לימודים בישראל

לימודי אולטרסאונד

לימודי אולטראסאונדבדיקת אולטרסאונד היא אחת הבדיקות הרפואיות הנפוצות ביותר הקיימות בימינו. מאחר שלא מעורבת בה קרינה מזיקה, ובזכות התמונה המפורטת והאמינה שהיא מספקת לגבי אזורים רבים בגוף האדם, רופאים רבים שולחים את הפציינטים לבדיקה זו על מנת להגיע לאבחון מדויק ולפיתרון המצוקה. טכנאי אולטרסאונד הוא האדם המפעיל את המכשיר המשמש לבדיקה ועל כן יש לו חלק חשוב בהבטחת איכותה. ריבוי בדיקות האולטרסאונד בימינו יוצר ביקוש רב לאנשי מקצוע מיומנים בתחום זה – ולא רק בישראל, אגב – כך שלימודי אולטרסאונד הם דרך לרכוש מקצוע מבוקש שאפשרויות התעסוקה בו רבות ומגוונות.

איפה מתקיימים לימודי אולטרסאונד?

לימודי אולטרסאונד מתקיימים בבתי הספר לדימות הפועלים בבתי החולים השונים, ובהם לדוגמה המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי בת"א ((המוכר יותר כ"איכילוב", למרות שאיכילוב הוא רק בית החולים הכללי הפועל במסגרת המרכז), המרכז הרפואי קפלן ברחובות, המרכז הרפואי הדסה בירושלים, המרכז הרפואי אסף הרופא, ורמב"ם שבחיפה.

תוכניות הלימוד השונות לא מתמקדות אך ורק בתפעול מכשירי US אלא מכשירות אנשי מקצוע המיומנים בהפעלת כל סוגי המכשירים המשמשים לבדיקות רפואיות: ציוד לצילומי רנטגן, מכשירי אולטרסאונד, סורקים ממוחשבים (CT), סורקי תהודה מגנטית (MRI), ציוד לביצוע צנתורים ועוד.

כמה זמן נמשכים הלימודים?

אם לימודי רפואה נמשכים 6 שנים ולאחריהם נדרש עוד סטאז' בן שנה, הרי שלימודי דימות (וכאמור, לימודי אולטרסאונד הם חלק מתוך תוכנית לימודים בהיקף נרחב הרבה יותר) נמשכים רק 3 שנים.

עוד חשוב להדגיש שבמקביל ללימודים המקצועיים ורכישת המיומנות בתפעול הציוד הרפואי על סוגיו השונים, לומדים התלמידים גם לקראת תואר ראשון במסלול מיוחד במסגרת החוג למדעי החברה של אוניברסיטת בר אילן – והבוגרים זוכים לתעודה כפולה: תואר ראשון מאוניברסיטת בר אילן ותעודת רנטגנאי מוסמך.

מהם תנאי הקבלה ללימודים בתחום?

תנאי הקבלה ללימודי רנטגנאות אמנם אינם גבוהים כמו אלה הנדרשים ממי שמעוניין בלימודי רפואה, אולם גם כך לא כל אחד יכול להתקבל ללימודים בתחום.

מבחינת ציונים הדרישה היא לבגרות מלאה עם ממוצע 85 ומעלה, וכן ציון פסיכומטרי 560 או יותר (עם ציון אנגלית של לפחות 100).

בנוסף נדרשת בריאות תקינה, וכן מתקבלים רק מועמדים בני 20 ומעלה.

שלב נוסף בדרך ללימודי טכנאות רנטגן בבתי הספר לדימות שבמרכזים הרפואיים השונים הוא מעבר ראיון אישי בפני ועדת קבלה.

כמה עולים לימודי טכנאות רנטגן?

מאחר שמדובר במסלול ייחודי המקנה גם תואר ראשון וגם תעודת רנטגנאי מוסמך, הרי שגם שכר הלימוד הוא בהתאם, ומי שרוצה להפוך לטכנאי US, מפעיל MRI או CT וכו' צריך לשלם את שכר הלימוד האוניברסיטאי המקובל ועל סכום זה להוסיף 2000 ש"ח לשנה על לימודי רנטגן.

יחד עם זאת כדאי לזכור שבוגרי המסלול הם אנשי מקצוע מבוקשים מאוד, ולא רק בארץ (בקנדה, למשל, ישנו ביקוש רב לטכנאי רנטגן ושאר אנשי מקצוע בתחום הדימות הרפואי), כך שמדובר בהשקעה בהחלט משתלמת.

מה כוללים הלימודים?

תוכניות הלימוד משלבות בין העיוני למעשי. במרכז הרפואי הדסה, למשל, לומדים בשנים א' ו-ב' פעמיים בשבוע בבר אילן ועוד 3 פעמים בשבוע בבית החולים, ובשנה ג' לומדים בהדסה 4 פעמים בשבוע.

בין הנושאים הנלמדים: פיזיקה, פיזיקת קרינה, פיזיולוגיה, אנטומיה, אתיקה רפואית, גנטיקה, אימונולוגיה, שיטות מחקר, סטטיסטיקה, מחשבים, כלכלת בריאות, כימיה, ביולוגיה, פרמקולוגיה ועוד.

מבחינת ההתמקדות בדימות לומדים את המקצועות הרפואיים הבאים: רדיוגרפיה, פוטוגרפיה דימותית, אורתופדיה, רפואה פנימית, רדיוגרפיה מתקדמת, רפואה גרעינית ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן