לימודים בישראל

לימודי אדריכלות

חולמים להיות אדריכלים ולפתח מבנים מרהיבים בכל העולם? לימודי אדריכלות נועדו להכשיר אנשי מקצוע רחבי אופקים, וככאלה הם כוללים שלל נושאים דוגמת לימודי עיצוב פנים, שימור מבנים, פיתוח סביבתי תוך התחשבות בעקרונות הקיימות, תכנון נוף עירוני, החייאת שכונות ועוד. כאן תמצאו את כל המידע על לימודי אדריכלות ועיצוב פנים. תנאי קבלה, תוכניות הלימודים, מסלולי התמחות ומוסדות הלימוד המובילים בתחום.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

לימודי אדריכלות בישראל

אדריכללימודי אדריכלות בישראל נחשבים לטובים מאוד, למרות העובדה שישראל אינה נחשבת למוקד אדריכלי בינלאומי כמו ארצות הברית, יפן, ספרד או מדינות אחרות, אשר מהן יצאו אדריכלים בעלי שם עולמי. יחד עם זאת, בשל איכות הלימודים במוסדות האקדמיים בארץ, מי שלומד בישראל יכול להגיע לעבוד במשרדים בארץ ובחו"ל, בהתאם לכישוריו.

מוסדות אקדמיים ללימודי אדריכלות בישראל מכשירים את הסטודנטים להיות אדריכלים לכל דבר, המסוגלים לתכנן מגוון רחב של מבנים: החל בגורדי שחקים ומבני ציבור גדולים, וכלה בבתים פרטיים. סיום הלימודים וקבלת התואר באדריכלות מותנים לרוב בשלושה דברים: הראשון, הצלחה במבחני ההנדסה, שנועדו לבדוק את יכולותיו של הסטודנט בתחום הטכני-הנדסי של המקצוע. השני, הגשת פרויקט גמר, שנועד לשקף את תפיסתו המרחבית ולעתים גם החברתית של הסטודנט. התנאי השלישי הוא עמידה בכל מטלות התואר – נוכחות בקורסים, צבירת נקודות זכות נדרשות וכן הלאה.

חשוב לדעת כי על מנת לעסוק באדריכלות ותכנון של מבנים הכוללים יותר מארבע קומות, יש צורך בהשלמת לימודי תואר שני.

ישנם מוסדות לימוד המכשירים את הסטודנט לתחום צר יותר של אדריכלות, בעיקר אדריכלות פנים בלבד. חלקם מציעים לימודים לתעודה וחלקם לימודים גבוהים לתואר. לימודי אדריכלות פנים בלבד, מתמקדים פחות בצד ההנדסי, כיוון שהסטודנט לא יידרש בסיום לימודיו לתכנן מבנים שלמים אלא לתכנן חללים פנימיים, לפיכך הדגש הוא על הבנה כללית של אופן פעולת חוקי ההנדסה במבנים קיימים, וההתמקדות היא בהתנהגות החומרים עצמם – רצפות, חיפויי קירות, ריהוט – הן בהתאמתם זה לזה והן בשילובם בחללים קיימים.

למי זה מתאים?

אדריכלות היא מקצוע המשלב ידע והבנה טכניים והנדסיים ביחד עם יכולת יצירתית, ראיה מרחבית ולפעמים אף תפיסות חברתיות, ולכן תחום לימוד האדריכלות יתאים מאוד לכל מי שמשולבות בו יכולות וכישורים כאלה ברמה גבוהה.

תנאי הקבלה

דרישות הקבלה מהמועמדים ללימודי אדריכלות לתואר ראשון מורכבים בדרך כלל מציון המבחן הפסיכומטרי, ציונים בתעודת הבגרות, מבחן וראיון קבלה. ישנם מקומות הדורשים גם תיק עבודות. לימודים לתואר שני כוללים תנאים כמו ציון גמר במסגרת התואר הראשון, ראיון אישי ותיק עבודות.

תנאי הקבלה עשויים להשתנות בהתאם למוסד הלימוד, ושנת הלימודים הרצויה, ולכן מומלץ מאוד ליצור קשר בטופס באתר, על מנת לקבל פרטים נוספים מנציגי מוסדות הלימוד הרלוונטיים.

למדריך המלא בנושא ← תנאי קבלה ללימודי אדריכלות

תוכנית הלימודים בתחום האדריכלות

לימודי אדריכלות נחשבים למקיפים ומקנים לסטודנטים ידע רחב בתחומים רבים. לימודים אלה כוללים נושאי לימוד המעשירים את עולמם של הסטודנטים והופכים אותם לאדריכלים טובים ומעניינים יותר. במסגרת הלימודים ישנם לא מעט נושאי לימוד החל מהנדסה אזרחית ועד לעיצוב פנים הכולל גם עיצוב גנים, עיצוב חופים ועיצוב סביבה. כמו כן, נלמדים הנושאים אדריכלות נוף וכן תכנון ערים ובטחון בבנייה, זאת מתוך מחשבה כי סטודנט הלומד אדריכלות לא יכול להיות רק יצירתי אלא גם צריך להפגין ידע בכל הנוגע לנושא של בטחון.

בסיום הלימודים הבוגרים רשאים להביא בפני אדריכל בכיר שרטוטים שלהם שעבדו עליהם במשך תקופה. אותם שרטוטים צריכים להיות פרי דמיונם ולהביא חשיבה יצירתית תוך התחשבות בסביבה. בתקופה הזאת הם מקבלים אישור לתכנון מבנים עד ארבע קומות.

בשלב הבא הם צריכים להתמחות לתקופה של שלוש שנים ולאחריה הם יכולים להירשם כאדריכלים אצל רשם האדריכלים הארצי ולהיות זכאים לקבלת התואר – אדריכל רשוי.

תוכנית הלימודים יכולה לכלול גם שילוב בין לימודי התואר ללימודי תעודה בהוראה באדריכלות.

משך זמן הלימודים

לימודי אדריכלות אקדמיים נמשכים בין שלוש לחמש שנים (תלוי במוסד הלימודים). לימודי אדריכלות כללית, שמאפשרת תכנון של מבנים ציבוריים ופרטיים נמשכים חמש שנים. כאשר מדובר על אדריכלות פנים בלבד, הלימודים נמשכים זמן קצר יותר – לרוב שלוש שנים.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי המסלול האקדמי יכולים להשתלב כאדריכלים במגזר הפרטי וגם במגזר הציבורי במשרדי אדריכלות מגוונים. אדריכלים רבים בוחרים, בתום מספר שנות ניסיון בעבודה כשכירים, לצאת לדרך עצמאית בתחום ופותחים משרדים משלהם. בוגרים אשר שילבו גם לימודים לתעודת הוראה, יכולים לעבוד גם בתור מרצים בתחום.

מסלולי לימודים והתמחויות

מסלולי הלימוד המגוונים כוללים מגוון אפשרויות להתמחות בנושאים כגון: אדריכלות נוף, אדריכלות פנים, עיצוב הסביבה הנלמדת במסגרת לימודי עיצוב ועוד. באופן טבעי ישנם הבדלים בין המסלולים של לימודי אדריכלות במוסדות הלימוד השונים, וכדאי להתעניין בכמה מקומות על מנת להגיע למסלול המתאים ביותר לצרכים שלכם ולהעדפות שלכם.

לימודי אדריכלות אקדמיים

לימודים לתואר אקדמי ראשון באדריכלות מוצעים במגוון רחב של מכללות ואוניברסיטאות בארץ ניתן גם להמשיך לתואר שני במגוון תחומים כגון: בינוי ערים, בתכנון ערים ואזורים, ארכיטקטורה כללית ועוד. פרטים נוספים אודות התארים האקדמיים ניתן למצוא במדריכים הבאים:

מוסדות לימוד מובילים לאדריכלות

קיימים שלושה מוסדות הנחשבים למובילים בתחומי האדריכלות בישראל והם: הטכניון בחיפה, בצלאל בירושלים והמרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון. בנוסף, ניתןן ללמוד אדריכלות, הן במסגרת לימודים לתואר, והן במתכונת לימודי תעודה, גם במוסדות רבים אחרים.


» לרשימה המלאה של: מוסדות לימוד אדריכלות

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן