לימודים בישראל

לימודי אחיות

אחיות נמצאות פעמים רבות ברקע, ולא בקדמת הבמה כמו הרופאות והרופאים, ובכל זאת – אי אפשר בלעדיהן. את האחיות אפשר למצוא בבתי החולים, במרפאות הציבוריות וגם במרפאות הפרטיות, והן ממלאות תפקיד חשוב ומרכזי מאד. חלק מהן מתמחות בחדר ניתוח, חלק הן מיילדות, חלק מהאחיות הן אחיות סיעודיות ועוד. ניתן למצוא כיום מספר מסגרות המכשירות את האחיות, בין אם כאחיות מעשיות ובין אם כמוסמכות וכבעלות תואר.

לימודי אחיות בישראל

לימודי אחיות בישראל נחשבו מאז ומתמיד מבוקשים מאד על ידי נשים צעירות, שתחום הרפואה והטיפול מעניין אותן. לימודי אחיות בארץ מוצעים, כאמור, על ידי מספר מסגרות לימודיות שונות והם מספקים את כל הכלים הנדרשים למי שרוצה לעבוד כאחות ולהשתלב במסגרת טיפולית כלשהי. אחיות מתחילות, בראשית דרכן, עובדות לרוב בבתי החולים או במרפאות. בהמשך, לאחר שצברו ניסיון בתחום, הן יכולות גם להתברג לתפקידים ניהוליים בכירים.

למי זה מתאים?

לימודי אחיות מתאימים לכל אלו הרואות את עצמן בתפקיד טיפולי. אלו שאוהבות לעבוד עם אנשים, שאוהבות סביבה דינאמית, אלו שמחפשות מקצוע בעל משמעות ובעל חשיבות רבה. לימודי אחיות גם מתאימות לאלו שמחפשות אתגר – אלו שמעוניינות להתקדם ולרכוש השכלה ברמה גבוהה.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי אחיות נקבעים על ידי המוסד הלימודי עצמו. אולם, כשמדובר במסלול של לימודי אחיות לתואר ראשון, במרבית המקרים על המועמדת להציג תעודת בגרות מלאה וגם ציון בבחינה הפסיכומטרי שהוא מעל ל-550. ישנם מספר מוסדות לימוד בארץ הדורשים מהמועמדות לעבור גם ראיון קבלה אישי. יחד עם זאת, ישנם מוסדות המציעים אפשרות של לימודי אחיות ללא פסיכומטרי כתנאי לקבלה.

מה לומדים?

לימודי אחיות משלבים בין לימודים עיוניים, כאמור, להכשרה מעשית, אותה עוברות המשתתפות החל משנת הלימודים השנייה ועד סיום הלימודים. הלימודים מציידים את הסטודנטיות בכל הידע הנדרש מכל מי שרוצה לעבוד בתחום ולהשתלב בבתי החולים ובמרפאות השונות. מדובר בנושאים רבים ומגוונים מאד ובלימודים הדורשים משמעת עצמית והשקעה רבה.

לימודי אחיות מוצעים כיום בארץ במסגרת תכניות ומסלולי לימוד שונים. ניתן כיום לבחור במסלול של לימודי תעודה או במסלול של לימודים לתואר ראשון בסיעוד וגם במסגרת לימודים לתואר שני. מסלולים אלה כוללים קורסים עיוניים וגם קורסים מעשיים, וכמובן – גם מבחנים שאותם יש לעבור בהצלחה כדי לסיים את הלימודים. ישנם כיום מספר בתי ספר לאחיות המציעים בארץ תכנית ייחודית לתעודת הסמכה, וניתן למצוא גם שיתופי פעולה בין האוניברסיטאות השונות בארץ לבין בתי החולים המקנים את ההשכלה האקדמית הנדרשת ואת הכלים הרבים החשובים, בהם נעזרת כל אחות בישראל.

לימודי אחיות לתואר ראשון

לימודי אחיות לתואר ראשון מכונים גם לימודי סיעוד. לימודים אלה נמשכים לרוב 4 שנים, אולם ישנם מוסדות לימודיים שונים בהם נמשכים לימודים אלה כשנתיים בלבד (בתנאי שמדובר באחיות מעשיות המעוניינות להשלים את הכשרתן וללמוד לתואר ראשון). לימודים אלה כוללים מגוון רחב של נושאים הקשורים לתחום הסיעוד באופן ישיר או עקיף: מבוא לסיעוד, נוירו-פיזיולוגיה, פרמקולוגיה, סיעוד קליני, סיעוד בקהילה, אנטומיה נרחבת, מיומנויות ניהול בסיעוד, מומים מולדים ומניעתם, מחלות במגזרים שונים וכיוצא באלה.

לימודי תעודה לאחיות

אפשרות נוספת היא לבחור בלימודי אחיות במסגרת של לימודי תעודה, שלא במסגרת לימודי תואר ראשון. לימודים אלה, שנמשכים כשנתיים, מקנים לבוגרותיהם תעודת גמר – תעודת אחות מעשית, המאפשרת לבוגרת שסיימה בהצלחה את הלימודים להשתלב במסגרות השונות ובתפקידי האחיות השונים.

אפשרויות תעסוקה

בתום תקופת הלימודים יכולות בוגרות לימודי אחיות להשתלב בתפקידים שונים, בין אם אלה תפקידים טיפוליים ובין אם אלה תפקידים אחרים. הן יכולות לעבוד בבתי החולים, במוסדות הבריאות השונים בארץ, במרפאות ציבוריות או פרטיות, בבתי אבות, במכונים רפואיים ועוד. הן יכולות גם להשתלב בתפקידי ניהול מעניינים ולהמשיך לאחר מכן ללימודים המתמקדים במחקר, בין אם בארץ או בעולם. במקרה כזה, עומדים לרשותן מסלולי לימוד מגוונים מאד לתואר שני הקרובים למקצוע הסיעוד, כמו פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית, למשל.

מוסדות ללימודי אחיות

מוסדות הלימוד המובילים בארץ כיום ללימודי אחיות הם אוניברסיטת חיפה, הפועלת בשיתוף פעולה עם הטכניון – הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית בירושלים, הפועלת בשיתוף פעולה עם בית החולים הדסה, אסף הרופא וקפלן ואוניברסיטת תל אביב. כל אחת מהאוניברסיטאות הללו מציעה מסלול של לימודי תואר ראשון בסיעוד – B.S.N.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן