לימודים בישראל

לימודי אבחון דידקטי

לימודי אבחון דידקטי מתקיימים במתכונת של לימודי תעודה וברוב המקרים מוצעים לבעלי תואר ראשון בעלי ניסיון של ממש בתחום ההוראה.

בעולם שבו יותר ויותר ילדים ומבוגרים מאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז או לקויות למידה כאלה ואחרות, אך טבעי הוא שיפותחו וייפתחו יותר ויותר מסלולים המכשירים מאבחנים דידקטיים, שהביקוש לשירותיהם הולך וגובר – הן במסגרות חינוכיות שונות והן באופן עצמאי.

מהו אבחון דידקטי?

אבחון דידקטי כולל בדיקה יסודית של יכולות קוגניטיביות שונות ובפרט קריאה, הבנת הנקרא, זיכרון, חשיבה ועיבוד מידע, וזאת במטרה לאתר סיבות להישגים לימודיים נמוכים וסיוע לבעלי לקויות למידה כאלה או אחרות להתמודד איתן ולמצות את כישוריהם.

חשוב להבחין בין הכשרת מאבחנים דידקטיים למאבחנים פסיכו-דידקטיים, שהם אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה החינוכית ובהתאם לומדים במסלול שכזה. חשוב גם להדגיש כי התעודה המאפשרת לעבוד כמאבחנים דידקטיים מונפקת על ידי משרד החינוך, בעקבות השתתפות בתוכנית לימודים מתאימה.

לימודי אבחון דידקטי בבית הספר לחינוך של אוניברסיטת תל אביב

אופציה אחת של לימודי אבחון דידקטי בדרך להפוך למאבחני לקויות למידה מוסמכים היא לימודי תעודה מתאימים בבית הספר לחינוך של אוניברסיטת תל אביב.

היקף התוכנית: 284 שעות אקדמיות מתוכן 60 שעות הכשרה מעשית, הנפרשות על פני 3 סמסטרים (שנה וחצי) בתדירות של יום בשבוע.

קהל היעד: בעלי תואר שני בתחום לקויות הלמידה עם ציון של לפחות 85. במקרים מסוימים מתקבלים גם בעלי תואר שני בתחומים משיקים (בכפוף ללימודי השלמה) וכן מי שנמצא במהלך לימודי תואר זה.

משתתפי התוכנית צוברים ידע עדכני בכל הקשור לאבחונים לאפיון ואיתור קשיי קריאה וכתיבה, קשיים שפתיים, לקויות סנסומוטוריות וליקויים ביכולות מתמטיות, וכן מתמקצעים בכל הקשור לכתיבת דוחות אבחוניים.

לימודי אבחון דידקטי במכללת לוינסקי

מכללת לוינסקי, אחת הבולטות בתחום החינוך באופן כללי, מציעה לימודים בתחום של אבחון דידקטי המכשירים מורים לבצע אבחונים שכאלה ולטפל בתלמידים המתאפיינים בלקויות שפתיות, התנהגותיות ובתחום החשבון.

התוכנית מיועדת לבוגרי לימודי תואר ראשון בחינוך או בתחומים המשיקים לו שהם בעלי ותק בן 3 שנים ומעלה בהוראה, ובכפוף להתרשמות ועדת קבלה.

זוהי תוכנית דו שנתית, במתכונת של יום מלא בשבוע (כשבשנה השנייה ישנה התנסות מעשית בנוסף ליום מלא זה) ובהיקף של 540 שעות לימוד (מתוכן 60 שעות סטאז' במכון אבחונים).

בין הנושאים הנלמדים בתוכנית זו: היפרקאקטיביות, לקויות קריאה, כתיבה וקשב וריכוז, אסטרטגיות למידה לבעלי לקויות למידה, כתיבת דוחות דידקטיים, אבחונים דידקטיים של כישורים פסיכו-מוטוריים, דרכי הוראה רלוונטיות ועוד.

לימודי אבחון דידקטי במכון ניצן

אגודת ניצן, שמאז הקמתה לפני כ- 50 שנה מהווה את אחד הגופים המובילים בכל הקשור לסיוע ללקויי למידה, מציעה מסלול הכשרה למאבחנים דידקטיים – מסלול המוגדר על ידי קברניטי ניצן כתוכנית הדגל של האגודה ובהתאם היא מושקעת מאוד ויעידו על כך גם מאות הבוגרים שלה, שבאופן טבעי השתלבו בתחום האבחון הדידקטי, כולל בתפקידי מפתח.

תוכנית הלימוד התעדכנה רבות מאז נוצרה, לפני כ- 20 שנה, וממשיכה להתפתח כל העת. בפרט מושם דגש על שילוב בין ידע תיאורטי המהווה בסיס לקביעת האבחנה וההכוונה לבין הפן היישומי של כל אבחון (איסוף נתונים, כלים לניתוח וכו').

קהל היעד של המסלול הם מורים שבאמתחתם תואר ראשון ו- 5 שנות ניסיון. מועמדים בעלי הסמכה בתחום החינוך המיוחד וכאלה שיש להם ניסיון עם תלמידים בעלי לקויות למידה ייהנו מעדיפות.

בשנה הראשונה הלימודים הם בהיקף של 280 שעות, במתכונת של יום מלא בשבוע. בוגרי שנה זו שעמדו בהצלחה בכל הדרישות ממשיכים לשנה שנייה של לימודי אבחון דידקטי, גם היא בהיקף של 280 שעות ובמתכונת של יום אחד בשבוע. ישנם גם מסלולים לאבחון בערבית וקורס מתקדם לאבחון באנגלית.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן