לימודים בישראל

לימודים ללא תעודת בגרות

המסלול המקובל בתחום ההשכלה בישראל הוא 12 שנות לימוד מלאות כולל מבחני בגרות בסופן ואז כניסה לעולם האקדמי (בחלק גדול מהמקרים ישנו צורך גם במבחן פסיכומטרי, כשעל מנת להתקבל ללימודים המובילים לתואר ראשון זה או אחר נדרשים גם ציונים העוברים רף מסוים).

ואכן, רוב הסטודנטים לתואר ראשון הם כאלה שפסעו בנתיב הנ"ל – אולם חשוב לדעת שישנה גם אופציה של לימודים ללא תעודת בגרות, כך שגם מי שמסיבה זו או אחרת לא השלים את הבגרויות עדיין יכול לרכוש השכלה גבוהה, לפתח את עצמו, לזכות בידע יקר ערך, לשפר את מעמדו בשוק התעסוקה ולבנות לעצמו קריירה מתגמלת.

אופציה נוספת היא לימודי תעודה שמאפשרים למי שאינו עומד בתנאי הקבלה של לימודי התואר הראשון או שמעדיף להימנע ממסלול מחייב ותובעני זה ליהנות מלימודים ממוקדם, בתחום ספציפי, ולקבל תעודה באותו תחום שגם היא פותחת דלתות רבות בשוק העבודה.

לימודים ללא תעודת בגרות באוניברסיטה הפתוחה

האופציה הבולטת ביותר של לימודים ללא תעודת בגרות היא כמובן האוניברסיטה הפתוחה, שמטרת הקמתה הייתה למעשה לאפשר לכל מי שחפץ בכך להגיע לתואר ראשון (ואף למעלה מכך).

מסיבה זו לא מציבה האוניברסיטה הפתוחה רף קבלה למבקשים ללמוד בה, והדבר היחידי בו יש להצטייד לפני שמתחילים בלימודים במסלול זה או אחר מתוך שלל האפשרויות שמציעה אוניברסיטה זו הוא מוטיבציה. בנוסף, ישנם קורסים שעל מנת להצליח בהם יש צורך בידע קודם, אולם באופן טבעי ניתן להגיע לידע זה גם ללא תעודת בגרות, ובפרט בעידן האינטרנט שבו ידע אינסופי נגיש עבורנו והלימוד הוא קל ונוח.

מרכיב חשוב נוסף בכל לימודים מתקדמים, ובפרט כשמדובר במי שפוסע בנתיב של לימודים ללא תעודת בגרות הוא כישורי הלמידה. באופן טבעי בגרות מלאה מצביעה על כישורי למידה טובים, שהשתכללו בזמן התיכון, אולם אלה הן בהחלט יכולות שניתן לפתח גם תוך כדי הלימודים באוניברסיטה הפתוחה.

בין התחומים שבהם מציעה אוניברסיטה פופולארית זו תואר ראשון ללא בגרות ניתן למצוא את המקצועות: כלכלה, ספרות, מדע המדינה ויחסים בינלאומיים, מתמטיקה, קולנוע, תקשורת, היסטוריה, פסיכולוגיה, מדעי כדור הארץ, הנדסת תעשייה וניהול, פילוסופיה, מדעי היהדות ועוד.

לימודי תעודה – הדרך המהירה להצלחה

דרך נוספת הפתוחה בפני מי שלא הגיע לתעודת בגרות מלאה היא כאמור לימודי תעודה.

בדרך זו ניתן לרכוש מקצוע מבוקש בתחום המחשבים, בתחום הרפואה המשלימה (למשל במכללת רידמן או בסמינר הקיבוצים), בתחומים השונים של העיצוב ובפרט עיצוב פנים, בתחום הפרסום, יחסי הציבור, העיתונאות והתקשורת באופן כללי, ועוד ועוד.

חשוב להדגיש שלא כל האפשרויות פתוחות בפני מי שאין לו תעודת בגרות, ובאופן טבעי מי שרוצה כי ייפתחו בפניו אופציות רבות יותר צריך להשקיע בהשלמת בגרויות.

המסלול הקדם אקדמי

אופציה נוספת הפתוחה בפני מי שאין באמתחתו תעודת בגרות ובכל זאת רוצה לרכוש השכלה גבוהה היא המסלול הקדם אקדמי של השלמת בגרויות.

מסלול זה עבר בשנת 2012 רפורמה משמעותית, וזאת בעקבותי החלטת ועדה מיוחדת של המועצה להשכלה גבוהה ומתוך רצון להנגיש את האוניברסיטאות השונות הפועלות בארץ גם למי שלא השלים את כל הבגרויות.

בעלי תעודת בגרות חלקית הבוחרים באפיק זה לומדים במשך 12 חודשים בלבד, בתחום ממוקד, כשמי שאין לו בכלל תעודת בגרות, או אפילו לא השלים את 12 שנות הלימוד, יכול עוד בטרם 12 חודשים אלה ללמוד במסלול ההכנה למסלול הקדם אקדמי במשך 3 חודשים נוספים – ובסופו של דבר תוך שנה וחצי להתחיל לימודים אקדמיים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן