לימודים בישראל

לימודים אקדמיים באינטרנט

מהם לימודים אקדמיים באינטרנט? האם אפשר לקבל תואר רק על סמך לימודים שכאלה? ומהם המיזמים המסקרנים ביותר בתחום הלמידה המקוונת? על זאת ועוד במאמר שלפניכם.

האינטרנט מהווה בית חם ליותר ויותר נתחים מהחיים שלנו: אנחנו קונים בו מוצרים רבים, מתעדכנים דרכו בחדשות, שומעים באמצעותו מוזיקה וצופים בסרטונים וסרטים, יוצרים אינטראקציות חברתיות – וגם לומדים. כמעט כל ידע ניתן לרכוש כיום ברשת, בין אם מדובר בלימודי שוק ההון באינטרנט בחינם, בין אם ידע בתחום הקולינריה, בין אם בניית אתרים, בין אם שיווק וגם לימודים אקדמיים באינטרנט הם דבר נפוץ יותר ויותר.

ללמוד בהרווארד, MIT וברקלי בבת אחת

אפשרות אחת של לימודים אקדמיים דרך האינטרנט היא המיזם edX שפועל באתר www.edX.org. המיזם הוא פרי שיתוף פעולה בין הרווארד, MIT וברקלי, שלוש מהאוניברסיטאות היותר איכותיות בעולם, אבל הוא פתוח בפני כל אוניברסיטה עלי אדמות שרוצה להציע קורס כזה או אחר אונליין.

תחומי הידע בהם מוצעים קורסים ב-edX מגוונים מאוד: ארכיטקטורה, ביולוגיה, כימיה, אלקטרוניקה, תזונה, עיצוב, מדעי הסביבה, כלכלה, מחשבים ועוד ועוד.

לפני שנרשמים לקורס כזה או אחר ניתן לקבל מידע מפורט אודותיו – כמה שיעורים הוא כולל, מה מידת המאמץ הצפויה, באיזו שפה הוא מתנהל, מהם התכנים העיקריים בהם הוא עוסק וכו'. לכל אחד מהקורסים מחיר משלו, ובדרך כלל תקבלו גם המלצות על קורסים שלימודם ייצור סינרגיה אמיתית עם הקורס הנבחר, כך שניתן לצבור ידע רחב היקף במיוחד.

לימודי תואר ראשון ב- coursera

אופציה פופולרית נוספת של לימודים אקדמיים באינטרנט מספק האתר הגדול coursera.

האתר מתהדר במיליוני סטודנטים ובכ-1,500 קורסים שונים, וחשוב להדגיש כי מדובר בקורסים מובנים הנלמדים במסגרת זמן מוגדרת היטב. כמו כן נדרשים הסטודנטים בנוסף לצפייה בהרצאות המקוונות גם לענות על שאלות ולבצע משימות שונות, כדי שהלמידה תהיה אפקטיבית במיוחד.

לימודי מדעים מדויקים ומדעי המחשב – udacity

אחד המיזמים המוכרים בתחום של לימודים גבוהים באינטרנט הוא udacity. מי שיזם את הפרויקט הוא סבסטיאן ת'רון, פרופסור באוניברסיטת סטנפורד היוקרתית שגם כיהן בתפקיד בכיר במיוחד בחברת גוגל, וזאת בעקבות ההבנה כי בימינו יש ללמוד בדרכים חדשות ולא באותן דרכים ששימשו את האוניברסיטאות מזה מאות שנים.

מיזם udacity מתמקד בלימודים בתחומי המדעים המדויקים, מדעי המחשב, המתמטיקה והפיזיקה, ומציע מנוע חיפוש משוכלל המאפשר מציאת קורסים מתאימים בקלות. בין השאר מאפשר מנוע החיפוש איתור קורסים בהתאם לרמת הקושי שלהם ובהתאם לפרמטרים טכנולוגיים שונים.

המצב בישראל

המשותף לכל המיזמים הנ"ל הוא שהלימודים מתקיימים באנגלית (או בשפות אחרות). אמנם בעזרת לימודי אנגלית באינטרנט ניתן להגיע לרמה גבוהה בשפה זו וכך לצלוח את הקורסים בתחומי הידע השונים, אולם ישנם כמובן גם רבים המעדיפים ללמוד בעברית – ועבורם האפשרויות מצומצמות הרבה יותר.

האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לימוד מקוון של חלק מהקורסים שהיא מציעה (למשל במסגרת תואר שני במדעי המחשב), וישנו אתר בשם spetz שבו ניתן ללמוד מבחר קורסים מהאוניברסיטאות והמכללות האקדמיות השונות, אולם בסך הכל עושה רושם שתחום הלמידה המקוונת מרחוק בארץ נמצא בחיתוליו.

האם אפשר לקבל תואר על סמך לימודים אקדמיים באינטרנט?

יש להודות כי למרות ההתלהבות מהאינטרנט, והלמידה המקוונת בפרט, ועל אף היתרונות הרבים של צורת למידה זו – ובעיקר העובדה שהיא מאפשרת לכל סטודנט וסטודנט להתקדם בקצב המתאים לו ביותר – עדיין קשה עד בלתי אפשרי לזכות בתואר אקדמי רק על סמך לימודים באינטרנט.

גם מי שישלים תואר כזה או אחר רק על סמך לימודים אקדמיים באינטרנט יגלה כי בשוק התעסוקה הוא סובל מנחיתות של ממש ביחס לבוגרי מסלולי לימוד באוניברסיטאות ובמכללות האקדמיות, אולם הקצב המהיר של השינויים באינטרנט בהחלט עשוי לשנות את התמונה בצורה דרסטית כבר בעתיד הקרוב.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן