לימודים בישראל

לימודי דרמה תרפיה

לימודי דרמה תרפיה הופכים למבוקשים יותר ויותר בשנים האחרונות, בזכות העלייה במודעות לתחום טיפולי זה ולצמיחתם של מסלולי לימודי רפואה משלימה, אשר יש שיגידו כי דרמה תרפיה נכללת בהם. מדובר בתחום מעניין ומאתגר, המביא לתוצאות בטיפולים באמצעות עקרון ההרחקה. על פי עקרון זה ממחיזים בסגנונות תיאטרליים שונים סיטואציות מחיי היום יום, שאמורות להשליך על חוויות בעייתיות, טראומות או קשיים שחווה המטופל.

בניגוד ללימודי פסיכודרמה, לימודי דרמה תרפיה עושים שימוש בעקרון ההרחקה, כלומר המטופל לא משתתף ישירות בתרגיל, לא מספר על חייו ולא משתף פרטים טראומטיים מהם, במטרה להאפשר לו פרספקטיבה חיצונית על סיטואציות קשות עמן הוא מתמודד בעצמו. מדובר בתחום לימודים המשלב לימודי פסיכולוגיה, חינוך, טיפול ותיאטרון בצורות שונות ומגוונות, במטרה להעניק למטפל את הכלים המתאימים לעזור למטופלים מכל הסוגים.

למי מתאימים לימודי דרמה תרפיה?

לימודי דרמה תרפיה מתאימים לאנשים שמקצועות הטיפול הם בליבם ובנפשם. מדובר בתחום לא פשוט, העוסק בבעיותיהם האמיתיות של אנשים אמיתיים, תחום שמביא לתוצאות ושינויים אמיתיים בחייהם של אנשים. תחום זה של טיפול מחייב נגיעה אישית, והיכרות מעמיקה עם המטופל, על אף שיטת ההרחקה הפסיכולוגית בה הטיפול משיג תוצאות.

בנוסף, על האדם הלומד דרמה תרפיה להגיע ללימודים עם רקע מוקדם בטיפול, פסיכולוגיה, או חינוך. במידה וברצונו ללמוד לימודי דרמה תרפיה לתואר שני מכיוון שאינם ניתנים ללימוד במסגרת לימודי תואר ראשון, עליו להגיע עם תואר ראשון במקצועות הטיפול, החינוך או הפסיכולוגיה. ברבים מן מוסדות הלימוד, ישנן דרישות נוספות לקורסים בסיסיים שאמורים להילמד במסגרת הידע המקדים איתו מגיע התלמיד. במידה ואינו מגיע עם ידע מוקדם זה, מוסד הלימודים בו ילמד דרמה תרפיה יחייב אותו להשלים את הקורסים הנ"ל במטרה להשלים את מאגר הידע הרלוונטי להסמכה הטיפולית אותה הוא עובר.

התחומים בהם נוגעים הלימודים

כאמור, לימודי דרמה תרפיה משלבים בתוכם חומרי לימוד מדוקטרינות שונות – פסיכולוגיה, תיאטרון, חינוך, רפואה משלימה ולא קונבנציונאלית וטיפול. במסגרת הלימודים, יעברו התלמידים קורסים בנושאים שונים מדוקטרינות אלו כמו עקרונות הראיון הטיפולי, טראומה והחלמה, אתיקות מקצועיות ביחסי מטפל ומטופל, שימוש בסיפורים, המחזות וסוגי תיאטרון שונים ככלי טיפולי ועוד. השילוב בין שלושת העולמות הללו הוא שמעניק למטפל את שק הכלים שבאמצעותו יוכל להעניק למטופלים מדרגות שונות את הסיוע לו הם זקוקים.

ובמה ניתן לעסוק לאחר שמסיימים?

אפשרויות התעסוקה למסיימי לימודי דרמה תרפיה הן רבות ומגוונות. רבים מן הלומדים תחום זה מגיעים אל התחום אחרי שסיימו תואר ראשון במקצועות הפסיכולוגיה, סוציולוגיה או החינוך והבינו שאפשרויות התעסוקה בשוק העבודה לבעלי תארים ראשונים מסוגים אלה הוא מוגבל. רבים אחרים מגיעים אל התחום של לימודי דרמה תרפיה במסגרת לימודי תואר שני, מתוך רצון לשינוי אמיתי באופי העבודה שלהם, מעבודה קרה ומשעממת, לעבודה חיה ובועטת, עבודה שיכולה להביא לשינוי אמיתי בחייהם של המטופלים ולעזור להם להתגבר על טראומות או חוויות קשות שחוו.

רבים ממסיימי לימודי תעודה או לימודי דרמה תרפיה לתואר שני עוסקים בטיפול בתחום זה בתור מטפלים עצמאיים, ומקבלים לקליניקות פרטיות או לבתיהם מטופלים יחידים וקבוצות לשם ביצוע תהליך טיפולי מלא. אחרים עוסקים במקצוע זה בתור משקמי אסירים של משרד הביטחון, עובדים של משרד הרווחה המטפלים בתיקים פרטניים וקבוצתיים או מטפלים במוסדות טיפוליים שיקומיים כאלה ואחרים שנמצאים בבעלות פרטית. לא ניתן לומר שיש אינסוף מקומות עבודה למסיימי לימודי דרמה תרפיה, אך מה שבטוח הוא שמי שמצליח להתברג למקום הנכון, לאחר ניסיון והתמדה, ברוב המקרים מוצא סיפוק אמיתי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן