לימודים בישראל

לימודי הנדסאים

צעירים רבים שמעוניינים בבחירה של עתיד מקצועי טוב, זוהר ומבטיח, מעוניינים להשיג את העבודה הטובה והמקצועית ביותר, כזו ששכרה גבוהה והיוקרה שלה בהתאם, אך לא תמיד מסוגלים להתחייב לארבע שנים של לימודים אינטנסיביים, או לעמוד בתנאי הקבלה התובעניים של בתי הספר למהנדסים. מאמר זה מתאר את המסגרת של לימודי הנדסאים, את אפשרויות התעסוקה הפתוחות בפני מסיימי לימודים בתחום, ועל מסלולי ההמשך והמסלולים הקודמים למסלול לימודי הנדסאים.

מהם לימודי הנדסאים?

לימודי הנדסאיםלימודי הנדסאים הם לא סתם עוד לימודי תעודה, מדובר בתואר של ממש המקנה למחזיקים בו הזדמנויות תעסוקה נהדרות בתעשייה המקצועית. מדובר במסלול לימודים קל יותר מהמסלול הקשה והתובעני של לימודי הנדסה לתואר מהנדס, אותם ניתן להשלים במכללות ובמוסדות לימוד רבים ביותר. מדובר במסלול קל יותר, המאפשר נגישות לתלמידים בעלי ציוני פסיכומטרי נמוכים יותר, ולפעמים אף ללא השלמת בגרויות או באמצעות מסלול מכינה משולב להשלמת בגרויות כנדרש למגמת הלימוד הספציפית במוסד אליו אתם נרשמים.

המקצועות הנלמדים במסגרת לימודי הנדסאים הם שונים ומגוונים, אך כולם נכללים במסגרת המקצוע הנלמד. מכיוון שמדובר בתואר לכל דבר, הלימודים עוסקים במקצועות זהים במרבית מוסדות הלימוד, למעט שינויים מזעריים כאלה ואחרים. ההתאמה המרבית למסלולי ומוסדות לימוד שונים נעשית במטרה לחבר את מסלול הלימוד לדרישות הכלליות של התעשייה, ולאפשר לתלמידי מקצועות ההנדסאים השונים להמשיך הלאה ללימודי הנדסה מלאים. כמו כן, ניתנת האפשרות לטכנאים מוסמכים להשלים את המקצועות הנדרשים במטרה להפוך להנדסאים.

בדרך אל התואר – הנדסאי שהופך למהנדס

התעשייה המקצועית מורכבת מכמה דרגות מקצועיות – טכנאי, הנדסאי ומהנדס. שלושת שלבי הדירוג הללו מאפשרים לתעשיינים לזהות את אנשי המקצוע הנדרשים לביצוע כל עבודה או מטלה, בין אם בשוטף ובין אם במקרי פרויקט, ולשלב בין הכוחות המקצועיים ליצירת צוותי עבודה שלמים. לימודי הנדסאים מגיעים לאחר לימודי טכנאים, ולפני לימודי הנדסה לתואר, בעוד שכמובן שניתן להירשם ישירות ללימודי הנדסה אקדמיים ולסיים את התואר הנכסף במכה אחת ללא הפוגות וללא מעבר בין מוסדות לימוד.

האפשרות של לימודי הנדסאים היא אפשרות עדיפה עבור אנשים שאינם מסוגלים לעבור את דרישות הסף לבתי הספר להנדסה הפזורים ברחבי הארץ, או עבור אנשים שמעדיפים להתחיל עם הכשרה מקצועית פשוטה יותר, ולאחר שילובם בתעשייה לראות האם הם מעדיפים להמשיך הלאה אל לימודים גבוהים יותר במטרה לשדרג את התואר ואת המעמד המקצועי שלהם. רוב מוסדות הלימוד המאפשרים לימודי הנדסאים ישלבו מסלולי המשך למוסדות אקדמיים נבחרים במטרה לבצע את ההשלמות הנדרשות לקבלת תואר מהנדס.

במה ניתן לעסוק בתור הנדסאי?

מסיימי לימודי הנדסאים יכולים להשתלב בתעשייה במגוון מקצועות נחשבים ומבוקשים. בניגוד למסיימי לימודי תעודה, האפשרויות הפתוחות בפני הנדסאים ממקצועות שונים הן רבות ומגוונות, כאשר על כל מקום עבודה פנוי התחרות נמוכה יותר, מכיוון שהיא מבוססת על מחזורי הנדסאים קבועים. מהנדסים שסיימו לימודי הנדסה נהנים מהיצע עבודה גבוה יותר מהנדסאים, אך ברוב המקרים ניתן לומר כי מהנדס מתחיל יכול להתקבל לאותם מקומות עבודה ותפקידים פנויים שהנדסאי מתחיל יכול להתקבל אליהם. לאחר מספר שנים של תעסוקה במקום עבודה מקצועי, בו המהנדס או ההנדסאי צוברים ניסיון תעסוקתי ומקצועי רלוונטיים, שלבי ההתקדמות שלהם נקבעים בנפרד.

פעמים רבות, הנדסאים נשלחים לבצע השלמות לתואר מהנדס ממקום העבודה בגין הצלחה בשילובו במקצוע, ולפעמים ההנדסאי נשאר בתפקידו הטכני מבלי הצורך להשלים את הלימודים לדרגת הנדסה גבוהה יותר.

לימודי הנדסאי ומציאת עבודה בתחום

אנשים צעירים ומבוגרים שמחפשים מקצוע פונים הרבה פעמים ללימודי הנדסאות. מדובר בתחום מבוקש שנפרש על פני תתי-תחומים רבים ומאפשר השתלבות מידית ומתגמלת בשוק העבודה, בסיום הלימודים. לימודי הנדסאים נמשכים שנתיים וכוללים את החומר היישומי הנדרש לתחום ההנדסה הנלמד.

ניתן ללמוד לתעודת הנדסאי במקצועות הנדסה רבים, ביניהם: הנדסת בניין, רכב, חשמל, מכונות, תוכנה, אלקטרוניקה, סביבה והנדסה אזרחית. לימודי הנדסאי כוללים לימודים רב תחומיים והשקה בין נושאי לימוד שונים, אך הדגש הוא על חומר מעשי, ממוקד ורלוונטי ופחות על חומר תאורטי וכולל.

הודות לרלוונטיות הגבוהה שיש למקצועות ההנדסאי ולקשר ההדוק שלהם עם התעשייה, הסיכוי להשיג עבודה מיד עם סיום לימודי הנדסאים הוא גבוה ביותר. כמו כן לימודים אלו נפתחים לרוב רק בתחומי הנדסה שבהם קיים ביקוש ודאי בשוק.

מוסדות לימוד ובתי ספר להנדסאים

לימודי הנדסאי ניתן ללמוד ברוב המכללות שמתמחות במקצועות ההנדסה. מכללות אורט, מכללות אזוריות שונות, סמינרים, מוסדות ומרכזי לימוד אחרים מציעים הסמכה ותעודת גמר הנדסאי. גם הטכניון בחיפה מציע לימודים במסגרת בית הספר הארצי להנדסאים. את רשימת מוסדות הלימוד המלאה ניתן למצוא באתר מה"ט, שאחראי כאמור על פיקוח הכשרת הנדסאים בישראל. גם בחינות הגמר מפוקחות על ידי גוף זה וכן חומר הלימוד שנדרשים הנדסאים ללמוד.

חלק מהמוסדות להכשרת הנדסאים מפעילים גם לימודי מכינה טכנולוגית, שמכשירה מועמדים שמעוניינים להתחיל לימודי תעודה והשלימו 12 שנות לימוד אך חסרה להם תעודת בגרות או מקצועות מסוימים בתעודת הבגרות. לפני שבוחרים מסלול ללימודי הנדסאי מומלץ לברר את מידת הזכאות לקבלת מלגות להנדסאים, וכמו כן כדאי לבדוק האם בשוק העבודה קיימת מגמה של הכשרת טכנאים על ידי חברות מסחריות בתחום הרצוי או שיש יתרון בולט לבוגרי לימודי הנדסאי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן