לימודים בישראל

לימודי ביבליותרפיה

לימודי ביבליותרפיה בישראל מתקיימים במוסדות אקדמאים, בעיקר כלימודי תעודה או לימודים לתואר שני. מיועדים למטפלים בעלי ניסיון או לשואפים להשתלב בתחום הטיפול בהבעה ויצירה.

מה זה ביבליותרפיה?

ביבליותרפיה הינה ענף ממקצועות הטיפול הנפשי ועושים בה שימוש נרחב באומנות ובעיקר בתהליכי יצירה והבעה בעזרת המילה הכתובה. נעשה שימוש בטקסטים, שירים, סיפורים ולעיתים גם מחזות ואף סרטים.

לימודי ביבליותרפיה לתואר ראשון

ביבליותרפיה כתחום אקדמאי וכתחום טיפולי במובן המעמיק ביותר נלמדת לתואר השני. יחד עם זאת, היכרות מה עם תחום זה אפשרית במסגרת התואר הראשון במקצועות טיפוליים מגוונים. קורס מבוא לביבליותרפיה מוצע כקורס חובה או כקורס בחירה בפקולטות לתואר ראשון בחינוך, במסגרת לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית וכדומה. למבקשים השתלמות רחבה יותר, ישנה אפשרות להמשיך לתואר השני או להשתתף בקורס מקצועי לאחר תקופת מה של עבודה מעשית רלוונטית (ביעוץ, פסיכותרפיה, טיפול, עבודה סוציאלית).

לימודי ביבליותרפיה תואר שני

לימודי תואר שני בביבליותרפיה נמשכים כשנתיים. במהלך הלימודים יקבל הסטודנט ידע מקיף אודות היכולת של הקריאה, הכתיבה והסיפור בכלל לקדם אפקט טיפולי וריפוי נפשי. נלמדים הכלים השונים המשמשים את הביבליותרפיסט בעבודה, השימוש במשחק ויצירה לתקשורת וחשיפת מסתרי הנפש, שימוש בדמיון וביצירות ספרותיות לצורך טיפול בקבוצות שונות באוכלוסייה כגון פגועי נפש, ילדים, מוגבלים, אנשים המתמודדים עם חרדות, קיבעונות, אירועי חיים קשים.

קורס ביבליותרפיה

לצד האפשרות ללמוד את התחום המרתק הזה לקבלת תואר שני, יש אפשרות גם להשתתף בלימודי קורס המעניק תעודת מקצוע ולעיתים גם גמול השתלמות. מדובר בקורס רחב יריעה באופן יחסי, אורכו כשישים עד מאה שעות לימוד. הקורס מתקיים פעם בשבוע וכולל למידה עיונית וכן גם סדנאות, התנסויות וסימולציות. מתאים לקהל יעד מקצועי בעיקרו, כזה שיכול להפיק תועלת יישומית במהלך עבודתו השוטפת. יתקבלו מורים, גננות ועובדי הוראה, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, פסיכותרפיסטים. עלות קורס מסוג זה, כ-3000 עד 5000 ₪. במהלך הלימודים לומדים להכיר את הגדרת הביבליותרפיה, מבינים כיצד ניתן להשתמש בסוגי סיפורים שונים לקידום מטרות טיפוליות, מסתכלים על האפשרות להגיע לילדים באמצעות דמיון, קריאה וכתיבה מודרכים.

תנאי קבלה ללימודי ביבליותרפיה

תנאי הקבלה ללימודי ביבליותרפיה משתנים בהתאם למסלול שבו בוחרים. ללימודי התואר השני יתקבלו בעלי תואר ראשון מוכר וממוצע טוב ואיכותי, עם עדיפות למקצועות הטיפול כגון פסיכולוגיה או ספרות ואומנות. לחסרי ידע קודם (בעלי תואר ראשון כללי) ידרשו לימודי השלמה. לימודי תעודה – יתקבלו מועמדים לאחר ראיון קבלה, על סמך משלוח היד – למשל אנשי הוראה, פסיכולוגים קליניים.

עבודה לאחר הלימודים

בוגרי התואר השני בביבליותרפיה יכולים לעסוק בייעוץ וטיפול לקבוצות אוכלוסייה שונות כגון ילדים, מבוגרים או קשישים. ניתן לעבוד כיועצים או מטפלים בתחנות לבריאות הנפש, בבתי חולים, במכונים פרטיים. בוגרי לימודי תעודה בתחום זה יוכלו להשתמש בכלים אותם קיבלו במסגרת תפקידם השוטף, ביעוץ חינוכי, קידום תלמידים, סיוע לאנשים מוגבלים. עם הזמן והוותק יכולים מטפלים בביבליותרפיה להקים קליניקות פרטיות, להציע גם טיפולים קבוצתיים ולא רק אישיים, לקיים הרצאות בתחום. יש המשתלבים גם באקדמיה, כמרצים או מתרגלים בחוגים לפסיכולוגיה, ביבליותרפיה, עבודה סוציאלית.

מוסדות לימוד מובילים לביבליותרפיה

לימודי ביבליותרפיה ברמה גבוה מתקיימים בישראל במוסדות אקדמאים מובילים כגון למשל סמינר הקיבוצים, המכללה האקדמית לחינוך דוד ילין, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בר אילן.

 • מכללת סמינר הקיבוצים –  תכנית לימודים של טיפול באומנויות. במסגרת תוכנית זאת ניתן להתמחות בביבליותרפיה, תוך הדגשת המקורות התרפויטיים המצויים בקריאה, בכתיבה, בפעילות יצירתית בכלל.
 • המכללה האקדמית לחינוך דוד ילין – תכנית ללימודי ביבליותרפיה לתואר שני, במסגרת המכון לטיפול באומניות. תוכנית הלימודים כוללת היבטים נרחבים גם בפסיכולוגיה כללית.
 • אוניברסיטת תל אביב – ללימודי תעודה בביבליותרפיה. במסגרת התוכנית, המיועדת בעיקר לאנשי חינוך או לאנשי מקצוע מתחום הטיפול לומדים כיצד להשתמש בתחום זה לקידום מטרות חינוכיות, חברתיות ואחרות.
 • אוניברסיטת חיפה – ניתן ללמוד לתואר שני בתחום זה, בשילוב עבודה מעשית וסדנאות. יש אפשרות לשלב כתיבת עבודת מחקר (תזה) או לבחור במסלול לתואר שני ללא תזה.
 • אוניברסיטת בר אילן – לימודים בתחום זה תחת כנפיו של המרכז להשתלמויות. במהלך הקורס נפגשים עם מונחים בתחום הרגשי, פתרונות טיפוליים בילדים, התגברות על חרדות ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן