לימודים בישראל

לימודי דוקטורט ללא תזה

אם בעבר תואר ראשון היה נחשב ליתרון משמעותי בתחומים רבים בשוק התעסוקה, ובאופן כללי בעלי B.A, B.Sc ושאר תארים ראשונים נתפשו, ובצדק כמובן, כאנשים איכותיים מאוד, הרי שבימינו תואר זה הפך לסטנדרט. בהתאם, מי שרוצה להגיע למשרות איכותיות באמת, ובוודאי מי שחולם להפוך לחוקר שיבצע מחקרים פורצי דרך ויגלה תגליות מהפכניות, חייב לפחות תואר שני ולמעשה התלמידים המצטיינים והשאפתנים לא מסתפקים גם בלימודי המוסמך אלא ממשיכים אל הדוקטורט.

מהם לימודי דוקטורט ללא תזה?

באופן עקרוני, הדרך אל הדוקטורט עוברת במסלול מובנה שתחילתו, באופן טבעי, בלימודי תואר ראשון, לאחר מכן לימודי תואר שני במסלול מחקרי (עם תזה) ובסופו של דבר לימודי התואר השלישי (Ph.d) – אבל ישנם גם דרכים אחרות, ובפרט לימודי דוקטורט ללא תזה, או ליתר דיוק לימודים לקראת תואר ד"ר אליהם ניתן להתקבל גם עם תואר שני במסלול ללא תזה.

אופציה זו מאפשרת למי שחשב כי יסתפק בתואר שני ועל כן נרשם למסלול ללא תזה "לתקן" את הבחירה שעשה ובכל זאת להפוך לד"ר. האופציה של לימודי דוקטורט ללא תזה מאפשרת גם למי שלא התקבל למסלולים עם תזה (בשל ציונים לא מספיק גבוהים או מכל סיבה אחרת) לזכות בכל זאת בדוקטורט. יחד עם זאת כדאי להדגיש כי בכל זאת עדיף לבחור, במידת האפשר כמובן, במסלול עם תזה שכן דרכו קל יותר להגיע לדוקטורט.

היכן ניתן ללמוד דוקטורט בלי תזה?

לימודי דוקטורט ללא תזה בבית הספר לחינוך של בר אילן

בית הספר לחינוך של אוניברסיטת בר אילן מציע מסלול לימודים לתואר שלישי (בחינוך כמובן) – מסלול שניתן להתקבל אליו גם עם תואר שני ללא תזה (כשכמובן מתקבלים אליו גם בעלי תואר שני בחינוך במסלול עם תזה וכן סטודנטים בעלי תואר ראשון בחינוך שעשו זאת בהצטיינות יתרה וסטודנטים מצטיינים הנמצאים במהלך לימודי התואר השני).

על מנת להתקבל ללימודים אלה ללא תזה, יש צורך בציון של 95 ומעלה במסגרת התואר השני בחינוך (לשם השוואה, בוגרי מסלול עם תזה יכולים להתקבל גם עם ציונים של "רק" 88 ומעלה). תנאי נוסף הוא שתי המלצות אקדמיות (כלומר מאנשים מהאקדמיה) וכן מעבר ראיון אישי אצל אחד מאנשי בית הספר לחינוך שהוא בעל מומחיות בנושא הדוקטורט.

מי שמתקבל ללימודי הדוקטורט עובר לימודי השלמה הנמשכים שנה אחת, כשבין השאר יש לכתוב עבודה (שיכולה להיות קשורה לנושא של הדוקטורט עצמו).

תואר שלישי בניהול באוניברסיטת בן גוריון

גם הפקולטה לניהול של אוניברסיטת בן גוריון מציעה מסלול המאפשר לבעלי תואר שני ללא תזה להמשיך ללימודי דוקטורט.

תנאי הקבלה למסלול זה של לימודי דוקטורט ללא תזה הם ציון 85 ומעלה במסגרת התואר השני וכן ציון 45 ומעלה בחלק הכמותי של ה- GMAT (יש להדגיש כי אלה תנאי סף בלבד וכי ייתכן רף קבלה גבוה יותר בעקבות ביקוש נרחב).

המתקבלים למסלול נדרשים לעבור לימודי השלמה ובפרט להשתתף בקורס "שיטות מחקר במדעי ההתנהגות" וכן בקורס "חקר שווקים" (ולעבור את שניהם עם ממוצע של לפחות 85). לאחר לימודי ההשלמה יש להגיש הצעת מחקר (ולעשות זאת עד 3 סמסטרים ממועד הקבלה למסלול). אם הצעת המחקר מאושרת, על המועמד כמובן לכתוב את המחקר – ולהשלימו תוך שנה אחת. עבודת המחקר נשפטת ומוערכת על ידי אנשי הסגל של הפקולטה למנהל עסקים ואם היא נמצאת כאיכותית מספיק יוכל הסטודנט להמשיך ללימודי הדוקטורט עצמם.

אופציות נוספות ללימודי דוקטורט ללא תזה

אופציות נוספות להגיע לתואר דוקטור גם ללא תזה הן לימודי תואר שלישי במכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות של אוניברסיטת תל אביב, וכן בתחום של לימודי רפואה משלימה (ניתן להפוך לד"ר בתחום כזה או אחר של רפואה משלימה דרך אוניברסיטאות בחו"ל, על סמך לימודי רפואה משלימה מקיפים ופרסומים רלוונטיים וללא תואר שני).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן