לימודים בישראל

לימודי אומנות

לימודי אומנות מושכים אליהם את בני כל הגילאים ולרוב מתאימים ליצירתיים שבינינו ולאלה שאוהבים לבטא את עצמם בדרכים אומנויות שונות. אפשר למצוא כיום, בארץ וגם בעולם, לא מעט בתי ספר המתמחים בלימודי אומנות ופתוחים לקהל הרחב. חלקם נחשבים למקצועיים מאד ונועדו לכל מי שרוצה להפוך את אהבתו לאומנות לעיסוק של ממש, וחלקם מתאימים לחובבנים יותר, הרואים בעשייה האמנותית תחביב בלבד.

לימודי תואר ראשון באומנות

תכנית לימודי תואר ראשון באומנות מאפשרת לסטודנטים להכיר כלים מגוונים וטכניקות בעולם האמנות, על מנת שיוכלו להפוך ליוצרים רחבי אופקים ובעלי יכולות עשירות, חוקרי אמנות, מורים לאמנות ובאופן כללי לפתח את התחום שבלעדיו החיים היו משעממים מאוד.

לימודי אומנות לתואר ראשון מציעים לסטודנטים את כל המיומנויות הנדרשות ואת טכניקות האומנות השונות כדי שיוכלו ליישם אותן בפועל, כמו גם ידע רב הקשור לתחום האומנות (לרבות תולדות האמנות, סקירה של אמנים ידועים ונחשבים וכיוצא באלה). במסגרת לימודי אומנות בוחנים את תחומי האומנות השונים, את היוצרים עצמם ואת הכלים העומדים לרשותם של האומנים. לומדים על סגנונות האומנות השונים, על תקופות שונות באומנות, על אמנים פורצי דרך ועל יצירות מפורסמות לאורך ההיסטוריה.

קיים מגוון רחב של מסלולי לימודי אומנות המתמחים בסוגי האומנות השונים ומתאימים לדרגות קושי וניסיון שונות. לדוגמה:

 • לימודי אומנות לתואר ראשון בשילוב תעודת הוראה – מסלול המאפשר לבוגרים לעבוד כמורים למקצועות האומנות והיצירה.
 • לימודי תואר ראשון חד חוגי – לימודי אמנות ממוקדים עם אפשרות להתמחות בתחום מסוים, כמו צילום, ציור, רישום ופיסול או מדיה דיגיטלית.
 • לימודי תואר ראשון דו חוגי – לימודי אמנות לתואר ראשון בשילוב עם חוג נוסף כגון לימודי ספרות, לימודי פסיכולוגיה או לימודי תקשורת.

ניתן לבחור גם באפשרות של לימודי תעודה באומנות, שהם לימודים קצרים וממצים יותר. בדרך כלל מדובר בלימודים של מספר חודשים באחד מתחומי האומנות השונים. בין התחומים ניתן למנות: צילום, רישום וציור, גרפיקה ממוחשבת, פיסול וכיוצא באלה.

למי זה מתאים?

לימודי תואר ראשון באמנות מיועדים לכל מי שמתעניין בתחום האמנות ורוצה להעמיק את ידיעותיו בתחום במסגרת אקדמית מובנית היטב, מעמיקה ומעשירה. לימודי אומנות מתאימים לכל מי שאוהב לבטא את עצמו באמצעות יצירה, בעזרת כלי האומנות השונים ואף למי שרוצה ללמד את התחום בעתיד.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי אומנות נקבעים על ידי המסגרת הלימודית עצמה. כשמדובר בלימודים אקדמיים לתואר, נדרשים המועמדים לעבור בחינות קבלה לבית הספר וגם להציג תיק עבודות לצורך התרשמות מסגנון עבודתם ומאופייה.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי לימודי אומנות יכולים לעבוד כאמנים ויוצרים או להמשיך אל תואר שני באמנות ולהשתלב במשרות כמרצים באקדמיה. בוגרי תואר ראשון באומנות במסלול המשלב תעודת הוראה יכולים לעבוד כמורים לאומנות בבתי הספר.

מוסדות ללימודי אומנות

לימודים לתואר ראשון באמנויות מתקיימים באוניברסיטאות רבות (ובפרט אוניברסיטת תל אביב הידועה ברמה הגבוהה של הפקולטה לאמנויות, ואוניברסיטת בן גוריון שבה ישנה מחלקה חדשנית בתחום), וכן באקדמיה לאמנות ולעיצוב "בצלאל", בסמינר הקיבוצים, בבית ברל ובמכללת אורנים. לימודים במכללת בית ברל, סמינר הקיבוצים ומכללת אורנים הלימודים נמשכים 4 שנים ומשלבים שני תחומי ידע: אמנות והוראת אמנות.

 • מכללת אורנים – לימודי הוראת האומנות לתואר ראשון הנמשכים ארבע שנים. היקף הלימודים הוא 110 ש"ש, כשמתוכן 20 מוקדשות לחינוך, 26 לתולדות האמנות, 48 לאמנות יצירה, עוד 6 הן לימודי יסוד ובנוסף ישנה התנסות מעשית בהיקף 10 ש"ש.
 • סמינר הקיבוצים – לימודי תואר ראשון בהוראת האמנות הנמשך ארבע שנים וכולל קורסים עיוניים דוגמת טקסטים חזותיים בתרבות המערב והשיח הפוסט מודרני באמנות, קורסים מעשיים בצילום, ברישום, בציור, באפטר אפקטס, בסאונד ועוד, ולימודי חינוך (בקורסים כגון "פסיכולוגיה של הוראה ולמידה" או "גישות בהוראת האמנות")
 • מכללת בית ברל – מסלול הוראת האמנות לתואר ראשון הכולל לימודי אמנות תיאורטיים, לימודי אמנות מעשיים ומקצועות לימוד מתחום החינוך. תנאי הקבלה כוללים: בגרות עם ממוצע 92 ומעלה (ללא פסיכומטרי) או פסיכומטרי 600 ומעלה (עם בגרות מלאה), וכן ראיון אישי שבמסגרתו גם מוצג תיק עבודות. ניסיון מוכח בתחום מאפשר קבלה גם עם ממוצע בגרויות נמוך יותר וכן ישנו מסלול קבלה מיוחד לבני 30 ומעלה.
 • אוניברסיטת תל אביב – הפקולטה לאמנויות של אוניברסיטת ת"א מציעה תכנית רב תחומית מיוחדת שמשלבת את תולדות האמנות עם אמנות התיאטרון וכן לימודי קולנוע וטלוויזיה והקבצים נוספים מאמנויות אחרות. הבוגרים זוכים בתואר ראשון באמנות וכן בידע רחב במקצועות לימוד דוגמת פילוסופיה, סוציולוגיה וכמובן תרבות ואמנות. בנוסף ניתן ללמוד לתואר ראשון בתולדות האמנות, הן במתכונת חד חוגית והן במתכונת דו חוגית, בתכנית שמקנה כלים מתקדמים לפרשנות ולמחקר בתחום באמנות, וזאת מתוך הבנת הקשרים תרבותיים, חברתיים והיסטוריים.
 • אוניברסיטת בן גוריון – המחלקה לאמנויות של אוניברסיטת בן גוריון שבבאר שבע שמה דגש רב על אמנות עכשווית, תפיסה בין תחומית, גישה רב תרבותית, וכן התייחסות נרחבת לאמנות ישראלית. המחלקה מציעה בין השאר תואר ראשון ייחודי באמנות חזותית, ובו קורסים דוגמת הצילום כשפה וכשפה אישית, "בין תנועה לאין תנועה, בין סטילס לקולנוע, ייצוגי זמן אפשריים בצילום ובקולנוע" ועוד. בכל התכניות משולבות גם סדנאות שונות ומפגשים עם אמנים פעילים, חוקרי אמנות ואוצרים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן