לימודים בישראל

לימודים אקדמיים לחרדים

מה מיוחד כל כך באפשרות של לימודים אקדמיים לחרדים והיכן מוצעים לימודים לתואר אקדמי עבור המגזר החרדי? לפניכם כל המידע.

לימודים אקדמיים בישראל מזוהים בעיקר עם הציבור החילוני והמסורתי, ואכן רוב רובם של הסטודנטים לתואר ראשון, שני או שלישי נמנים על מגזרים אלה, אולם יחד עם זאת נרשמת בשנים האחרונות פנייה מוגברת של בני ובנות הציבור החרדי ללימודים מסוג זה.

זוהי בהחלט מגמה מבורכת, ולמעשה אינטרס חיוני של המשק הישראלי ושל החברה בכללותה, שכן לדעת אנשי מקצוע רבים רכישת השכלה אקדמית על ידי חרדים היא צעד חשוב בדרך להשתלבות בשוק העבודה ולהתערות טובה ביותר בחברה באופן כללי. כך, לדוגמה, פרופ' ירון זליכה, מי שכיהן כחשב הכללי של משרד האוצר ונודע בתפישת העולם המתקדמת שלו, קרא כבר בשנת 2012 לממשלת ישראל להציע מלגות רבות לחרדים הרוצים ליהנות מלימודים בישראל (לימודים שכמובן מקנים מקצוע בעל ערך במשק מודרני), שכן כניסה למסלול זה תגביר משמעותית את תרומת המגזר החרדי לכלכלה ולחברה הישראלית.

נתונים על השכלה גבוהה במגזר החרדי

לא צריך להיות חוקר בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כדי לדעת ששיעור ההשתתפות של חרדים בכוח העבודה בארץ נמוך משמעותית מזה של החילונים ושל הציבור הדתי המסורתי, שהחרדים אולי לומדים שנים רבות אולם בתחומים שלא בהכרח תורמים לכלכלה מודרנית, וכי ישנו קשר משמעותי בין לימודים אקדמיים המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה לבין השתתפות בכוח העבודה.

בעיקר ישנו פער בין גברים חרדים לכאלה שאינם חרדים: כ- 30% מהחילוניים והמסורתיים מוגדרים כאקדמאים לעומת 6% בלבד בקרב החרדים, בעוד שבקרב הנשים הפער קטן יותר: 33% לעומת 14% (כשהפרמטר לבדיקה הוא "תעודת בגרות או השכלה על תיכונית", ההבדל בין נשים לגברים אף מתחזק: 3 מכל 4 נשים חרדיות הן בעלות תעודת בגרות או יותר מכך, לעומת רק 30% מהגברים החרדים).

בהתאם גם שיעורי התעסוקה בקרב הגברים החרדים נמוכים מאוד, שהרי ללימודים בישראל השפעה ניכרת על מציאת עבודה: בקרב בני 25-64 רק כ- 40% מהגברים החרדים עובדים לעומת כ- 80% בקרב החילונים והמסורתיים, ובקרב בנות 25-64 כ- 55% מהחרדיות עובדות לעומת למעלה מ- 75% מהנשים הלא חרדיות. לעומת זאת, בקרב חרדים שיצאו ללימודים אקדמיים שיעור ההשתתפות בכוח העבודה הוא 80%!

לימודים אקדמיים במכללות חרדיות

אופציה אחת של לימודים בישראל לחרדים הרוצים ליהנות מהשכלה גבוהה היא המכללות החרדיות, ובראשן מבח"ר (מכללת בני ברק האקדמית) והמכללה החרדית בירושלים. אופציה רווחת נוספת של לימודים אקדמיים לחרדים היא הקמפוס המיוחד של הקריה האקדמית אונו, כשישנן מכללות נוספות המציעות מסלולים ייחודיים לבני ובנות המגזר החרדי.

במבח"ר ניתן ללמוד, בין השאר, לתואר ראשון בסיעוד ותואר שני בייעוץ חינוכי (מסלולים לגברים בלבד), ולתואר ראשון בהפרעות בתקשורת או תואר שני בטיפול באמנויות (מסלולים לנשים בלבד).

במכללה החרדית ירושלים ישנו מבחר רב של מסלולי לימודים וביניהם לימודי פסיכולוגיה (הן לגברים והן לנשים), עבודה סוציאלית, מדעי המעבדה הרפואית (לנשים בלבד), תואר שני בניהול ויישוב סכסוכים (לנשים בלבד) ועוד.

קמפוסים חרדיים במכללות "רגילות"

אופציה נוספת של לימודים אקדמיים לחרדים היא קמפוסים המיועדים להם במכללות שבהן לומדים גם סטודנטים חילוניים ומסורתיים.

בקריה האקדמית אונו ניתן לרכוש תואר ראשון במשפטים וכן תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחויות שונות (מימון וחשבונאות, שיווק ופרסום ועוד). המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון מציעה תארים ראשונים בהנדסת חשמל, הנדסת בניין והנדסת תוכנה, ובית הספר הגבוה לטכנולוגיה שבירושלים משולבים לימודי תורה עם לימודי תואר ראשון במסלולים דוגמת הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת תעשייה וניהול, ביו-אינפורמטיקה ועוד, כשבנוסף ישנה אפשרות לזכות בתואר שני במנהל עסקים או הנדסת מערכות מתוקשבות.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן