל היא שללא לימודים במוסד להשכלה גבוהה לא ניתן להגיע למשרות נחשקות. לימודים גבוהים בישראל והמוסדות להשכלה גבוהה הפכו לחלק אינטגרלי מן המסלול הישראלי הנורמטיבי, כאשר מספרי הסטודנטים הנרשמים למוסדות לימודים אקדמאים הולך וגדל בכל שנה.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

מסלולי לימודים אקדמיים בישראל

לימודים אקדמיים נחלקים למסלולי לימוד לתואר ראשון, שני ושלישי, הלא הוא "דוקטורט".

לימודים לתואר ראשון בישראל נמשכים בממוצע כשלוש שנים, מלבד במחלקות מסוימות הדורשות זמן לימודים ארוך יותר. לימודים לתואר שני נמשכים בממוצע כשנתיים ונחלקים, בהתאם לתחום הלימודים ומטרת הלימודים, למסלול מחקרי הכולל תזה(עבודת מחקר) ומאפשר להמשיך ללימודי דוקטורט, ולמסלול שאינו מחקרי ולא דורש הגשת עבודת מחקר.

בסיום תקופת הלימודים באקדמיה, הסטודנט זכאי לקבל את התואר, בתנאי שסיים את מטלותיו ועמד בכל תנאי הלימודים.

מקצועות לימוד אקדמיים

מאז קום המדינה צמחו בישראל הרבה מאוד פקולטות, מקצועות לימוד אקדמיים ותחומי לימוד חדשים. בשנים האחרונות יש נסיגה מסוימת בהיצע החוגים בשל הקיצוצים, אולם עדיין ניתן לדבר על מאות תחומים אפשריים של לימודים אקדמאים. החוגים הגדולים ביותר הם אלו שנוגעים למקצועות פרקטיים עם פן יוקרתי. לימודים בישראל בתחומי כלכלה ומנהל עסקים, משפטים, פסיכולוגיה, רפואה והנדסה מציגים כמעט באופן קבוע את רשימת הנרשמים הארוכה ביותר.

חוגים כלליים ממדעי הרוח או מתחום האמנויות זוכים להתעניינות פחותה בהרבה. ספרות, מדעי היהדות, פילוסופיה ובלשנות קיימים במסגרת לימודים אקדמיים רק בגבולות האוניברסיטה ואינם זמינים במכללות השונות. באופן כללי, מרבית המכללות הקיימות בישראל עוסקות בלימודים פרקטיים יותר, אם כי יש כמה יוצאות דופן מכלל זה. גם מכללות אקדמיות, שתכניות הלימוד בהן זהות למקבילותיהן באוניברסיטאות, מציעות רק חוגים שמתקשרים למקצוע ספציפי. ככל שמקצוע נחשב מבוקש יותר, כך יהיו יותר מכללות שיציעו אותו.

לפרטים נוספים אודות ← מקצועות לימודים

לימודים אקדמיים בשילוב תעודת הוראה

חלק מן הסטודנטים במכללות ובאוניברסיטאות בוחרים לשלב בין לימודים אקדמאים לבין תעודת הוראה. במכללות לחינוך כמו סמינר הקיבוצים, דוד ילין וסמינר לוינסקי השילוב מובנה בכל תכניות המוסד ובמקומות אחרים ניתן להוסיף את לימודי ההוראה לכל אחד מן החוגים האחרים. לימודים אקדמיים בהוראה פותחים לסטודנטים אפשרות לעבודה בתחום החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי וסטודנטים רבים ממדעי הרוח בוחרים להוסיף אותם ללימודיהם האקדמאיים בשל האפשרויות המקצועיות שהם פותחים בפניהם.

כל המידע על ← לימודים לתעודת הוראה

עבודה במהלך תקופת הלימודים

לימודים אקדמאים לתואר ראשון אורכים באופן רגיל 3-4 שנים (משתנה לפי סוג התואר), אולם סטודנטים רבים פורשים את התואר על פני זמן ארוך יותר. השיקולים לגרירת תואר בד"כ קשורים בחוסר זמן, או בבחירה להקדיש זמן רב יחסית לעבודה ולא ללימודים. ככלל, מרבית הלומדים לתואר בישראל משלבים בין לימודים ועבודה, משימה לא פשוטה כלל. חלק מן הסטודנטים הנמצאים במסגרת לימודים אקדמיים עובדים בלילות או בסופי שבוע פנויים מלימודים, בעוד שאחרים עובדים במשמרות שמסתדרות עם הלימודים. אף שחלק גדול מן הסטודנטים נמצאים בעבודות זמניות, חלק גדול מהם מנסים להשתלב בעבודות הקשורות לתחום לימודיהם כבר במהלך התואר.

לרוב מדובר בעבודות משתלמות ומעניינות יותר, והן מעניקות לצעירים הזדמנות לרכוש ניסיון מקצועי שייכנס לקורות החיים שלהם. יש לימודים אקדמיים שמשלבים בתוכם סטאז' באופן מובנה כמו לימודי חינוך, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה ומשפטים. במקצועות אחרים, כמו הנדסה או כלכלה, יש משרות מיוחדות המיועדות לסטודנטים. לא תמיד מדובר במשרות משלמות במיוחד, אולם הניסיון המקצועי והאפשרות להשתלב אחרי לימודים אקדמאים במשרה בכירה יותר בחברה קורצים לצעירים רבים.

אף שנהוג לחשוב על לימודים אקדמאים ככניסה לעולם העבודה, יש גם כאלו שעושים זאת בשביל הכיף. לרוב מדובר בתלמידים מבוגרים יותר, שמגיעים לאקדמיה כתחביב לאחר שכבר רכשו מקצוע, אולם יש גם צעירים שעבורם הלימודים האקדמאיים נועדו בעיקר להרחבת אופקים כללית. מעמד של שומעים חופשיים הוא ללא ספק רגוע ונוח יותר ומאפשר לימודים אקדמיים מהנים.

מוסדות לימודים אקדמיים

לימודים לתארים אקדמיים מתקיימים בכמה אוניברסיטאות ומכללות אקדמיות המוסמכות להעניק תואר ראשון על ידי המועצה להשכלה גבוהה. עם זאת, ישנן מספר גדול של מכללות שאינן מוסמכות להעניק תואר ראשון לבוגריהן, אף על פי שהן מציעות מסלולי לימוד איכותיים ומאפשרות למגוון רחב של סטודנטים להתקבל אל לימודים ברחבי הארץ.

לימודים אקדמיים באוניברסיטה

מועמדים ללימודים באוניברסיטה נדרשים לעמוד בדרישות הקבלה הכוללות ציון משוקלל של תעודת הבגרות והבחינה הפסיכומטרית. לכל מסלול לימודים אקדמי יש סף קבלה אחר וישנם מקצועות לימוד עם תנאי קבלה גבוהים יותר מאחרים. רמת הביקוש למסלול הלימודים יכולה להשפיע גם על תנאי הקבלה ללימודים וכך למשל, פקולטה מבוקשת מאוד יכולה לדרוש מהמועמדים לעמוד בתנאי סף גבוהים.

לימודי תואר אקדמי באוניברסיטה מאפשרים להשיג משרות איכותיות בשוק העבודה ואף להמשיך ללימודי תארים מתקדמים ולעסוק במחקר.

לימודים במכללה אקדמית

לימודים במגוון הרחב של המכללות בישראל מאפשרת לפלח אוכלוסייה רחב ליהנות מהשכלה גבוהה ומלימודים ברמה איכותית. היתרון הגדול שבלימודים במכללה נעוץ בחתך הקבלה הרחב יותר שלה, המאפשר גם למועמדים שלא התקבלו ללימודים באוניברסיטה להתקבל למסלולי הלימוד המקבילים אליהם במכללות. מלבד יתרון זה, לימודים במכללה מאפשרים לעיתים מסלולי לימוד ייחודיים ורמת לימודים גבוהה, מאחר ורבות מהן אינן תלויות בתקציבים הממשלתיים המקציבים כספים לחינוך, אלא משיגות מקורות מימון אחרים, אם על ידי השכר הלימוד הגבוה שנהוג בחלקן ואם על ידי קבלת תמיכה מגורמים פרטיים.

חלק מסוים מהמכללות רשאי להעניק תואר ראשון לבוגריו, אך חלק גדול מהן עדיין לא קיבל אישור להענקת תארים לבוגרים. הלימודים במכללות מתקיימים במגוון רחב של מרכזי לימוד הפזורים ברחבי הארץ ומאפשרים גם לגרים רחוק מהאוניברסיטאות ללמוד באקדמיה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן