לימודים בישראל

לימודי אקטואריה

לימודי אקטואריה (Actuary) שייכים לתחום לימודי הכלכלה המעשית. בשל העובדה כי לא ניתן לנתק את החשיבה הכלכלית המודרנית ואת העיסוק בכספים, בביטוח ובניהול סיכונים ממדע הסטטיסטיקה, הרי שכל אלה מאוגדים יחדיו במסגרת תוכנית לימודים באקטואריה. לימודי אקטואריה נועדו להעניק לסטודנט כלים מקיפים במדעי הסטטיסטיקה וההסתברות ביחד עם ידע משולב בכלכלה ובחשבונאות.

מהי אקטואריה?

אקטואריה כתחום דעת נפרד החל את דרכו בכמה מאות השנים האחרונות. ככלל, אקטואריה הינה אוסף של כלים הנשענים באופן הדוק על מתמטיקה ועל סטטיסטיקה בכדי שניתן יהיה לנהל ולקבל החלטות כלכליות ופיננסיות לטווח ארוך. אקטואר נדרש לסייע בקבלת החלטות אישיות וכן בניהול מדיניות ציבורית, תוך התייחסות ללוחות תמותה, סיכוני פגיעה, עלויות לטווח ארוך.

למי זה מתאים?

לימודי אקטואריה יתאימו מאוד לאנשים בעלי נטייה אנליטית, אנשים שאוהבים לבצע חישובים, חובבי סטטיסטיקה וכאלה הנמשכים לתחום הכלכלי. זהו תחום רציונאלי בעיקרו שנשען על מספרים, על הסתברויות, על לוחות של ביטוח, נתונים אודות אריכות ימים, תמותה, מחלות, אסונות.

זהו תחום שלא יתאים לאנשים בעלי נטייה הומניסטית הנוטים להתעייף מעיסוק בטבלאות, דוחות מספריים, נתונים כספיים ומאזנים. בתחום זה חשוב הדיוק, הדייקנות והיכולת לרדת לפרטים קטנים ולבצע חישובים מפורטים.

» קראו גם על: לימודי כלכלה

תנאי קבלה

על מנת להתקבל ללימודי אקטואריה יש צורך להשלים לימודי תואר ראשון במוסד לימודים מוכר (אוניברסיטה או מכללה). לרוב, יידרש ממוצע ציונים גבוה למדי. קיימת עדיפות למועמדים בעלי רקע אנליטי, מתמטיקה, סטטיסטי או כלכלה. המועמדים עשויים להידרש לעבור מבחני ידע באנגלית, במתמטיקה ובסטטיסטיקה וכן לעבור מכינה כדי להגיע לרמה נדרשת במתמטיקה ובסטטיסטיקה.

נושאי לימוד

מהם הקורסים שאותם לומדים במסגרת לימודי האקטואריה? בין היתר לומדים קורסים מתקדמים בסטטיסטיקה והשילוב בין סטטיסטיקה לבין ביטוח. לומדים נושאים בכלכלה ובחשבונאות, כגון מיקרו כלכלה ומקרו כלכלה. לומדים נושאים בחשבונאות ונושאים פיננסיים מגוונים וכן קורסים במימון.

» מידע נוסף על: תואר שני באקטואריה

משך הלימודים

למרות שלימודי אקטואריה הינם לימודים מקצועיים, שנועדו להכין את הסטודנט לקראת מבחנים חיצוניים לקבלת הרשאה לעיסוק במקצוע, הרי שהם גם מקיפים מאוד. משך זמן הלימודים תלוי במוסד הלימודים שבו בוחרים.

בישראל, בדומה למקובל בעולם, ההכשרה הינה בהיקף של שלוש עד ארבע שנים. הידע הקודם של הסטודנט, בהתאם לאופי הלימודים הקודמים בהם השתתף עשוי להשפיע על משך זמן הלימודים הנדרש.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

אפשרויות התעסוקה של אקטואר מוסמך מגוונות למדי אך מרוכזות בדרך כלל בתחום הפיננסי – כלכלי. אקטוארים נושאים בתפקידים בכירים בכל חברות הביטוח השונות כאשר יש בהם המתמחים בביטוחי חיים, יש העוסקים בתחומי הנכות, יש שעוסקים בביטוחים אחרים. אקטוארים יכולים להשתלב במוסדות לאומיים כגון ביטוח לאומי ובמשרדי ממשלה וכן הם יכולים לעסוק בהשקעות בשוק ההון תוך התבססות על מודלים ארוכי טווח וסביבה של וודאות חלקית או חוסר וודאות.

תחום עיסוק נוסף הינו ניהול סיכונים והתמודדות עם סביבה מרובת משתנים ואיומים. אקטואר יוכל לעסוק בניהול תוכניות פנסיה ברמה לאומית או ברמה של ארגונים גדולים. ישנם אקטוארים המשתלבים בתפקידי ניהול בכירים בחברות גדולות, במועצות מנהלים ועוד.

מוסדות לימוד מובילים לאקטואריה

לימודי אקטואריה בישראל מתקיימים בשני מוסדות לימוד – המוסד הראשון הינו אוניברסיטת חיפה והמוסד השני הינו מכון מגיד (קשור לאוניברסיטה העברית). שני מוסדות לימוד אלה ידועים באיכותם ומוכרים על ידי אגודת האקטוארים בישראל. אגודה זו הוקמה מעט לפני קום המדינה והיא מוכרת וגם פועלת בשיתוף פעולה עם ארגונים בינלאומיים דומים.

 • לימודי אקטואריה במכון מגיד – מוסד לימודים ללימודים גבוהים ולימודי המשך שהוקם על ידי האוניברסיטה העברית. לימודי אקטואריה במכון הינם חלק מתוכנית הלימודים בניהול ומנהיגות עסקית ומיועדת לאקדמאים בלבד. תוכנית הלימודים מבוססת על התכנים המקובלים באנגליה בהתאם לאיגוד האקטואריה הבריטי. מגמות אפשרויות במכון – ביטוח אלמנטרי, ביטוח חיים, ביטוח בריאות או פנסיוני.
 • לימודי אקטואריה באוניברסיטת חיפה – הלימודים מיועדים גם כן לבוגרי תואר ראשון מוכר, אך קיימת עדיפות לבעלי תואר במתמטיקה או בסטטיסטיקה, כלכלה, הנדסת תעשייה וניהול. מסלול הלימודים מוצע כלימודי תעודה במקביל לתואר שני בסטטיסטיקה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן