לימודים בישראל

לימודי הנדסה

לימודי הנדסה (Engineering) עוסקים בתכנון תחומים פרקטיים שונים על פי ידע מדעי, ומתאימים מאוד להתקדמות הטכנולוגית של המאה האחרונה. תחום ההנדסה כולו עבר מהפיכה בעשור האחרון, שהתחילה בעולם התעשייה ובשוק החופשי, ועברה אל תוך עולם האקדמיה. חושבים על לימודי תואר ראשון בהנדסה? מצויין! כאן תקבלו את כל המידע על לימודי הנדסה בישראל, שהם ממקצועות הלימוד הנדרשים ביותר כיום, בעיקר הודות לביקוש גבוה בשוק העבודה.

לימודי הנדסה לתואר ראשון

לימודי הנדסה

למי מתאים ללמוד הנדסה?

אוהב לעסוק בתכנון של דברים? מוצא פתרונות ויודע כיצד לייעל ולשפר תהליכים? לימודי הנדסה יכולים להתאים לך! יצירתיות ויסודיות בהבנה, ניתוח ותכנון הם אבני היסוד של כל מהנדס ולכן תחום לימודים זה מתאים לכל מי שרואה עצמו אמון על תכנון וביצוע תוך שימוש בתהליכים ושיטות טכנולוגיות מתקדמות.

תנאי קבלה ללימודי הנדסה

בשל הביקוש הרב תנאי הקבלה למוסדות לימודי הנדסה אלו גבוהים למדי. ככלל, תנאי קבלה להנדסה באוניברסיטה קשים יותר מאשר במכללות השונות, וכוללים דרישה לציון פסיכומטרי גבוה יחסית ולמינימום 4 יחידות מתמטיקה ופיזיקה. מי שאינו עומד בתנאי הקבלה יכול לעבור מכינה להנדסה, שתכשיר אותו ללימודי ההנדסה בשנה שלאחר מכן.

אפשרות נוספת היא להשלים את הבגרויות הנדרשות באופן עצמאי, או לנסות ולשפר את ציון הפסיכומטרי. כמו במקצועות רבים, עבור לימודי הנדסה באוניברסיטה נדרש לרוב סכם גבוה יותר מאשר במכללות. שכר הלימוד, לעומת זאת, נמוך יותר בצורה משמעותית במכללות האקדמיות ובאוניברסיטאות.

משך זמן הלימודים

לימודי הנדסה במסגרות אקדמיות אורכים ארבע שנים – שנה אחת יותר מכל תואר ראשון רגיל.

תוכנית הלימודים

לימודי הנדסה לתואר ראשון מקנים לבוגרים תואר מהנדס, שהוא למעשה תואר B.Sc – בוגר במדעים עם התמחות בהנדסה. הכשרת מהנדס היא משימה מורכבת: מצד אחד, יש צורך שתכנית הלימודים תהיה נאמנה לעקרונות האקדמיים השמרניים ולקריטריונים להענקת תואר בוגר במדעים. מצד שני קיים הצורך לשמור על חומר לימוד רלוונטי שמעודכן בהתאם להתפתחויות האחרונות בענף ההנדסה.

תכניות הלימוד משתנות בהתאם לצרכי המשק והתעשייה ולכן מקובל מאוד שבמוסדות לימוד שמתמחים במקצועות ההנדסה, ישנם מסלולים שנסגרים לאחר שהכשירו ארבעה מחזורי בוגרים בלבד, מכיוון שירד הביקוש במשק להתמחות באותו מסלול. מהסיבה הזאת, לימודים לתואר מהנדס נעים תמיד במתח שבין דרישות השוק המידיות והממוקדות לבין הבסיס התאורטי והיישומי האקדמי הרחב, שפותח פתח לניידות גבוהה יותר בין תחומים ולהשתלבות גם בקריירה אקדמית של מחקר ופיתוח.

לימודי תואר ראשון בהנדסה נחשבים לעמוסים מכיוון שהם כוללים גם לימודים עיוניים וגם פרויקטים מעשיים (בעיקר בשנים ג' ו-ד'). במהלך לימודי התואר לומדים הסטודנטים את המידע הבסיסי שאיתו יידרשו לעבוד בעתיד.

השנים הראשונות של לימודי ההנדסה מוקדשות בעיקר ללימודי מבוא מדעיים. צריך להבין בכל תחומי המדע לרבות פיזיקה, כימיה, מתמטיקה וסטטיסטיקה, כך שעליכם להביא בחשבון שעות תרגול רבות ושינון נוסחאות. מרבית השיעורים במהלך לימודי ההנדסה מלווים בתרגולים, שבהם אתם נדרשים ליישם את החומר העיוני בתרגילים מעשיים.

על פי רוב, לימודי המבוא המדעיים משותפים לכל תלמידי הפקולטה, או לכל תלמידי ההנדסה. בשלב מאוחר יותר של לימודי ההנדסה ניכרים ההבדלים בין המגמות השונות, והקורסים הופכים ממוקדים יותר.

לקראת סיום התואר, עובדים הסטודנטים על פרויקט גמר, שמסכם את כל הידע וההבנה שהצטברו תוך כדי הלימודים. מי שמגלה לא רק הבנה וידע אלא גם יצירתיות ויכולת של חשיבה מערכתית גבוהה בכלים שנלמדו, יכול להיות סטודנט מצטיין בלימודים ולהמשיך ישירות לתארים מתקדמים או למקום עבודה ולאפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות.

קיימת אפשרות גם ללמוד לתואר כפול, כלומר לשלב לימודי הנדסה לתואר עם לימודי פיזיקה למשל, ולסיים את הלימודים עם תואר ראשון בהנדסה ותואר ראשון בפיזיקה או חוג חופף אחר.

לימודי תעודת הנדסאי או לימודי הנדסאים הם לימודים קצרים יותר מאשר המסלול לתואר בהנדסה. בישראל, הגוף המפקח על הכשרת הנדסאים נקרא מה"ט. ניתן ללמוד לתעודה בכל מוסד שנמצא מאושר על ידי גוף זה להעניק תעודת הנדסאי. מהנדסים והנדסאים הם שני מקצועות שונים. המהנדס אחראי על שלבי התכנון, הפיתוח, החשיבה המערכתית ולעתים גם ההטמעה של מוצר, מערכת, מבנה או מכשיר. ההנדסאי אחראי על שלבי היישום, התפעול, ניהול האספקה ועל שינויים קטנים שנדרשים לאחר בחינה בשטח.

מסלולי לימוד בהנדסה

לימודי הנדסה נחלקים לתחומים רבים ביניהם תחום התעשייה והניהול, התחום האזרחי, הביוטכנולוגי, הכימי, הרפואי, תחום העיצוב, המחשב, האלקטרוניקה ועוד. כל אחד מהתחומים עוסק במערכות שונות ועושה שימוש בכלים שונים כדי לתכנן, לייעל ולשפר מערכות ותהליכים.

מסלולי ההתמחות במהלך לימודי תואר ראשון בהנדסה הם רבים, והם קובעים לא רק את הזדמנויות התעסוקה העתידיות אלא גם את החומרים, הנושאים והקורסים שמרכיבים את תכניות הלימוד השונות. הבסיס הלימודי האקדמי בהנדסה הוא בעיקר מתמטיקה ופיזיקה ובסיס תיאורטי שנשען על מודלים חישוביים מורכבים לצורך בקרה ואנליזה, כמו כן כמובן שחשוב להקפיד על לימוד אנגלית ברמה גבוהה. הבסיס הזה עדיין קיים במהלך לימודים לתואר ראשון בהנדסה אלא שהוא משתנה מעט בהתאם למסלול הלימוד.

אחד התחומים הפופולריים ביותר של לימודי ההנדסה הוא הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, שעוסקת בכל הקשור למערכות חשמליות. תחום נוסף הוא הנדסה תעשייה וניהול, תחום שקרנו עלתה מאוד בשנים האחרונות, ועוסק ביצירת תבניות ומערכות עבור ארגונים וחברות שמעוניינים בייעול.

תחומים נוספים הקיימים בשוק הם הנדסה ביו רפואית (עיסוק בפיתוח ציוד רפואי אלקטרוני), הנדסת מחשבים, לימודי הנדסה אזרחית (תכנון מערכות לרווחת הציבור כמו כבישים ומערכות ביוב) ולימודי הנדסת מזון. המקצועות נבדלים אלו מאלו הן בנושאי הלימוד והן באפשרויות התעסוקה שלאחריהם.

מסלולי הלימוד המובילים והנפוצים הם: הנדסת חשמל, הנדסת תעשיה וניהול, מכונות, כימיה, רפואה, עיצוב, תחבורה, מחשב, תוכנה וכן לימודי הנדסה אזרחית, רפואית, ביו-טכנולוגית וביו רפואית.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

קיימות לא מעט הצעות עבודה עבור מי שסיים לימודי תואר ראשון בהנדסה. מהנדסים יכולים להשתלב בענפים המובילים במשק כמו הייטק, תעשייה, מחשבים, רפואה, טכנולוגיה, עיצוב, משאבי אנוש, ניהול וייעוץ ובקרה.

חלק גדול מהמשרות המוצעות לבוגרי הנדסה דורשות ניסיון קודם. לפיכך, סטודנטים רבים משלבים את לימודי ההנדסה עם עבודה בתחום במשרה חלקית, ולאחר הלימודים משתלבים בחברה במשרה מלאה. ישנן חברות שמייעדות מראש משרות לסטודנטים מצטייני לימודי הנדסה, כך שכדאי לעקוב אחר מודעות הדרושים בפקולטה ובאתרי הסטודנטים השונים.

מוסדות ללימודי הנדסה

מדי שנה נרשמים אלפי סטודנטים ללימודי הנדסה המוצעים במגוון גדול של אוניברסיטאות ומכללות בישראל אשר חלקם מתמחים במחלקות הנדסה ייחודיותאו מציעים מסלולים ייחודיים.

לימודים לתואר מהנדס ממחישים את ההבדלים בין סוגי מוסדות הלימודים בארץ. אוניברסיטאות מעדיפות תחומי ידע ותיקים ומבוססים, וגם כאשר הן משלבות לתוכן תכניות לימוד חדשות הן ידאגו להעניק בסיס רחב שנשען על תחומי לימוד מסורתיים. בנוסף, אוניברסיטאות מצוידות בדרך כלל בציוד ומכשור מתקדם יותר ובמעבדות מתוחזקות יותר.

מכללות לעומת זאת נוטות לאמץ בקלות רבה יותר מסלולי לימוד חדשים לתואר ראשון בהנדסה, והן נוטות להעניק את הבסיס התאורטי המינימלי הנדרש בקריטריונים להענקת תואר בוגר (מכללות בישראל אינן מעניקות בדרך כלל תארים מתקדמים כגון תואר שני בהנדסה). כמו כן, ישנן מכללות שמשתפות פעולה עם חברות מסחריות – החברה מרוויחה בוגרים שמוכשרים לעבודה ספציפית עבורה, והמכללה מרוויחה תכנית לימודים נדרשת בשוק וכן אפשרות להשתמש במכשור ומתקנים שאינם בהישג ידה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן