לימודים בישראל

מסלול ישיר לדוקטורט

הערך המוסף שמקנים לימודים גבוהים מכל סוג שהוא הפך גבוה מאוד בשנים האחרונות, ובהתאם ישנם סטודנטים רבים שלא מסתפקים בקבלת תואר ראשון אלא שואפים לזכות בתארים מתקדמים, וגם ביניהם יש כאלה המכוונים גבוה ובוחרים מלכתחילה במסלולים המובילים אל הדוקטורט. מסלולים ישירים לדוקטורט כוללים שילוב של תואר שני ושלישי, ומוצעים בכל האוניברסיטאות (פרט לזו של אריאל) והחל מתשע"ה גם במכללות אקדמיות, וזאת כחלק מתוכנית חומש חדשה של המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה).

היתרונות והחסרונות של מסלולים ישירים לדוקטורט

לימודים במתכונת של מסלול ישיר לדוקטורט טומנים בחובם יתרונות משמעותיים אך גם חסרונות בלתי מבוטלים, וכדאי להיות מודע הן לאלה והן לאלה.

היתרון העיקרי הוא כמובן קיצור פרק הזמן שבין השלמת לימודי תואר ראשון לבין קבלת הדוקטורט. יתרון חשוב נוסף הוא הסיכוי הגבוה יותר לקבל מלגה במהלך הלימודים הגבוהים. כמו כן בחלק מהמקרים סטודנטים הנמצאים במסלולים הישירים יכולים להתחיל לעבוד כמתרגלים (בקורסים של התואר הראשון) וכך לזכות הן בניסיון והן בהכנסה נאה.

החיסרון הבולט ביותר הוא שברוב המקרים הסטודנטים במסלולים הישירים, עקב המחויבויות האקדמיות שמחייבות השקעת זמן רב ואנרגיות רבות, לא מצליחים לצבור ניסיון תעסוקתי משמעותי, דבר שעלול להיות בעוכריהם עם השלמת התואר השלישי.

חיסרון אחר הוא שסטודנטים שקודם למדו לתואר שני ורק אז המשיכו לתואר שלישי התנסו בכתיבת תזה, ועל כן קל להם יותר לכתוב את הדוקטורט – חוסר הניסיון עלול להיות בעוכרי הסטודנטים שבמסלולים המשולבים ובפרט מבחינת משך הזמן שיהיה עליהם להקדיש לכתיבת הדוקטורט.

יחד עם זאת למי שמשוכנע כי תואר שלישי הוא הכרח מבחינתו כדאי לנסות לקצר את פרק הזמן הכולל וכן להתקבל אל מסלול המשלב לימודי תואר שני ושלישי.

דוגמאות למסלולי לימוד ישיר לדוקטורט

הלימודים במסלולים של תואר שני ושלישי משולב מתאפיינים באינטנסיביות רבה – שמצד אחד עלולה להכביד אבל מצד שני גם מונעים את הסיכון "להימרח" עם לימודי תואר שני וכמובן עם הדוקטורט עצמו.

כך לדוגמה סטודנטים המתקבלים למסלול המשולב של ביה"ס לתקשורת של אוניברסיטת בר אילן (בעלי תואר ראשון בתקשורת עם ממוצע 93 ומעלה) מחויבים להשלים את כל הקורסים של התואר השני (פרט לתזה) תוך שנת לימודים אחת, ובממוצע של 90 לכל הפחות. את כתיבת הצעת המחקר יש להשלים במהלך השנה השנייה.

גם באוניברסיטת חיפה נדרשים הסטודנטים להפגין מחויבות גבוהה במיוחד לאותם לימודים אקדמיים משולבים. בשנה הראשונה יש להשלים קורסים בהיקף של 16 ש"ס לפחות ועם ממוצע 90 ומעלה ובנוסף להגיש עבודה סמינריונית שגם בה הציון לא יפחת מ-90. עד תחילת הסמסטר הרביעי עליהם להגיש את הצעת המחקר לתואר השלישי ובנוסף יש להשלים את כל חובות התואר השני תוך שנתיים – תוך שמירה על ממוצע 90 ומעלה (כולל עבודה סמינריונית נוספת). כתיבת הדוקטורט תימשך עד שנתיים.

באוניברסיטת תל אביב ניתן ללמוד במסלול משולב לדוקטורט במדעי המוח – תואר אותו ניתן להשלים בתוך 5 שנים כולל שנה אחת של רוטציות במעבדות מחקר מגוונות. במהלך שנת הלימודים הראשונה יש להשלים קורסי חובה ובחירה בהיקף של 20 ש"ס, בממוצע 90 ומעלה, ועוד כדאי לדעת כי הסטודנטים בתוכנית זו זוכים למלגת קיום מוגדלת, וזאת בכפוף להתקדמותם במסלול. תוכנית זו מיועדת לבעלי B.A עם ציון 90 ומעלה או לבעלי B.A עם ציון 85 ומעלה ובנוסף הישגים מיוחדים.

המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים מאפשרת קבלה למסלול המשולב הן מיד לאחר השלמת התואר הראשון והן לאחר שנה אחת של לימודי תואר שני, וגם המחלקה לעבודה סוציאלית מציעה מסלול משולב מרתק ומתגמל.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן