לימודים בישראל

לימודי דוקטורט במשפטים

תחום המשפטים הופך למרכזי יותר ויותר בחיי כולנו, כך שאך טבעי הוא שיותר ויותר משפטנים ינסו לממש את האופציה של תואר שלישי במשפטים. גם העובדה שתואר ראשון בתחום זה הפך לנפוץ מאוד מחדדת את הצורך להעמיק בו, להרחיב את ההשכלה ולהתקדם אל השפיץ של הפירמידה, הדוקטורט.

בפני בוגרי לימודי משפטים לתואר שלישי פרושות אפשרויות נרחבות במיוחד ומתגמלות במיוחד: עורכי דין (אם אכן הוסמכו ככאלה, שכן לא כל מי שסיימו לימודי משפטים בהכרח עברו גם את בחינות הלשכה והוסמכו כעורכי דין) בעלי מומחיות גבוהה בתחום ספציפי, עבודה מחקרית באחד הענפים השונים בהתאם לתחומי העניין, ייעוץ משפטי, הוראת משפטים ועוד.

האפשרויות העומדות בפני מי שסיימו לימודי תואר שני במשפטים ורוצים להמשיך הן אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת תל אביב. בחלק מהמקרים ניתן כבר בתום התואר הראשון לפנות למסלול ישיר לדוקטורט.

תואר שלישי במשפטים באוניברסיטת בר אילן

תנאי הקבלה ללימודי דוקטורט במשפטים באוניברסיטת בר אילן הם השלמת לימודי תואר שני רלוונטי עם ממוצע של 85 ומעלה, ובנוסף ציון של מינימום 85 בעבודת התזה ותואר ראשון במשפטים. בנוסף יש לצרף לבקשה הצהרת כוונות (בנוגע למחקר שיבוצע), הסכמה של אחד מחברי הסגל של הפקולטה למשפטים לשמש כמנחה הדוקטורט, את עבודת התזה ועוד שתי המלצות בכתב מאנשים מהעולם האקדמי המכירים את המועמד.

על מנת לקבל את התואר דוקטור במשפטים יש להגיש עבודת מחקר, להשתתף בסמינר הנקרא "מחקר משפטי" (או בסמינר אחר, אם סמינר זה כבר נלמד במסגרת לימודי התואר השני) וכן להשתתף בעוד 2 קורסים עם עדיפות לכאלה הניתנים מחוץ לפקולטה אך רלוונטיים לנושא המחקר. בנוסף נדרשת השלמת לימודי יסוד ביהדות.

לימודי דוקטורט באוניברסיטת תל אביב

במסגרת הפקולטה למשפטים על שם בוכמן באוניברסיטת תל אביב פועל מרכז צבי מיתר ללימודי משפטים מתקדמים.

במסגרת המרכז ניתן ליהנות ממספר אפשרויות: לימודי תואר שני במסלול עם תזה, מסלול ישיר לקראת תואר שלישי במשפטים (המיועד לבוגרים המצטיינים של כלל הפקולטות למשפטים בארץ), וכן מסלול של לימודי דוקטורט למי שכבר יש באמתחתו תואר מוסמך.

סטודנטים המקדישים את מלוא זמנם למחקר מתקדם זוכים למלגות קיום נדיבות, וכן ישנה האופציה של ביצוע מחקר באחת האוניברסיטאות המובילות בחו"ל (ובהן הרוורד וייל) במשך סמסטר אחד.

תנאי הקבלה למסלול הרגיל: תואר ראשון ותואר שני במשפטים (תואר שני עם ממוצע 85 ומעלה הכולל תזה עם ציון 88 או יותר), שתי המלצות, פירוט לגבי נושא המחקר אותו מעוניין המועמד לבצע ואיש סגל המוכן להנחות את הדוקטורט. במקרים חריגים תאושר מועמדותם של בוגרי תואר שני בתחומים אחרים אך המשיקים לנושא הדוקטורט, וכן של בעלי ממוצע ציונים נמוך מהנדרש אשר יציגו פרסומים מדעיים ברמה גבוהה במיוחד.

למסלול הישיר לדוקטורט יש צורך בהשלמת תואר ראשון במשפטים עם ממוצע של 90 ומעלה והצהרת כוונות לגבי המחקר. בדרך כלל יזומן המועמד לראיון אישי בפני ועדת קבלה.

דוקטורט של האוניברסיטה העברית

כאשר מתכננים לימודי משפטים לתואר שלישי באוניברסיטה העברית, שנחשבת לאחת הטובות בעולם בתחום המשפטים, מוצע בשלושה מסלולים:

 • מסלול רגיל – למי שסיים את לימודי התואר השני (כולל תזה). במסלול זה יש ללמוד קורסים בהיקף של 12 נקודות זכות (מתוכן 10 הן קורסי חובה) וכמובן לכתוב דוקטורט.
 • מסלול ישיר – מסלול המיועד לבוגרים שסיימו תואר ראשון במשפטים בהצטיינות. תחילה יש ללמוד קורסים המיועדים לדוקטורנטים (10 נקודות זכות) ועוד קורסים מתוך לימודי התואר השני (בהיקף 14 נקודות זכות), תוך כדי שמירה על ציונים של מעל 80 בכל הקורסים וממוצע של לפחות 88, ולאחר מכן לכתוב את הדוקטורט.
 • מסלול השלמה – מיועד לבוגרי תואר שני ללא תזה. במסלול זה יש לכתוב תזה, שתזכה לציון של לפחות 85, ולאחר מכן ניתן לשלבה במסגרת הדוקטורט.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן