לימודים בישראל

לימודי אגרונומיה

אגרונומיה היא למעשה השם הלועזי לחקלאות ואחד התחומים היותר חשובים בימינו. בהתאם לימודי אגרונומיה הינם למעשה לימודים מתקדמים בחקלאות אשר מוצעים במסגרות שונות כגון תואר ראשון בחקלאות, תואר שני בהנדסה חקלאית ואף לימודי הנדסאי בתחום. מסלולי הלימוד השונים מכשירים אנשי מקצוע שהביקוש לשירותיהם רק ילך ויגדל בשנים הקרובות.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

לימודי אגרונומיה בישראל

ישראל נחשבת לאחת המדינות המתקדמות בתחומי החקלאות וככזו, לימודי אגרונומיה בישראל חייבים להיות מגוונים מאוד ומקיפים במיוחד, שכן אל החקלאות התממשקו בשנים האחרונות תחומי ידע רבים.

הנדבכים העיקריים של האגרונומיה הם בחינת סוגי הקרקע השונים הקיימים על פני כדור הארץ מבחינת מידת התאמתם לגידול כזה או אחר, השבחת זנים על מנת לקבל יבולים גדולים יותר (בין השאר באמצעות הנדסה גנטית), גיבוש דרכים אופטימליות לגדל ירקות כמו גם פירות וצמחים אחרים התורמים לאיכות חיינו, רתימת טכנולוגיות חדשות להגנת הצומח והפיכתו לזמין יותר ולמזין יותר ועוד.

בנוסף עוסקת האגרונומיה גם בהיבטים חברתיים וכלכליים בחקלאות. דוגמה לפעילותו של אגרונום יכולה להיות חיפוש דרך להוביל ליבולי תירס גדולים יותר פר שטח נתון ודוגמה אחרת היא מעורבות בצוות העוסק בפיתוח שיטות השקייה יעילות במיוחד.

למי זה מתאים?

הלימודים מתאימים לכל מי שעוסק או מעוניין לעסוק בתחום, כגון בעלי משקים שרוצים לשפר את יבולם וכן העוסקים בתחומי המזון והתזונה אשר מבקשים להרחיב את ידיעותיהם וללמוד שיטות טכנולוגיות חדשניות להשבחת גידולים.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי האגרונומיה עשויים להשתנות בין מוסדות הלימוד עצמם וכן בין סוג התואר אותו מעוניינים ללמוד. על פי רוב תנאי הקבלה לתואר ראשון מורכבים מציוני פסיכומטרי ותעודת בגרות, ולעיתים גם נדרשת מכינה קדם אקדמית. תארים מתקדמים יותר דורשים בדרך כלל השלמת תואר ראשון באגרונומיה או בתחום דומה בציון סף כלשהו.

משך זמן הלימודים

הלימודים לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים, לתואר ראשון בהנדסה חקלאית 4 שנים, ולתעודת הנדסאי בתחום נמשכים שנתיים.

אפשרויות תעסוקה

אפשרויות התעסוקה רבות ומגוונות וביניהם יכולים אגרונומים להשתלב בתעשיית המזון והחקלאות, חברות העוסקות באיכות הסביבה ומערכות אקולוגיות, השקיה, הדברה והשבחת זנים. כמו כן יכולים הבוגרים לשמש כיועצים מורים או מדריכים לתחומי החקלאות.

מסלולי לימודים

לימודי אגרונומיה משלבים מגוון נושאי לימוד כגון קורסי יסוד בכימיה, מתמטיקה, פיזיקה וסטטיסטיקה לצד שיעורים בנושאי מדעי החיים וביולוגיה, גנטיקה וביוטכנולוגיה. עבור המתעניינים בהיבטים השונים של אגרונומיה הלימודים יכולים להיות צעד ראשון בדרך להפוך לחוקרים בתחום, או בדרך לעיסוק מעשי בשטח – ובהתאם מסלולי הלימוד השונים משלבים בין קורסים תיאורטיים לבין יישומים מעשיים.

בכל מקרה מדובר בחוויה מעשירה הפותחת צוהר רחב אל עולם מרתק ומכשירה אנשי מקצוע שיעזרו להפוך את החיים של כולנו לטובים יותר בזכות השבחת מזונות חשובים והנגשתם לאוכלוסיות רחבות יותר.

 • לימודי אגרואקולוגיה ובריאות הצמח
 • לימודי ביוטכנולוגיה בחקלאות
 • לימודי הנדסה חקלאית

מוסדות לימוד מובילים לאגרונומיה

 • לימודי אגרונומיה במכללת תל חי – מבחינת המעוניינים להתמקצע בתחום של אגרונומיה לימודים אפשריים במספר מוסדות לימוד ודרכי לימוד, כשאחת המעניינות בהן היא תואר ראשון בביוטכנולוגיה עם התמחות בחקלאות – מסלול המוצע על ידי המכללה האקדמית תל חי.מסלול זה מורכב מקורסים בהיקף 132 נ"ז הנפרשים על פני 3 שנים, וכוללים בסיס מדעי כללי (מתמטיקה, כימיה, ביולוגיה וכו'), בסיס ביוטכנולוגי (גנטיקה, אימונולוגיה, ביוטכנולוגיה סביבתית ועוד) ונושאים בתחומי האגרונומיה כגון הדברה ביולוגית, גידולי שדה, גידולים סובטרופיים, השקיה ועוד. מכללת תל חי, הנהנית מסביבת לימודים מעצימה וחיבור הדוק לחברות ביוטכנולוגיה מתקדמות, מציעה גם תואר שני בביוטכנולוגיה (עם תזה או בלי תזה) שגם בו ניתן להתמקד באגרונומיה.
 • לימודי אגרונומיה בפקולטה לחקלאות ברחובות – האופציה הבולטת העומדת בפני החולמים להיות אגרונומים היא הפקולטה לחקלאות ברחובות (במסגרת האוניברסיטה העברית). בפקולטה זו מוצע מבחר רחב של מסלולי לימוד, וביניהם אגרואקולוגיה ובריאות הצמח (תואר שבמסגרתו ניתן גם ללמוד חטיבה בשיווק וכלכלה או חטיבה באיכות הסביבה), ביוטכנולוגיה בחקלאות, כלכלה חקלאית ומנהל (שגם בה מספר התמחויות ובין השאר במימון ושיווק או בחקלאות), ומדעי הצמח בחקלאות. מאחר שבכל הקשור לאגרונומיה לימודים בפקולטה לחקלאות ברחובות הם כאמור מגוונים מאוד, מומלץ למתעניינים בתחום לפנות לייעוץ פרטני על מנת להבין אילו מסלולים אפשריים מבחינתם ומהו האופטימלי בהתאם לתחומי העניין והתוכניות לעתיד.
 • תואר שני בהנדסה חקלאית בטכניון – לימודי הנדסה חקלאית לתואר שני בטכניון מתקיימים במסגרת הפקולטה להנדסה אזרחית, ומיועדים לבעלי תואר ראשון (בין אם במסלול תלת שנתי ובין אם בעלי B.Sc) עם ממוצע 75 ומעלה. בחלק מהמקרים נדרשים לימודי השלמה. ניתן ללמוד לתואר מגיסטר למדעים בהנדסה חקלאית או לתואר מגיסטר למדעים במדעי ההנדסה החקלאית. שתי אופציות אלה מוצעות גם עם התמחות ספציפית במדעי המים, הקרקע והסביבה, כך שבסך הכל מוענקים 4 סוגי תארים שונים. בין הנושאים בהם זוכים הסטודנטים לידע מעמיק ועדכני במיוחד: מיכון בחקלאות, תכונות פיזיקליות של חומרים ביולוגיים, חישה מרחוק במערכות ביולוגיות וסביבתיות, פיתוח דשנים, אבטחת איכות בהקשר של תוצרת ביולוגית וחקלאית, דרכי טיפול מתקדמות בפסולת מוצקה ובשפכים, ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן