לימודים בישראל

לימודי אנתרופולוגיה

מושא המחקר באנתרופולוגיה הינו האדם, אך בדרך כלל הפרספקטיבה רחבה ואיננה מוגבלת לפן הנפשי הפנימי, נקודת המוצא השלטת בלימודי הפסיכולוגיה. דגש שמים על לימודי התרבות, כלומר המבנה החברתי הייחודי של האדם, שבמסגרתו קיימים מבנים שונים, הרבה מעבר לשבט או ללהקה (הקיימת בצורות שונות של בעלי חיים). אנתרופולוגיה חוקרת את התרבויות הקיימות מסביב לעולם בימנו אלה אך גם את התרבויות הקדומות, שהיו קיימות בעבר ואף בפרה היסטוריה.

לימודי אנתרופולוגיה לתואר ראשון

לימודי אנתרופולוגיה בישראל מתקיימים במוסדות אקדמיים רבים, כאשר לרוב הם משולבים עם תחומי דעת נוספים. לימודים בתחום זה מאפשרים לרכוש תואר ראשון ויש גם אפשרות ללימודי המשך, לתואר שני ושלישי (דוקטורט), כאשר יש אפשרות גם לשילוב עם תעודת הוראה. נהוג לכלול במהלך הלימודים גם קורסים בסוציולוגיה. ישנם שילובים נפוצים, דו חוגיים כגון אנתרופולוגיה עם קרימינולוגיה וכן עם סוציולוגיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה, תרבות ישראלית וכן הלאה.

למי זה מתאים?

לימודי אנתרופולוגיה יתאימו למועמדים ללימודים גבוהים שמסקרנת אותם נקודת מבט מעמיקה, לא רק הרובד הגלוי של פני השטח. אנתרופולוגיה בודקת את הדומה והשונה בקבוצות אוכלוסייה שונות ברחבי העולם, אלה לימודים שיתאימו לכל מי שרוצה להבין באמת כיצד נוצרת תרבות, כיצד התרבות משפיעה על כל אחד מהאנשים החיים בה ומדוע האדם הוא במידה רבה התוצר של תרבותו. באנתרופולוגיה, לעיתים בשילוב עם סוציולוגיה, מנתחים תופעות מגוונות כגון משפחה, דת, מדינה, לאום. לומדים על נורמות חברתיות, על תגמול חברתי, על פוליטיקה, יחסים בין לאומיים ובין קבוצתיים.

תנאי קבלה

לתואר הראשון באנתרופולוגיה ניתן להתקבל במידה וקיים ממוצע בגרות סביר, ללא דרישות מיוחדות. כל זאת, במידה והמועמד ללימודים גם הצליח לקבל ציון פסיכומטרי טוב.

תוכנית הלימודים ונושאי לימוד

באילו קורסים משתתפים תלמידי האוניברסיטאות והמכללות הפונים ללימודי אנתרופולוגיה? בשנה א' משתתפים למשל בקורסים כגון מבוא לסוציולוגיה ומבוא לאנתרופולוגיה. מרחיבים בנושאים כגון ההיסטוריה של מדעי החברה השונים והרקע להתפתחות האנתרופולוגיה בצורתה המוכרת כיום. קורס חשוב עוסק בארגונים בחברות השונות וכן קיימים קורסי בסיסי בנושאים כמו ריבוד חברתי ותיאוריות המסבירות את הריבוד הקיים בכל התרבויות.

בשנה ב' של הלימודים על הסטודנט להשתתף בקורס מקיף המרחיב על תיאוריות קלאסיות בסוציולוגיה ובאנתרופולוגיה. קורס חשוב נוסף מקיף את שיטות המחקר הקיימות – הן מחקר איכותני והן מחקר כמותי (המשולב בסטטיסטיקה) ומוצעים גם קורסי בחירה מגוונים.

בשנה השלישית לומדים על תיאוריות בנות זמננו, היבטים אנתרופולוגיים של החינוך, תרבות ישראלית. קיימים גם קורסים בתחום המגדר, המשפחה המודרנית, חקר תרבויות עתיקות, כלכלה וכסף במשמעות תרבותית וכן קורסים מעמיקים נוספים.

משך זמן הלימודים

על מנת לסיים בהצלחה את לימודי האנתרופולוגיה נדרשות 3 שנים. ישנם מסלולים מואצים למצטיינים שממשיכים לתארים גבוהים יותר.

עבודה לאחר הלימודים

במה ניתן לעבוד לאחר סיום הלימודים? לאחר הלימודים ניתן להשתלב ללא קושי בחברות פרטיות, בארגונים ממשלתיים, במגזר הציבורי. ניתן ללמד את המקצוע בבתי ספר על יסודיים, אפשר לעבוד במוסדות חינוך, הוסטלים, ארגונים חברתיים. רבים מהבוגרים משתלבים בחברות כח אדם, במחלקות של משאבי אנוש, בחברות לערכית סקרים ומשאלים, בביקורת ארגונית ויעוץ לחברות.

לאחר לימודי השלמה ניתן לעסוק גם בתחומים כגון סוציולוגיה ארגונית, ניתן לנהל מערכות בריאות ולספק מענה סוציאלי באמצעות ארגוני רווחה או במגזר הציבורי. בנוסף, תמיד ניתן להמשיך גם אל תואר שני באנתרופולוגיה ולעסוק במחקר מעמיק יותר במסגרת האקדמיה.

מוסדות לימוד מובילים לאנתרופולוגיה

אנתרופולוגיה ברמה אקדמית גבוהה ניתן ללמוד במוסדות לימוד מובילים, אוניברסיטאות וגם מכללות כגון אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה הפתוחה, אוניברסיטת אריאל והמכללה האקדמית כנרת.

 • לימודי אנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב – לימודים של אנתרופולוגיה לתואר ראשון ויש אפשרות גם להמשיך הלאה, לתואר שני ושלישי. ניתן לשלב במסגרת תואר ראשון בין לימודי סוציולוגיה לבין אנתרופולוגיה. קיים גם מסלול לימודים ייחודי וחדש – שילוב בין אנתרופולוגיה עם לימודי היסטוריה של המזרח התיכון.
 • לימודי אנתרופולוגיה באוניברסיטה הפתוחה – ניתן ללמוד אנתרופולוגיה במחלקה לסוציולוגיה, מדע המדינה ותקשורת. אפשר להצטרף למסלול חד חוגי, דו חוגי, או שילוב מובנה כגון במסגרת לימודי מדעי ההתנהגות.
 • לימודי אנתרופולוגיה באוניברסיטת אריאל – מסלול תואר באנתרופולוגיה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. ישנה אפשרות גם ללימודים משולבים (תואר דו חוגי) וכן קיים שילוב ייחודי – מסלול עם חטיבת לימודים במקצוע משאבי האנוש.
 • לימודי אנתרופולוגיה במכללה האקדמית כנרת – תכנית לימודים מגוונת ללימודי אנתרופולוגיה וסוציולוגיה, עם אפשרות לשילוב ביחד עם קרימינולוגיה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן