לימודים בישראל

לימודים בחו"ל

לימודים בחו"ל הם משאת נפשם של צעירים רבים, ואין פלא שכך הדבר: זוהי דרך מצוינת לרכוש השכלה גבוהה, שחשיבותה בימינו היא עצומה וכמעט לא ניתן לזכות בקריירה מתגמלת באמת מבלי ללמוד לתואר ראשון לפחות, ובמקביל ליהנות מפרק זמן משמעותי של שהות במדינה שונה מישראל ושמן הסתם מציעה חווית חיים אחרת לגמרי מזו המוכרת לנו.

אחד המכשולים העיקריים בדרך למימוש משאת הנפש הנ"ל הוא זה הכלכלי, אבל גם לכך יש פתרון: כשם שבארץ ניתן לקבל סיוע למימון לימודים גבוהים (כל עוד עומדים בקריטריונים של אחד הגופים השונים המעניקים סיוע שכזה) כך ישנן גם מלגות ללימודים בחול, ובפרט מלגות שכאלה למי שנבחר להשתתף בתוכניות חילופי סטודנטים.

לנסוע לאוניברסיטה ברכבת התחתית, לשנן חומר לימודי בשפה זרה ולצאת לחופשת סמסטר בחג המולד – עבור אלפי ישראלים שבחרו ללמוד בחו"ל זו מסגרת החיים היום-יומית. לימודים בחו"ל, שבעבר נחשבו למנת חלקם של בני מזל מעטים, הפכו עם השנים לעניין נפוץ למדי. לבחירה בלימודים מחוץ לגבולות ישראל יש סיבות רבות. חלק מן הלומדים מחפשים לימודים אקדמיים ברמה גבוהה יותר מזו שקיימת בישראל; אחרים, לרוב כאלה שלומדים שפה זרה, נודדים לחו"ל כדי לרכוש את שפת המקומיים; סטודנטים שלא התקבלו למקצוע שרצו בארץ עשויים לנסות את מזלם במוסדות בחו"ל; ומעל לכול, לימודים בחו"ל הם לרוב חוויה נדירה וייחודית בחייו של ישראלי. המחיה הקבועה בארץ אחרת וההיכרות עם צעירים מכל העולם מהווים שיקול חשוב בבחירתם של רבים מן הצעירים שנודדים לארצות נכר.

מרבית הסטודנטים שמעדיפים לימודים בחו"ל מוכוונים ללימודי תואר ראשון או שני, אולם יש גם כאלו שטסים לצורך לימודי שפה. אפשרות אחרת היא לימודים לקראת תעודה מקצועית, עניין שאינו נפוץ במיוחד בארץ ומפותח הרבה יותר בחו"ל.

יעדי לימודים בחו"ל

ידידתנו הגדולה ארצות הברית היא אחד היעדים המבוקשים ללימודים בחו"ל. האוניברסיטאות והקולג'ים המובחרים (ובראשם האייבי ליג, שמונה האוניברסיטאות המדורגות במקומות הגבוהים בעולם) מושכים סטודנטים למקצועות הפיננסיים, כמו כלכלה ומנהל עסקים, לצד תלמידים מתחומי מדעי הרוח והחברה. גם מדינות האיחוד האירופי, ובעיקר אנגליה, מדורגות גבוה ביעדים המועדפים על ישראלים שמחפשים לימודים בחו"ל. רפואה באיטליה או בהונגריה, לימודי עיצוב באיטליה ולימודי אמנות בפריז או באמסטרדם הן הדוגמאות הבולטות ביותר למעוזים הישראליים ברחבי היבשת. בפער ניכר משתי אלו נמצאת קנדה, ועוד יותר מאחור – אוסטרליה. לימודים בשאר אזורי העולם כמעט אינם רלוונטיים עבור ישראלים.

בעת בחירת יעד הלימודים כדאי לקחת בחשבון את השפה המדוברת במדינה. בדרך כלל לימודים בחו"ל במדינה שאינה דוברת אנגלית יצריכו מכם שנת מכינה לפני הלימודים שבה תלמדו את השפה, אלא אם בבית הספר יש מסלול מיוחד באנגלית לתלמידים זרים. עוד כדאי להכניס לשיקולים את יוקר המחיה במדינה: אם אין באמתחתכם ממון התחלתי רב לא כדאי ללמוד דווקא בפריז, רומא או ניו יורק, שנחשבות לערים יקרות במיוחד.

איך מתכוננים ללימודים בחו"ל?

לימודים בחו"ל הם עניין גדול, וככזה דורשים לא מעט עיסוק ביורוקרטי ובירורים. עוד לפני שניגשים לסידורים הטכניים, יש כמה דברים שחשוב לברר על אודות הלימודים שבחרתם. אם אתם מתכננים לשוב לארץ לאחר התואר, חשוב ביותר לבדוק האם המוסד מוכר על ידי הגף להערכת תארים ודיפלומות במשרד החינוך.

ההכרה הכרחית כדי שהתואר שעשיתם יוכל לשמש אתכם גם בישראל. מלבד זאת, חשוב לברר את כל הפרטים לגבי אורך התואר ודרישות הקבלה. במדינות דוברות אנגלית תידרשו לעבור מבחן אנגלית, לרוב מסוג TOFEL. ניתן לקיים את המבחן בארץ ותוצאותיו נשלחות למוסדות שתבקשו.

כאמור, במדינות שאינן דוברת אנגלית ייתכן שתצטרכו לעבור מכינה ללימוד השפה. עוד עניין מהותי בזמן לימודים בחו"ל הוא הכסף. במרבית המקרים תואר בחו"ל יקר בהרבה מן המסלול המקביל בארץ, ולא תמיד אפשר לעבוד כדי לעמוד בעלויות הגבוהות. כדאי לברר לפני הלימודים על אפשרות למלגות (אם כי אין הרבה כאלו לתלמידי חוץ, אלא אם הם מצטיינים), או לפחות למחיה במעונות. ולנושא האחרון וההכרחי – אישור לימודים בחו"ל. ויזת סטודנט היא תנאי הכרחי לשהות חוקית בכל מדינה. הוצאת ויזה לא אמורה להיות מסובכת במיוחד, אולם חשוב להקפיד שיש בידיכם כל המסמכים שהשגרירות הספציפית דורשת. לרוב תתבקשו להציג אישור קבלה ללימודים, הוכחות למקורות כספיים שיממנו אתכם לאורך התואר וכוונות לשוב לישראל לאחר התואר. כדי לברר פרטים נוספים יש לפנות לשגרירות המדינה שאתם מעוניינים ללמוד בה. וטיפ אחרון: כדאי להתחיל בסידורים הנדרשים מבעוד מועד, כיוון שהכנות לקראת לימודים בחו"ל עשויות לקחת כמעט שנה.

מהן העלויות של לימודים בחו"ל במסגרת חילופי סטודנטים?

סטודנט שמתקבל לתוכנית חילופי סטודנטים ממשיך לשלם את שכר הלימוד ה"רגיל" לאוניברסיטה/מכללה הישראלית אליה הוא רשום (נכון ל-2015 גובה שכר הלימוד השנתי הוא קצת יותר מ-10,000 ש"ח).

במהלך השהות בחו"ל הוא זה שמממן את הוצאות המגורים והוצאות המחיה שלו, ובאופן טבעי העלות השנתית משתנה בהתאם למקום הלימודים המיועד ולרמת החיים שבה בוחר הסטודנט.

הטיסות אף הן משולמות מכיסו של הסטודנט, וכך גם הביטוח הרפואי שהינו חובה.

בסך הכל מדובר על הוצאה בלתי מבוטלת, גם אם אין צורך לשלם לאוניברסיטה בחו"ל (שהרי משלמים לאוניברסיטה/מכללה בארץ), ועל כן פונים לא מעט סטודנטים לחיפוש אחר מלגות ללימודים בחו"ל, ובפרט אלה הספציפיות למשתתפים בחילופי סטודנטים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן