לימודים בישראל

לימודי היסטוריה

לימודי ההיסטוריה מעשירים ומרתקים ויכולים להוות שער כניסה לתחומי עיסוק מגוונים – הן כאלה בעלי אוריינטציה היסטורית אך גם תחומים אחרים בתכלית. תואר ראשון בהיסטוריה מהווה מסלול לימודי רחב יריעה במיוחד וכזה המקנה לבוגריו כלים רבים וידע יקר ערך לא רק לגבי העבר אלא גם לגבי העתיד.

האדם הוא ככל הנראה היצור היחיד שיש לו תודעה היסטורית. אם יש גורם מרכזי שהביא את האדם ליכולת התפתחות שכלית, מדעית, אמנותית או טכנולוגית ברמה גבוהה הרי שזהו היכולת להתבסס על העבר, לשכלל מכשירים, לפתח הלאה תחומי חשיבה שהגיעו הדורות הקודמים.

הקצב המסחרר של השינויים המתרחשים בעולם בשנים האחרונות אולי מקשה על חלקנו לראות את היופי שבהיסטוריה (ואולי בכלל עבור חלקנו גם העידן שלפני הסמארטפונים הוא היסטוריה רחוקה, שכן קשה לנו לדמיין כי היו חיים לפניהם…) – אולם חקר מכלול האירועים שהתרחשו מאז שהמין האנושי החל לתעד את עצמו ואת ההתרחשויות השונות בחייו הוא עולם רחב יריעה שטמונים בו יופי רב ובעיקר עניין אדיר.

לימודי תואר ראשון בהיסטוריה

לימודי היסטוריה לתואר הראשון מקנים בסופם תואר B.A ונערכים באוניברסיטאות ובמכללות (לרוב במסלולים הכוללים תעודת הוראה לבתי הספר – לחינוך העל יסודי).

במסגרת לימודי תואר ראשון בהיסטוריה צוללים הסטודנטים לעומקן של תקופות הרות גורל שעיצבו את התפתחות המין האנושי והביאו אותו למה שהוא כיום, זוכים לפרשנות מאירת עיניים, בין אם קלאסית ובין אם עדכנית יותר, לגבי אירועים מכוננים בתולדות המין האנושי, לומדים להכיר את התרבות, הכלכלה, החברה והפוליטיקה בראי הזמן, מזהים תבניות החוזרות על עצמן כך שבזכות ההיכרות האינטימית עם העבר מבינים כיצד ייראה העתיד ובעיקר מייצרים המשכיות שהיא הבסיס לקיומנו כפרטים וכחברה.

לימודי היסטוריה לתואר ראשון מוצעים במתכונת חד חוגית או במתכונת דו חוגית, במסגרתה אפשר לשלב תחום נוסף ממדעי הרוח, מדעי החברה, אומנות, מדעי המחשב או מדעים מדוייקים. ניתן להתמקד בתקופה ספציפית לאורך ההיסטוריה של המין האנושי (העת העתיקה, ימי הביניים, העת החדשה וכדומה) או באזור גיאוגרפי מסוים (היסטוריה של המזרח הרחוק, היסטוריה של ארץ ישראל וכן הלאה).

תכנית הלימודים

תכנית לימודים מקובלת בהיסטוריה כללית נחשבת למגוונת להפליא והיא כוללת מגוון נושאים ותקופות. בשנה הראשונה ללימודים, שנה א', ישתתף הסטודנט בקורסים כגון תולדות הכתב ודרך הביטוי האנושית, היסטוריה צבאית בעבר הרחוק והקרוב, עלייתה ונפילתה של רומא הקיסרית, ההיסטוריה של יוון הקלאסית, תקופת ימי הביניים, והתפתחות הדמוקרטיה באתונה.

בשנה השנייה, שנה ב' ללימודים, ניתן להשלים קורסים שלא נלמדו בשנה א' וכן ללמוד על תולדות המסדרים באירופה, ההיסטוריה של רוסיה, העת החדשה, ומלחמת האזרחים בארצות הברית. ניתן להשתתף בקורסים שעוסקים בהיסטוריה של סין, המהפכה העממית, התפתחות הרפואה בראי ההיסטוריה, תולדות האומנות, כתיבה היסטורית, המחשבה הפוליטית ברוסיה, וביקורת המדע בפרספקטיבה היסטורית.

בשנה ג' יכתוב הסטודנט עבודה מקיפה וכן יוכל להשתתף בקורסים מגוונים נוספים הן בהיסטוריה והן במדעי החברה, לרבות היסטוריה של עם ישראל, מלחמות ישראל, חקר השואה ועוד.

רוחב היריעה של ההיסטוריה, הן מבחינת תקופות וזמנים והן מבחינת חלוקה גיאוגרפית, וכמובן גם מבחינה קונספטואלית, הוא גדול מאוד ובהתאם ישנו מגוון רחב של קורסים במסגרת תואר ראשון בהיסטוריה.

באופן טבעי ישנם הבדלים בין תכניות הלימוד של המוסדות השונים. כך למשל, באוניברסיטת תל אביב ישנם ארבעה פרקים: התקופה הקלאסית הכוללת את רומא העתיקה ויוון העתיקה, ימי הביניים, העת החדשה המוקדמת (בין המאה ה- 15 למאה ה- 18) והעת החדישה, שלכשעצמה מחולקת לארבעה פרקים: מערב ומרכז אירופה, מזרח אירופה בדגש על רוסיה, ארה"ב ואמריקה הלטינית.

למי זה מתאים?

לימודי היסטוריה יתאימו לא רק לאנשים השואפים בהכרח להיות להיסטוריונים מדופלמים אלא גם לכל מי שרוצה להבין ולדעת יותר על תהליכים היסטוריים או לשואפים לקריירה דיפלומטית. הלימודים יתאימו לכל מי שרוצה להבין את הרקע לכל מה שקיים סביבנו – בין אם חברה, בין אם מדע, בין אם פוליטיקה ובין אם תרבות או אומנות. דבר מכל מה שאנו נהנים ממנו, משתמשים בו, מבינים אותו, לא היה מתאפשר ללא תנאים היסטוריים שאפשרו כל זאת.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה עשויים להשתנות בהתאם לאוניברסיטה או המכללה שבה בוחרים ללמוד, אך באופן כללי אין מדובר בתנאי קבלה מהקשים ביותר. פסיכומטרי בציון בינוני ויותר ובגרות מלאה בציון טוב עם דגש על מקצועות הומניים יאפשרו להתקבל למרבית התכניות להיסטוריה במוסדות ההשכלה הגבוהה.

משך זמן הלימודים

לימודי היסטוריה כללית לתואר ראשון אורכים שלוש שנים. שילוב עם תחום נוסף עשוי להצריך תקופה נוספת (אך לא בהכרח).

עבודה ואפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי החוג להיסטוריה יוכלו לבחור מגוון רחב של משלוחי יד ואפשרויות תעסוקה. בזכות ההשכלה הרחבה שהם זוכים לה, יוכלו לעסוק גם בתפקידים בעלי קשר ישיר ללימודי ההיסטוריה אך גם בתפקידים הדורשים ידע כללי נרחב ויכולת חשיבה וניתוח. לאחר הלימודים יוכלו הבוגרים לעבוד במוזיאונים, באתרים היסטוריים, בהדרכת טיולים, במכונים למטרות מחקר.

הבוגרים יוכלו גם לעסוק בהוראה וחינוך בבתי ספר או במוסדות להשכלה גבוהה. ניתן לעסוק גם בעיתונאות, מידענות, עריכת תחקירים. ניתן להשתלב בארכיונים, במגזר הציבורי, לערוך מחקרים, לנהל עמותות, ולכתוב ספרים וניתוחים מעמיקים.

אופציה נוספת העומדת לרשות בוגרי התואר הראשון בתחום היא להמשיך אל לימודי תואר שני בהיסטוריה ולעסוק במחקר ולהשתלב במגוון משרות באקדמיה.

מוסדות ללימודי היסטוריה

לימודי היסטוריה לתואר ראשון מתקיימים באוניברסיטאות מצוינות כגון אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה הפתוחה והאוניברסיטה העברית וכן במכללות נחשבות כגון מכללת אורנים.

 • אוניברסיטת תל אביב – לימודי תואר ראשון בהיסטוריה במסלול חד חוגי מורחב או במסלול דו חוגי כאשר שילוב מתבקש יוכל להיות עם החוג להיסטוריה של המזרח התיכון. בשנה הראשונה חובה ללמוד במתכונת הדו חוגית, ורק תלמידים בעלי ציונים גבוהים (ממוצע 85 ומעלה בקורסי ההיסטוריה ו- 80 ומעלה בקורסים האחרים) יכולים לעבור בסיומה למתכונת חד חוגית מורחבת. חשוב להדגיש שתלמידי החוג להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב נדרשים להגיע לרמת "פטור" לא רק באנגלית אלא בשפה זרה נוספת כגון: גרמנית, צרפתית, איטלקית, ספרדית, ערבית, רוסית, יוונית עתיקה או לטינית.
 • האוניברסיטה הפתוחה – לימודים במחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות. תוכניות לימודים מקובלות יכללו תואר חד חוגי או שילוב עם נושאים ממדעי החברה, הרוח או מדעים מדויקים. ניתן ללמוד גם לתואר שני בהיסטוריה וכן ניתן לשלב זאת גם עם תעודת הוראה.
 • האוניברסיטה העברית – בחוג להיסטוריה ניתן ללמוד לתואר ראשון, שני או שלישי בהיסטוריה. סטודנט לתואר הראשון יכול לבחור תכנית לימודים המעמיקה יותר בתקופה המודרנית או בתכנית המעמיקה יותר בתקופה הקדם מודרנית.
 • מכללת אורנים – תכנית לימודים לתואר בהיסטוריה כללית (תואר B.A) כאשר הסטודנט מקבל גם תעודת הוראה בהיסטוריה לחינוך העל יסודי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן