לימודים בישראל

לימודים לגיל השלישי

בין אם נקרא להם "בני הגיל השלישי", בין אם נצבע את פרק הזמן הזה בגוון מחמיא ונכנה אותו "גיל הזהב" ובין אם נבחר בפשוט "קשישים", דבר אחד בטוח: גם אחרי גיל 60, גם אחרי גיל 80, ובעצם בכל גיל, לימודים הם חוויה מעשירה הן לנפש והן למוח, ומי שקם בבוקר והולך ללמוד נהנה מיתרונות רבים.

ואכן, התארכות תוחלת החיים, ועוד יותר מכך העובדה שבימינו בני 70+ לא רק מרגישים ששבעים הוא החמישים החדש אלא באמת מתאפיינים בוויטאליות גבוהה ויכולות רבות שבעבר לא היו קיימות בגילאים המבוגרים, הביאו לכך שכיום ישנן יותר ויותר תוכניות לימודים לגיל השלישי – במסגרות שונות ובמנעד רחב יריעה במיוחד של תחומים.

מגמה נוספת המחזקת את הגדלת ההיצע של תוכניות לימודים לגיל השלישי היא התארכות הקריירה (שהרי גיל היציאה לגמלאות עולה כל הזמן) וההכרח לרכוש כלים חדשים על מנת למצוא תעסוקה, גם בגילאים מתקדמים. אמנם אף אחד כנראה לא יתחיל בגיל 60 תוכנית 4 שנתית המובילה ל- B.Sc בהנדסה אזרחית ואפילו לימודי משפטים שבמקרים מסוימים מוצעים מכלתחילה למי שמחפש קריירה שנייה מיועדים יותר לבני 40+ ו- 50+ ולא לבני גיל הזהב, אבל קורסים ממוקדים לגיל השלישי שיפתחו בפניהם דלתות חדשות בעולם התעסוקה הם בהחלט קונספט שיהפוך רווח יותר ויותר בשנים הקרובות.

לימודים לגיל השלישי – לשמור על המוח ועל החיוניות

יתרון חשוב נוסף של לימודים לגיל השלישי הוא השמירה על חדות המחשבה וצלילות הזיכרון. אמנם בני ה- 70 שלומדים בקורס כזה או אחר לא יוכלו לשחזר את היכולות שאפיינו אותם 30-40 שנה קודם לכן, אולם בין אם יבחרו בלימודי שפה חדשה, ירכשו ידע חדש לגבי אזור מסוים בעולם, יצללו אל תרבות מרתקת או ילמדו אמנות (למשל במסגרת קורס בשם "מאחורי הקלעים" שמציע תיאטרון באר שבע במיוחד לגמלאים) – בכל מקרה המוח שלהם יזכה לאימון אפקטיבי עד מאוד, והיכולות הקוגניטיביות שלהם יהיו גבוהות ביחס לאלה של בני גילם שוויתרו על האופציה ללמוד.

תרומה חשובה נוספת של היציאה ללמוד בגיל מבוגר היא בפן הנפשי: אדם שלומד ומרחיב את אופקיו מרגיש טוב יותר, מבין שכוחו עוד במותניו ושיש לו עוד מה לתרום לעולם (כמו גם שלעולם יש מה לתרום לו) ומתמודד בהצלחה מרובה יותר עם התהליך הלא פשוט של הזדקנות.

איפה אפשר ללמוד בגיל השלישי?

בני הגיל השלישי המבקשים ללמוד יוכלו לעשות זאת בכמה וכמה מוסדות לימוד.

אופציה אחת היא מכללת השחר, שהקורסים שהיא מציעה נערכים במספר מקומות ברחבי תל אביב יפו. בין הקורסים הנלמדים במכללה שהוקמה כבר בשנת 2002: "האדם – בין נצח לאקטואליה" (על נקודות ההשקה בין הקבלה והפילוסופיה), "מה צופן העתיד" (על המהפכה הגנטית) ו"לא מה שחשבתם" (התבוננות מנקודת מבט שונה על אישים מפורסמים ואירועים בלתי נשכחים).

עוד אופציה של לימודים לגיל השלישי היא תוכנית ברוקדייל של אוניברסיטת בר אילן, המוגדרת ככזו שקהל היעד שלה הוא בני 55 ומעלה, ושבמסגרתה ניתן להשתתף בקורסים מן המניין לצד סטודנטים בראשית דרכם ("שכר ועונש בהגות היהודית", "ההתנחלות הישראלית בכנען", "הון רעיון ושלטון" ועוד).

תחום שקורץ למבוגרים רבים הוא לימודי שוק ההון, במקרים רבים נהנים אנשים בגילאים אלה מחסכונות שצברו לאורך השנים, ועל מנת להגיע להשקעות מושכלות ומניבות תשואות נאות במיוחד (בעיקר כדי להבטיח את עתידם של הילדים והנכדים, אבל גם על מנת ליהנות מהחיים) הם משתתפים בקורסים המקנים ידע וכלים לגבי אפיקי השקעה שונים, מאג"ח ועד השקעות בנדל"ן.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן