לימודים בישראל

לימודי גיאוגרפיה

לימודי גיאוגרפיה הם אחד מתחומי הלימודים המרתקים ביותר. מדע הגיאוגרפיה, העוסק בהיבטים הפיזיים של כדור הארץ תוך בחינת הפעילויות האנושיות במרחב הפיזי ויחסי הגומלין בין האדם לסביבה, מספק תשובות לשאלות כגון איך נוצר טורנדו, איך ניתן להבטיח כי משאב כזה או אחר החשוב לקיומנו לא יתכלה, איך התפתחו ערים שונות ואיפה הצליח להשתמר אורח חיים כפרי.

לימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה

לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון מספקים חוויה מעשירה המכשירה אנשי מקצוע בעלי יכולות גבוהות בתחום חשוב זה, בעיקר במדינה כמו ישראל, שבה משאבי הקרקע והמים מצויים בצורה מצומצמת. בזכות בוגרי הפקולטות השונות לגיאוגרפיה ומדעי הסביבה ושיתופי פעולה עם מחלקות מחקר נוספות נחשבת ישראל למובילה עולמית בתחומים כמו שימוש במשאבי מים, טיהור והתפלה, וחקר האקלים.

לימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה כוללים, בין היתר, נושאים המתמקדים בחקר הסביבה כשלעצמה וכן גם נושאים הממוקדים ביחסי הגומלין וההשפעות ההדדיות של האדם וסביבתו. במהלך הלימודים חוקרים לעומק את היבשות ואת הימים, גבולות מדיניים והשפעות כלכליות, תכנון ערים ושינויי אקלים ומגוון רחב של נושאים נוספים.

תכנית הלימודים כוללת קורסים מגוונים בנושאים כגון: גאולוגיה, גאוגרפיה ואוכלוסייה, כלים סטטיסטיים הנדרשים לצורך לימודי גאוגרפיה, קלימטולוגיה ומדע מזג האוויר, הפן הכלכלי של הגאוגרפיה, נושאים בכימיה ובפיזיקה, נושאים בחקר האוקיאנוסים והמים, איכות הסביבה ושימור נוף, האקולוגיה העירונית ומערכות סביבתיות בכלל, תכנון סביבתי ותכנון ערים.

יש לציין שמסלולי לימוד כגון לימודי גיאוגרפיה ופיתוח סביבתי עשויים לשים דגש גם על נושאים נוספים וקורסים שלא הוזכרו לעיל.

למי זה מתאים?

אם תמיד התעניינתם במפות ובאטלסים, אם אתם אוהבים לטייל בטבע או שמרתק אתכם כל מה שקשור בכדור הארץ, בגיאולוגיה, תהפוכות מזג האוויר, אם האוקיינוסים מעניינים אתכם וכך גם הסביבה העירונית או תכנון ערים – גאוגרפיה הוא תחום הלימוד שימשוך אתכם מהרגע הראשון.

זהו תחום שיתאים גם לאנשים המבקשים לחקור את הקשר בין האדם לבין הסביבה, האופן בו האדם משנה את הסביבה לצרכיו ואיך חשוב לנהוג בעתיד בכדי לשמר את המשאבים, להגן את האדמה ומשאבי המים. גם אנשים השואפים בהמשך להתמחות למשל בחיזוי מזג האוויר, תכנון ערים או נושאים קרובים אחרים יוכלו לקבל את הבסיס המקיף לכך מתוך לימודי הגאוגרפיה ולאחר מכן -התמקדות בפן הרלוונטי של התחום הרצוי.

תנאי קבלה

מוסדות לימוד נבחרים מאפשרים להתקבל ללימודי הגאוגרפיה גם ללא פסיכומטרי, על סמך ממוצע גבוה של ציוני בגרות בלבד. יתקבלו גם מועמדים בעלי ציון חתך טוב המשקלל בגרות ופסיכומטרי גם יחד.

עבור מועמדים ללא תעודת בגרות או פסיכומטרי, ישנה אפשרות להירשם ללימודים אקדמיים במסלול משותף לאוניברסיטה הפתוחה ולאוניברסיטת תל אביב. סטודנטים שסיימו שנה א' בלימודי סביבה וגיאוגרפיה באוניברסיטה הפתוחה בציונים מספקים יוכלו להמשיך את לימודיהם בחוג לגאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב.

משך זמן הלימודים

תואר ראשון בלימודי גאוגרפיה נמשך לרוב על פני שלוש שנים. שנתיים נוספות נחוצות בכדי לסיים תואר שני.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי לימודי הגיאוגרפיה יוכלו לעסוק במגוון עיסוקים – באקדמיה, במערכת החינוך ומחוצה להם. בוגרי התואר משתלבים בין היתר ברשויות מקומיות, בתפקידי מנהל, בתפקידים ציבוריים כגון במשרד להגנת הסביבה, ברשות הטבע והגנים, בגופי תיירות, במועצות מקומיות ובחברות מיפוי, במכונים העוסקים במחקרים, חברות שעוסקות במשאבי קרקע ומים, תפקידי הוראה והדרכה.

חשוב להדגיש כי מי שמשלים גם תואר שני בגיאוגרפיה יכול לעסוק במחקר אקדמי מתקדם.

מוסדות ללימודי גיאוגרפיה

 • אוניברסיטת בר אילן – באוניברסיטה פועלת מחלקה מפותחת ללימודי גאוגרפיה וסביבה. במחלקה מגוון מסלולי לימוד ולבד מתואר ראשון יש גם אפשרות להשלים תואר שני וגם שלישי בתחום זה. מסלולי לימוד אפשריים כוללים מסלול מורחב השם דגש על החברה והסביבה או על שילוב נוף – סביבה וכן  מסלול המשלב בין תכנית לימודי גאוגרפיה ולימודי ארכאולוגיה, היסטוריה או תחומים קרובים אחרים.
 • אוניברסיטת תל אביב – מסלול לימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה וסביבת האדם (שנלמד, אגב, מחוץ לקמפוס הראשי – בבניין "יד אבנר" בשכונת אפקה). במסגרת הלימודים קיימים ארבעה תחומי התמחות: התמחות באקלים, קרקע ומשאבי מים, התמחות בגיאו-אינפורמטיקה – קרטוגרפיה (תורת המיפוי), GIS (מערכות מידע גיאוגרפיות), התמחות בעיר, סביבה ותכנון (תכנון המרחב, התחבורה ועוד) והתמחות בגיאוגרפיה היסטורית ומדינית. קיים גם מסלול מצטיינים שמבקשים מראש להשתלב בתואר מתקדם.
 • מכללת אורנים – מסלול לימודים איכותי במסגרת החוג – גיאוגרפיה ולימודי סביבה. תכנית הלימודים הינה רב תחומית ובסיום מקבלים תואר B.Ed וגם תעודת הוראה במקצוע זה לבתי הספר היסודיים והעל יסודיים.
 • האוניברסיטה העברית – בחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית בירושלים ניתן ללמוד לתואר ראשון במתכונת חד חוגית או באופן דו חוגי. הקורסים נחלקים ל- 6 תחומי ידע: גיאורפיה חברתית, תרבותית ופוליטית, גיאוגרפיה היסטורית, יישובית ותרבותית, גיאוגרפיה כלכלית והתנהגותית, גיאוגרפיה פיזית, איכות הסביבה – ניהול, תכנון ומדיניות וגיאוגרפה עירונית ישובית. בנוסף ללימודים העיוניים ישנם סיורים בשטח.
 • אוניברסיטת חיפה – תכנית לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון במתכונת של לימודי ערב, כך שגם אנשים עובדים יכולים ליהנות ממסלול מרתק זה. בנוסף מוצע מסלול ייחודי למורי דרך מוסמכים. בין הקורסים הנלמדים בחוג לגיאוגרפיה ומדעי הסביבה של אוניברסיטת חיפה: מבוא לגיאומורפולוגיה, מבוא לאקלים, גיאוגרפיה פוליטית, מבוא לגיאוגרפיה של תיירות פנאי וסביבה ועוד.
 • המכללה האקדמית בית ברל – תכנית הלימודים בחוג לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי בבית ברל מכשירה מורים למולדת, אזרחות וחברה בכיתות ב' עד ד' ומורים לגיאוגרפיה בכיתות ה' ו- ו'. הלימודים בבית ברל הם בדגש על מעורבות האדם בסביבה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן