לימודים בישראל

לימודים ללא פסיכומטרי

הבחינה הפסיכומטרית – או כפי שכולם קוראים לה בפשטות, "הפסיכומטרי" – הפכה בשנים האחרונות לכמעט תחנת חובה בדרך לתואר ראשון, אבל כדאי לדעת שניתן להתקבל ללא מעט מקצועות לימוד ללא פסיכומטרי אלא רק על סמך ממוצע הבגרויות (שרצוי כי יהיה גבוה) או לאחר מעבר מכינה אקדמית (מסלול שברוב המקרים מיועד לבני 30 ומעלה או בני 40+).

רבים מנסים להמנע מלעבור קורס פסיכומטרי ולהתחיל לימודים בישראל לתואר ראשון בדרכים אחרות. לפניכם כל המידע על לימודים ללא פסיכומטרי, באילו מקרים ומהן האפשרויות.

לימודים אקדמיים ללא פסיכומטרי אפשריים בחלק ממוסדות הלימוד, אם כי הפסיכומטרי הוא עדיין אחד המסננים העיקריים שמשמשים את האוניברסיטאות, האקדמיות והמכללות בתהליך קבלת תלמידים חדשים. רוב האוניברסיטאות, אם לא כולן, בוחנות את ציון הפסיכומטרי של המועמדים בתהליך הקבלה לחוגים השונים, אך ישנם מוסדות לא אוניברסיטאיים שמעניקים תואר ראשון לבוגריהם ומסתפקים לצורך תהליך הקבלה בציוני הבגרות של המועמד ובעמידה בדרישות קבלה משלהם.

מי שמחפש לימודים לתואר ראשון ואין לו פסיכומטרי, יוכל להתקבל למוסדות לימוד שמעניקים תואר ראשון אבל מספקים מכינה בעצמם כדי לוודא התאמה של תלמידים חדשים, מוסדות שבוחרים מועמדים לפי עמידה במבחנים ייחודיים או ראיון ומוסדות שיש להם מנגנון קבלה וסינון אחר שלא כולל הסתמכות על ציון הבחינה הפסיכומטרית. כמו כן, ניתן לבחור במסלול של לימודי תעודה שלא מקנה תואר ראשון.

מדוע ישנו צורך בבחינה הפסיכומטרית על מנת להתקבל לרוב מסלולי הלימודים?

עד שנת 1981 הקבלה אל לימודים אקדמיים הייתה על סמך תעודת הבגרות בלבד או לחילופין על סמך מבחני מיון ספציפיים של כל פקולטה ופקולטה, אולם השתכללות מערך ההשכלה הגבוהה בישראל ובמקביל העלייה הניכרת בביקוש ללימודי תואר ראשון, ובפרט במסלולים הנחשבים יוקרתיים וכאלה שמובילים למשרות מתגמלות מאוד, יצרו צורך במיון קפדני יותר ואחיד יותר.

לשם כך הוקם הגוף הידוע כ"מרכז הארצי לבחינות ולהערכה", שעורך את הבחינה הפסיכומטרית ומאפשר לפקולטות השונות באוניברסיטאות וכן במכללות האקדמיות שצצו בהמוניהן בשנים האחרונות למיין את המועמדים על פי הצלחתם בבחינה זו. מחקרים רבים לאורך השנים גילו כי הציון הפסיכומטרי הוא אינדיקציה טובה מאוד, ולמעשה הטובה ביותר, לניבוי סיכויי ההצלחה במהלך לימודי התואר הראשון (ובפרט בשנת הלימודים הראשונה), ועל כן ציון זה משוקלל עם ציוני הבגרות ועל סמך התוצאה ממוינים המועמדים.

מקצועות לימוד ללא פסיכומטרי

מקצועות העיצוב והאמנות הם תחומים שבהם לא נדרש מבחן פסיכומטרי, מאחר ושום חלק בבחינה הפסיכומטרית לא בודק התאמה למקצועות אלה. מוסדות שמלמדים לימודי תואר בעיצוב ואמנות מאפשרים לימודים בישראל ללא פסיכומטרי לתואר ראשון B.F.A שמשמעותו בוגר באמנויות היפות, (Bachelor of Fine Arts ), והוא אינו מקביל לתואר ראשון B.A . בתחומים אלו, נדרשים המועמדים לעמוד בבחינות כניסה אחרות – ראיון קבלה, הגשת תיק עבודות ולעתים גם מבחן מעשי כלשהו שבודק חשיבה יצירתית, תפיסה ויזואלית או אסתטית ויכולות אחרות.

בין התחומים הנלמדים במוסדות הלימוד הללו: עיצוב אופנה, אמנות, תקשורת חזותית, (עיצוב גרפי ואיור), לימודי עיצוב פנים ועיצוב קרמי, (קדרות). בהתאם למחלקות בכל מוסד לימוד כזה, לימודים ללא פסיכומטרי שמעניקים תואר ראשון ניתן למצוא גם בתחומים כמו ארכיטקטורה, אמנויות המסך או קולנוע ותחומים ויזואליים ומעשיים אחרים.

מדוע ישנם גם מקצועות לימוד ללא פסיכומטרי?

לצד היתרון המשמעותי של הבחינה הפסיכומטרית, שכאמור נמצאה כמנבאת יעילה של ההצלחה בלימודי התואר הראשון, ישנה גם לא מעט ביקורת על השיטה:

ראשית, בשנים האחרונות יותר ויותר צעירים עוברים קורס פסיכומטרי ונהנים מיתרון על פני אלה שלא עברו קורס הכנה שכזה, ומאחר שעלותו של הקורס הנ"ל אינה מבוטלת הרי שיש הטוענים כי לצעירים מהשכבות המבוססות ישנו יתרון לא הוגן על פני מי שאין בידו את האמצעים לשלם עבור הקורס.

ביקורת נוספת היא על ההטייה התרבותית של הבחינה, ובפרט על התחומים בהן עוסקות השאלות של ידע כללי, וכן נמתחה ביקורת על כך שעל מנת להצליח בפסיכומטרי יש לשנן במקום להיות יצירתי (השינויים שהתבצעו לאורך השנים במבנה הבחינה, ובפרט הוספת הפרק של החיבור, נועדו לתת מענה לשתי הטענות האחרונות).

לנוכח הביקורת צצו בשנים האחרונות יותר ויותר מסלולים המאפשרים קבלה ללימודי תואר ראשון גם ללא ציון פסיכמוטרי ומעבר קורס פסיכומטרי.

התוכנית הייחודית של אוניברסיטת בן גוריון

דוגמה מצוינת לתוכנית שכזו מוצעת באוניברסיטת בן גוריון. במסגרת התוכנית לומדים המועמדים קורסים המתמקדים בחשיבה מתמטית, אוריינות עברית ואנגלית, נבחנים במקצועות אלה וציוני המבחנים משוקללים יחד עם ציוני הבגרות. על סמך שקלול זה ניתן להתקבל לכל מסלולי הלימוד של האוניברסיטה כולל רפואה, פסיכולוגיה, הנדסה ועוד. על מנת להתקבל לתוכנית יש צורך בבגרות מלאה עם ממוצע 85 או יותר ואנגלית בהיקף של לפחות 4 יחידות לימוד.

האפשרויות באוניברסיטת תל אביב

גם באוניברסיטת תל אביב ניתן לרכוש תואר ראשון במגוון מקצועות לימוד ללא פסיכומטרי, וביניהם כמעט כל המקצועות בפקולטות לאמנויות ולמדעי הרוח, סטטיסטיקה במתכונת דו חוגית, פיזיקה, פיזיקה-מתמטיקה ועוד.

לימודי מכינה

אפשרות נוספת להתברג במערך ההשכלה הגבוהה מבלי לעבור קורס פסיכומטרי היא לבחור במוסד לימודים שכולל לימודי מכינה. בחלק מהמקרים, למשל בחלק ממוסדות הלימוד שמלמדים הנדסה או אדריכלות, קיימת מכינה שמאפשרת לימודים ללא פסיכומטרי ומטרתה להכשיר מועמדים שאין להם ציון פסיכומטרי ולעתים גם אין להם תעודת בגרות מלאה, או שציוני הבגרות שלהם לא מספיקים לצורך קבלה כסטודנטים לתואר.

המכינה נמשכת כחודשיים עד שנה, (תלוי בהיקף החומר שאותו יש להשלים ובמוסד הלימוד), והיא מביאה את המועמדים שמשתתפים במכינה לרמה טובה שמאפשרת להם להתחיל את הלימודים. במקרים כאלה, עמידה במכינה תהיה דרישת הקבלה העיקרית למי שמחפש לימודים ללא פסיכומטרי, אך מי שייגש למכינה ולא יעמוד בדרישות המכינה, (שהן בדרך כלל בחינה או כמה בחינות שבודקות את הידע שנלמד במהלך המכינה), לא יתקבל ללימודים.

לימודים במכללות האקדמיות – גם ללא פסיכומטרי

רוב המכללות האקדמיות בארץ מאפשרות קבלה לחלק ממסלולי הלימוד גם ללא ציון פסיכומטרי. בין השאר עושות זאת המכללה האקדמית אחווה, המכללה האקדמית תל חי, המרכז האקדמי פרס, המרכז האקדמי רופין, הקריה האקדמית אונו וסמינר הקיבוצים.

על מנת לקבל מידע מותאם אישית לרצונות שלכם ולציונים שלכם כדאי לפנות לייעוץ לימודים.

אופציות נוספות

דרך נוספת לרכוש השכלה בשלל מקצועות לימוד ללא פסיכומטרי היא לימודים באוניברסיטה הפתוחה, שכידוע כלל אינה מציבה תנאי קבלה למסלולים השונים המובילים לתואר ראשון. עוד אופציה היא לימודי תעודה, שאמנם אינם מקנים תואר ראשון אולם בהחלט מאפשרים לרכוש מקצוע מבוקש.

לימודים בחו"ל ללא פסיכומטרי

לימודים אקדמיים ללא בחינה פסיכומטרית ניתן למצוא גם בחו"ל. המקבילה למבדקים הפסיכומטריים בחו"ל היא בחינה ממוקדת יותר, שמותאמת לתחום אותו מעוניינים ללמוד. המועמדים של לימודי חוץ, (לימודים בחו"ל), נדרשים לעמוד בבחינה שבודקת את רמת האנגלית, בנוסף. בתמונה הכוללת, מי שנמנע מלעשות מבחני פסיכומטרי ומשער שהחיים יהיו קלים יותר בחו"ל, בדרך כלל טועה.

הבחינות הממוקדות אמנם מתמקדות בתחום הלימודים הנבחר אך רמת הידע הנדרשת היא גבוהה, ויש צורך לגלות בקיאות רבה בנושא הבחינה. אפשרות אחרת שקיימת בחו"ל היא להתקבל ללימודים על סמך מכינה, ראיון או מבחן מעשי קצר. האפשרות הזאת קיימת בחלק מנושאי הלימוד, בחלק מהמוסדות ובחלק מהמדינות, (למשל רומניה, איטליה), ויש לברר בדיוק את תנאי הקבלה מול המוסד, החוג או התחום. לסיכום, ישנן דרכים רבות שבהן ניתן למצוא לימודים ללא פסיכומטרי אך כדאי לוודא שהן אכן משתלמות.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן