לימודים בישראל

לימודים לאנשים עובדים

4 מכל 5 סטודנטים משלבים עבודה כזו או אחרת עם לימודיהם – כך על פי סקר של התאחדות הסטודנטים משנת 2013. אמנם בחלק גדול מהמקרים מדובר בעבודות שכבר זכו לכינוי "סטודנטיאליות", שכן הן מתאימות למי שמבלה חלק גדול משעות היום בין כתלי אוניברסיטה או מכללה (ובעיקר משרות המתבצעות במקומות כגון מוקדי שירות למיניהם, מסעדות וכו' שהעבודה בהם היא במשמרות), אולם ישנם לא מעט סטודנטים שעובדים במשרה מלאה ובפרט כזו המחייבת נוכחות יומיומית בשעות הבוקר והצהריים – בדיוק עבורם נוצרו מסלולי לימודי ערב.

למעשה, בימינו צצות מדי שנה עוד ועוד תוכניות לימודים לאנשים עובדים, והסיבה לכך היא העלייה המשמעותית בביקוש אליהן. ראשית, המצב הכלכלי מחייב כמעט את כל הסטודנטים לעבוד, ולעבוד הרבה, כדי לממן את הלימודים והמחיה; ושנית, ישנם לא מעט אנשים שכבר עברו הכשרה מקצועית, בין אם במסלול אקדמי ובין אם לאו, וכבר התקבלו לעבודה "רצינית" אולם השינויים בעולם התעסוקה הובילו אותם למצב שבו הם מחפשים קריירה בתחום אחר, ולשם כך הם חוזרים אל ספסלי הלימודים בדרך לתואר ראשון (בין אם תואר ראשון נוסף על זה שכבר יש להם ובין אם תואר ראשון ראשון).

» למדריך המלא בנושא: תואר ראשון לאנשים עובדים

קהל יעד אחר הוא עובדים שהמעסיקים שלהם מעוניינים להעצים את יכולותיהם ועל כן שולחים אותם ללימודים אקדמיים. בפרט עושים זאת צה"ל, משטרת ישראל וארגונים ציבוריים אחרים, כשהאפשרויות רבות ומגוונות – למשל לימודי אנגלית עסקית דרך לימודי ארגון וניהול משאבי אנוש וכלה בראיית חשבון.

בנוסף ישנן גם אופציות לא אקדמיות של לימודים לאנשים עובדים: כך למשל מנהלת חשבונות שרוצה לבצע הסבה מקצועית לתחום הרפואה האלטרנטיבית יכולה למצוא לא מעט קורסים ומסלולי הכשרה במכללות השונות המתמקדות בתחום זה ומציעות לימודים בשעות הערב ובימי שישי.

לימודים לאנשים עובדים – בכל תחום כמעט

המגוון ההולך ומתרחב של מסלולי לימודים לאנשים עובדים מבטיח כי כמעט בכל תחום אותו תחפצו ללמוד תמצאו אופציה של לימודי ערב.

אם למשל תרצו ללמוד לתואר ראשון במדעי המחשב ומתמטיקה, הרי שאוניברסיטת אריאל שבשומרון מציעה תוכנית שבה הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע בין השעות 17:00 ל-22:00 וביום שישי בין 8:00 ל-14:00. אם תעדיפו לימודי הנדסת חשמל או הנדסת תעשייה וניהול – המכללה האקדמית להנדסה אפקה מציעה מסלולי ערב במקצועות אלה (ואחרים), ואם מטרתכם היא לימודי כלכלה וניהול הרי שתוכלו לעשות זאת בשעות הערב במסלול האקדמי המכללה למנהל.

בכל מקרה מומלץ להיעזר באופציה של ייעוץ לימודים חינם על מנת לדעת בדיוק מהן האפשרויות הפתוחות בפניכם מבחינת שילוב עבודה ולימודים, בהתאם להעדפותיכם ולתנאי הקבלה בכל מוסד ומוסד.

מסלולי לימודים למנהלים

במסגרת מגוון התוכניות המוצעות לאנשים עובדים, בולטת במיוחד האופציה של לימודי מנהל עסקים למנהלים.

הסיבה לכך היא שניהול הוא תחום שמתפתח בקצב מואץ ומחייב עוד ועוד מיומנויות, ועל כן הכשרתו של מנהל איכותי היא תהליך מתמשך – וגם מי שכבר מוביל בהצלחה ארגון או חברה תמיד יכול להיתרם מלימודים.

בין מוסדות הלימוד המציעים מסלולים למנהלים (לתואר ראשון או שני) ניתן לציין את המרכז האקדמי רופין, את אוניברסיטת תל אביב, את אוניברסיטת בן גוריון, את בר אילן, את המכללה האקדמית נתניה, את אוניברסיטת חיפה ואת המרכז הבינתחומי הרצליה.

דוגמה לייחודיות המסלול למי שכבר עוסק בפועל בניהול ניתן לראות בתוכנית של המכללה האקדמית נתניה – שבה הלימודים פרוסים על פני 8 סמסטרים (כולל 2 סמסטרי קיץ ובסה"כ 3 שנים), במתכונת של 3 ימי לימוד בשבוע – פעמיים אחה"צ, החל מ-17:00 (כך שניתן לסיים את יום העבודה בנחת ולהגיע למכללה), ובנוסף יום שישי בבוקר.

הסבה מקצועית

במסגרת האופציה של הסבה מקצועית אחת הבחירות היותר רווחות היא לימודי משפטים: רבים וטובים שואפים להפוך לעורכי דין, הגם ששוק התעסוקה עבור מקצוע זה מוצף. מוסדות לימוד רבים מציעים תוכניות לימוד לאנשים עובדים, וביניהם הקריה האקדמית אונו, המרכז האקדמי כרמל שבחיפה, מכללת שערי משפט שבהוד השרון והמרכז האקדמי למשפט ועסקים רמת גן.

המרכז האקדמי למשפט ועסקים רמת גן מציע עוד מסלול לימודים לאנשים עובדים: לימודי מנהל עסקים למנהלים. אופציה זו, המוצעת במתכונת של לימודי ערב במקומות נוספים ובהם למשל המרכז האקדמי רופין, היא גם כן אחת הנפוצות בימינו, ונובעת מהעובדה שישנם לא מעט אנשים שכבר התברגו לתפקידי ניהול, שמטבעם מחייבים משרה מלאה, אבל במקביל הם חשים כי ארגז הכלים שלהם לא עשיר מספיק ולא עדכני מספיק על מנת שיוכלו למצות את כישוריהם.

בנוסף כדאי לדעת שניתן גם לבצע הסבה מקצועית בפרק זמן קצר יותר: לימודי תעודה שונים מאפשרים רכישת מקצוע חדש בפחות מ- 3-4 שנים (הזמן הנדרש לתואר ראשון כזה או אחר). בדרך זו ניתן למשל לבחור בקורס מהתחום של לימודי מדעי המחשב באחת המכללות המתמחות בכך (ג'ון ברייס, מכללת נס, האקר יו וכו'), או להפוך למטפלים אלטרנטיביים באחת משיטות הטיפול הרבות שצוברות יותר ויותר פופולאריות (דיקור סיני, שיאצו, מוח אחד, דמיון מודרך, פרחי באך ועוד ועוד).

לימודים לאנשים עובדים – תנאי קבלה מיוחדים למבוגרים

בלא מעט אוניברסיטאות ומכללות ישנם תנאי קבלה מיוחדים לבני 30 ומעלה, ומאחר שמסלולי לימודים לאנשים עובדים מושכים אליהם ממילא אנשים מבוגרים יחסית, הרי שמבחינתם מדובר ביתרון משמעותי נוסף על האפשרות לשלב עבודה עם רכישת השכלה.

דוגמה אחת לכך היא תואר ראשון רב תחומי במכללה האקדמית אחווה (תואר המוענק על ידי אוניברסיטת בן גוריון, כשהלימוד עצמו מתבצע במכללה השוכנת בסמוך לצומת ראם).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן