לימודים בישראל

לימודי ארץ ישראל

לימודי ארץ ישראל כוללים נושאים רבים ומגוונים בהוויה הלאומית ובהוויה הגיאוגרפית של ארץ ישראל. אלה הם לימודים שבהם ניתן לבחון ולהבין את האתגרים המיוחדים העומדים בפני כל השוהה במרחב זה, ניתן להכיר את האוכלוסייה הדתות, העדות, הצמחייה, האקלים, יחסים בין עמים, היסטוריה קרובה ועתיקה של ארץ ישראל.

לימודי ארץ ישראל לתואר ראשון

לימודי ארץ ישראל מתקיימים במגוון מוסדות להשכלה גבוהה, חלקם משלבים גם תעודת הוראה, תעודת מורה דרך או השתלמויות מקצועיות (למשל בארכאולוגיה וביצוע חפירות). בחלק מהפקולטות ניתן להמשיך לתואר שני וכן גם לתואר שלישי.

תכנית הלימודים במסגרת תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל עשויה להשתנות על פי הדגשים המיוחדים של כל מוסד להשכלה גבוהה. בשנה א', לומדים נושאים שונים הקשורים להיסטוריה של ארץ ישראל, מרחיבים על ההיסטוריה בתקופות מפתח כגון בית שני ועוסקים גם במבוא לארכיאולוגיה. קורס חשוב הינו זה שמקיף את עיקרי הגיאוגרפיה של ארץ ישראל וכן היכרות עם החי והצומח. עוד בשנה א' לומדים נושאים הקשורים לחפירות ארכיאולוגיות, קשרים בין ישראל לשכנותיה ומיקומה של ארץ ישראל במרחב הקרוב.

בשנה השנייה של לימודי ארץ ישראל לתואר ראשון ישתתף הסטודנט בקורסים המרחיבים את היריעה אודות אזורים שונים בארץ ישראל וכן ילמד נושאים בהיסטוריה של ישראל בעת החדשה. במהלך שנה זו ניתן ללמוד גם על היבטים בתרבות הישראלית, דת ועדות וכן ניתן להשתתף בקורסים המלמדים על תקופות מפתח נוספות בארץ ישראל (למשל התקופה הרומית או הביזנטית). בשנה ג' ניתן להשתתף בקורסי בחירה שונים, לומדים יותר על החי והצומח בארץ ישראל, ניתן להשתתף בקורס שמקיף נושאים באיכות הסביבה, אקלים, גיאולוגיה.

למי זה מתאים?

לימודי ארץ ישראל יתאימו לכל מי שהארץ הזאת יקרה לליבו ולכל מי ששואף לעסוק בהיבט כלשהו הקשור אליה באופן עמוק. הלימודים הללו יתאימו לאנשים הרוצים לעסוק בהוראה, לשואפים לעסוק בהדרכת טיולים, לכל מי שרוצה לעסוק בארכיאולוגיה, חקר האקלים, איכות הסביבה, מחקר.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל ללימודי ארץ ישראל נדרש המועמד להציג בגרות מלאה. בדרך כלל, יתקבל מועמד בעל ממוצע של 80 או 85. ציון בגרות של 85 עשוי לאפשר קבלה ללימודים בחלק ממוסדות הלימוד גם ללא מבחן פסיכומטרי.

משך זמן הלימודים

לימודי ארץ ישראל אורכים כשלוש שנים (תואר ראשון). ניתן לשלב גם תעודת הוראה או להשתלם בהדרכת טיולים וקורס מורי דרך תוך כדי הלימודים או להקדיש לכך זמן נוסף לאחר סיום התואר.

עבודה ואפשרויות תעסוקה לבוגרים

מכיוון שלימודי ארץ ישראל הם רב תחומיים במהותם והם מקנים ידע רב בכל הקשור לארץ ולסביבתה, להיסטוריה ולתרבות, נפתחים בפני הבוגרים מגוון אפשרויות תעסוקה. הבוגרים יכולים להשתלב בקלות במערכת החינוך וללמד נושאים בידיעת הארץ, להדריך טיולים (מורי של"ח) לעסוק בהוראות היסטוריה. אפשרות נוספת היא לעבוד בתחום התיירות, להדריך טיולים, להדריך קבוצות של תיירים, להשתלב במוזיאונים.

הבוגרים יכולים בקלות למצוא את מקומם גם בגופים כגון רשות הטבע והגנים או החברה להגנת הטבע, ניתן לעבוד ברשות העתיקות. בוגרי תארים מתקדמים יכולים להוביל מחקרים חשובים, להוביל חפירות ארכיאולוגיות, לנהל מוזיאונים, להיקלט במגזר הציבורי, במשרד להגנת הסביבה, לנהל בתי ספר, להיקלט כמרצים באקדמיה.

מוסדות ללימודי ארץ ישראל

בתוך מבחר מוסדות ההשכלה הגבוהה בארץ, מוסדות לימודים נבחרים למבקשים ללמוד לימודי ארץ ישראל הינם אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת אריאל, מכללת בית ברל והמכללה האקדמית כנרת.

 • אוניברסיטת חיפה – ניתן ללמוד בחוג ללימודי ארץ ישראל לתואר ראשון וגם לתואר שני. לימודי התואר הראשון כוללים מסלול חד חוגי וכן מסלול דו חוגי. בתואר השני ניתן להתמחות בעת החדשה או בעת העתיקה. בוגרי תואר שני יכולים להמשיך ללימודי דוקטורט.
 • אוניברסיטת אריאל – הלימודים מתקיימים במסגרת החוג לארץ ישראל וארכיאולוגיה. ייחודו של המסלול בכך שמשלבים בו לא רק לימודי תיאוריה כי אם גם הכשרה מעשית, לרבות השתתפות בחפירה ארכיאולוגית.
 • מכללת בית ברל – מסלול המעניק גם תעודת הוראה ותעודת מדריך טיולים. תוכנית הלימודים כוללת נושאים במדעי כדור הארץ, במדעי הטבע ובמדעי החברה, כולם בהדגשת הסביבה הארץ ישראלית.
 • המכללה האקדמית כנרת – מסלול לימודים לתואר ראשון בלימודי ארץ ישראל (B.A) עם שילוב של קורסים בהיסטוריה, ארכיאולוגיה, תרבות וחברה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן