לימודים בישראל

לימודי ארכיטקטורה

ארכיטקטורה (או כפי שהיא נקראת בעברית, אדריכלות) היא שילוב ייחודי של אמנות והנדסה ואחד התחומים המשפיעים ביותר על האופן בו מתנהלים חיינו ועל איך נראה העולם שסביבנו. הארכיטקט, כך ההגדרה המקובלת, הוא מי שאחראי על עיצוב המבנים השונים המוקמים בימינו, אולם בפועל הגבולות גמישים וישנם ארכיטקטים שמעצבים מרחבים אורבניים שלמים וכן אדריכלי נוף ובנוסף ישנה זליגה גם אל תחום עיצוב הפנים, וארכיטקטים רבים מתמחים גם בכך.

לימודי ארכיטקטורה הם בכל מקרה חווית מרתקת ומעשירה, המכשירה אנשי מקצוע שהם גם אמנים ועל כן המסלולים השונים משלבים בין התאוריה לבין הפרקטיקה ובפרט מלמדים כיצד להביא לידי ביטוי יצירתיות ואישיות במסגרת מגבלות שונות.

איפה מתקיימים לימודי ארכיטקטורה?

אוניברסיטאות ומכללות רבות מציעות לימודי ארכיטקטורה במסגרת לימודי התואר הראשון וגם לקראת תארים מתקדמים יותר. הבולטות שבהן הן אוניברסיטת תל אביב, האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, הטכניון וגם אוניברסיטת אריאל שבשומרון והמרכז האקדמי ויצו חיפה מציעים תוכניות לימוד הנחשבות איכותיות.

אופציה אחרת היא לימודי אדריכלות ועיצוב פנים (שכן כאמור הגבולות בין הארכיטקט לבין מעצב הפנים היטשטשו בשנים האחרונות). בין מוסדות הלימוד המציעים שילוב זה במתכונת של לימודי הנדסאים הנמשכים שנתיים – המכללה האקדמית ספיר והמכללה למנהל.

לימודי הארכיטקטורה שבסופם תואר B.Arch (תואר ראשון) נמשכים 5 שנים.

תנאי הקבלה לארכיטקטורה

בבית הספר לאדריכלות ע"ש דוד עזריאלי ז"ל (שאגב, למד אדריכלות בטכניון אך לא השלים את לימודיו עקב פרוץ מלחמת העצמאות) השייך לפקולטה לאמנויות של אוניברסיטת תל אביב, תנאי הקבלה מבוססים על שקלול ממוצע הבגרויות, הציון במבחן הפסיכומטרי ותוצאות מבחן מיון מיוחד הבודק יצירתיות ותפיסה חזותית.

בעלי B.A המבקשים לרכוש מקצוע מבוקש זה יכולים להחליף את ממוצע הבגרויות בממוצע התואר (או להכניס את שניהם לשקלול), וכן יש צורך ברמה מינימלית באנגלית, ובציון של לפחות 70 בבגרות במתמטיקה בהיקף של 5 יח"ל, או 4 יח"ל עם ציון 80 ומעלה.

באוניברסיטת אריאל מתקבלים ללימודי ארכיטקטורה בעלי בגרות מלאה עם ממוצע 85 ומעלה, פסיכומטרי 580 או ציון משוקלל של 573 ומעלה, וכן יש לעבור מבחן מיון וראיון אישי. תנאים נוספים הם 4 יח"ל באנגלית, ו- 3 יח"ל במתמטיקה עם ציון 90 ומעלה או 4 יח"ל עם ציון 80 ומעלה. בעלי B.A עם ממוצע של 75 ומעלה יכולים גם הם להתקבל ללימודים, אך גם הם חייבים לעבור מבחן מיון וראיון אישי.

מסלולי לימוד נבחרים בארכיטקטורה

 • בצלאל – בבצלאל נחלקים לימודי הארכיטקטורה ל- 4 חטיבות: לימודי סטודיו, לימודים טכנולוגיים, לימודים ויזואליים ולימודים עיוניים. בשנה הראשונה נלמד הבסיס של לימודי אדריכלות וכן מקבלים הסטודנטים כלים רלוונטיים לשיטות המיפוי השונות. בשנה השנייה מתמקדים הסטודנטים בסביבת מחייה אנושית ובתכנון מגורים. השנה השלישית מוקדשת להתמקצעות ולתכנון בניינים ופרויקטים מפורטים, תוך בחינת הקשרים חברתיים ותרבותיים ושימת לב לאמצעי ייצור ולמציאות הקונקרטית. בשנתיים האחרונות ניתן להתמחות בתחום ספציפי דוגמת שימור המורשת הבנויה, מגורים ומכניזם תכנוני, או לשלב בין תחומים מגוונים.
 • הטכניון – לימודי ארכיטקטורה בטכניון מוצעים במסגרת לימודי תואר ראשון באדריכלות במסלולים של בינוי ערים ואדריכלות נוף, ובתארים המתקדמים ניתן להפוך למומחים גם בתכנון ערים ואזורים.
 • אוניברסיטת תל אביב – באוניברסיטת תל אביב יוצאות לדרך מדי שנה 4 קבוצות של כ- 20 תלמידים כל אחת, כשלרשות כל אחת מהקבוצות עומד סטודיו משלה שבו מתקיימים השיעורים המעשיים והוא מהווה למעשה את ליבת ההכשרה. הלימודים מקנים ידע תיאורטי באמנויות, וכן במדעי החברה והרוח ובמדעים מדויקים, ובמקביל כאמור התנסויות מעשיות רבות, בסטודיו ובשטח.

» חזרה למדריך: לימודי אדריכלות
» לרשימה המלאה של: מוסדות לימוד אדריכלות

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן