לימודים בישראל

לימודי ביוכימיה

לימודי ביוכימיה (Biochemistry), הן לתואר ראשון והן לתואר שני, הם מסלולים מבוקשים מאוד ומרתקים במיוחד. על ההישגים המרשימים של חוקרים ישראלים בתחום והפוטנציאל העצום שלו מעיד פרס הנובל בו זכו אהרון צ'חנובר ואברהם הרשקו בשנת 2004 (אמנם הגדרתו היא "פרס נובל בכימיה" אולם המחקר שבעקבותיו זכו שני הפרופסורים בפרס היוקרתי הוא מחקר ביוכימי לכל דבר).

ביוכימיה היא תחום מרתק ורחב יריעה המשלב שני תחומי ידע חשובים מאוד בפני עצמם – הביולוגיה והכימיה כמובן. בפרט עוסקת הביוכימיה בחקר תהליכים ביולוגיים שונים ומגוונים באמצעות כלים מתוך הכימיה, כשאחת ההתמקדויות העיקריות והחשובות במיוחד היא בחקר חלבונים. בין השאר מאפשרת הביוכימיה התקדמות של ממש, הן מבחינה מדעית-מחקרית והן מבחינה יישומית, בייצורן של תרופות (ועוד קודם לכן הבנתם של המנגנונים השונים הגורמים למחלות) וגם בתחומי החקלאות יש לה שימוש נרחב.

איפה אפשר ללמוד ביוכימיה?

על אף ההתפתחות המשמעותית בביוכימיה כתחום העומד בפני עצמו, עדיין מספר מסלולי הלימוד המוצעים בארץ מצומצם למדי. תואר ראשון בביוכימיה ניתן לרכוש רק באוניברסיטה העברית ובטכניון, ואילו לימודי ביוכימיה לקראת תואר שני מוצעים רק באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית.

הלימודים, באופן טבעי, כוללים קורסים מהביולוגיה והכימיה (ומתחומי ידע המשיקים לשני אלה), ועוסקים בין השאר בנושאים כגון תהליכים מולקולריים שמתרחשים במוח האדם, נוירו-ביוכימיה, תרופות אנטי סרטניות, הדברה באמצעים מתקדמים, פיתוחים טכנולוגיים למניעת זיהומים סביבתיים, פולימרים טבעיים, הביוכימיה של הראיה, גנטיקה מהפן הביוכימי וסיבות להיווצרות מוטציות בגנום, תגובות במעגלים מטבוליים (הדרכים השונות בהן יצורים כאלה ואחרים מפיקים את האנרגיה הנדרשת לקיומם) ועוד.

לימודי ביוכימיה בטכניון

המסלול המוצע בטכניון הוא במסגרת הפקולטה להנדסה כימית, אולם כמובן שהוא נבנה בשיתוף פעולה עם הפקולטה לביולוגיה. הלימודים בתוכנית משלבים בין התיאורטי למעשי ומכשירים בוגרים שיוכלו להשתלב בתעשייה או להמשיך באקדמיה למסלולים דוגמת תואר שני בביולוגיה, תואר שני במדעי החיים או לדוקטורט רלוונטי.

היקף הלימודים בתוכנית הוא 165 נקודות והם נמשכים 4 שנים. בין הקורסים: בקרת הביטוי הגנטי, תהליכי הפרדה בהנדסה כימית והנדסה ביוכימית, עקרונות תכן ראקטורים, חיישנים מבוססי ננו-חומרים, הנדסת רקמות ותחליפים ביולוגיים, פירוק ביולוגי של מזהמים אורגניים ועוד.

לימודי ביוכימיה באוניברסיטה העברית

באוניברסיטה העברית מוצעים כאמור לימודי ביוכימיה הן לתואר ראשון והן לתואר שני. הלימודים מתקיימים בקמפוס ברחובות, במסגרת החוג לביוכימיה ומדעי המזון.

במסגרת התואר הראשון הדגש הוא על השימוש בביוכימיה בתחומי המזון והחקלאות, והסטודנטים יכולים להעשיר את ידיעותיהם ע"י הצטרפות לחטיבת חקלאות ואיכות הסביבה או חטיבת כלכלה ושיווק בחקלאות. בנוסף ישנה גם תכנית למצטיינים שכוללת בנוסף התמחות בתחום הביוטכנולוגיה, ושניתן להצטרף אליה בתום שנת הלימודים הראשונה. במסגרת לימודי תואר השני ניתן לבחור בין 2 אפיקים – ביוכימיה בחקלאות או מדעי המזון.

הלימודים לתואר ראשון בביוכימיה נפרשים על פני 4 שנים. הבוגרים יכולים להשתלב בתעשיית המזון (בעיקר בתפקידי פיתוח) או להמשיך וללמוד במסלולים שונים ובהם תואר שני בביולוגיה, תואר שני בכימיה וכדומה.

תואר שני בביוכימיה אוניברסיטת תל אביב

באוניברסיטת תל אביב ניתן ללמוד ביוכימיה רק לקראת תואר שני. לימודי ביוכימיה אלה הם במתכונת מחקרית בלבד (כלומר עם תזה) והם מיועדים לבעלי תואר ראשון במדעי החיים. ניתן להתקבל אליהם גם עם תואר ראשון בתחומים אחרים ובהם תזונה, רוקחות וכמובן כימיה, אולם במקרה שכזה יש לבצע לימודי השלמה.

בין התכנים הנלמדים: מנגנוני הפעולה של האנזימים, ביולוגיה מבנית, פרוטאומיקה (חקר מבנה ותפקוד החלבונים), ביולוגיה מולקולרית ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן