לימודים בישראל

לימודי הנדסה: המדריך המלא

לימודי הנדסה בישראל, העוסקים בתכנון תחומים פרקטיים שונים על פי ידע מדעי, מתאימים מאוד להתקדמות הטכנולוגית של המאה האחרונה. נשמע מעניין? כל המידע על לימודי הנדסה במדריך הבא. תחומים רבים של הנדסה היו קיימים כבר בסביבות המאה ה- 18, אך התחום החל להשתכלל ולהגיע לממדיו הנוכחיים רק במהלך המאה ה- 20. כיום נחוצים מהנדסים לענפים שונים ורבים בשוק העבודה, ולכן לימודים אקדמיים בהנדסה הם אחד התחומים המבוקשים במשק.

לימודי הנדסה

לימודי הנדסה אקדמיים – בדרך להפוך למהנדסים!

כל המידע על לימודי הנדסה

למי מתאים ללמוד הנדסה?

אוהב לעסוק בתכנון של דברים? מוצא פתרונות ויודע כיצד לייעל ולשפר תהליכים? לימודי הנדסה יכולים להתאים לך! יצירתיות ויסודיות בהבנה, ניתוח ותכנון הם אבני היסוד של כל מהנדס ולכן תחום לימודים זה מתאים לכל מי שרואה עצמו אמון על תכנון וביצוע תוך שימוש בתהליכים ושיטות טכנולוגיות מתקדמות.

תנאי קבלה ללימודי הנדסה

בשל הביקוש הרב תנאי הקבלה למוסדות לימודי הנדסה אלו גבוהים למדי. ככלל, תנאי קבלה להנדסה באוניברסיטה קשים יותר מאשר במכללות השונות, וכוללים דרישה לציון פסיכומטרי גבוה יחסית ולמינימום 4 יחידות מתמטיקה ופיזיקה. מי שאינו עומד בתנאי הקבלה יכול לעבור מכינה להנדסה, שתכשיר אותו ללימודי ההנדסה בשנה שלאחר מכן. אפשרות נוספת היא להשלים את הבגרויות הנדרשות באופן עצמאי, או לנסות ולשפר את ציון הפסיכומטרי. כמו במקצועות רבים, עבור לימודי הנדסה באוניברסיטה נדרש לרוב סכם גבוה יותר מאשר במכללות. שכר הלימוד, לעומת זאת, נמוך יותר בצורה משמעותית במכללות האקדמיות ובאוניברסיטאות.

משך זמן הלימודים

על פי רוב לימודי הנדסה במסגרות אקדמיות אורכים ארבע שנים – שנה אחת יותר מכל תואר ראשון רגיל.

תוכנית הלימודים

מוסדות הלימודים בישראל מאפשרים ללמוד לימודי הנדסה לתואר ראשון, תואר שני, לתעודה וכן לבחור בין מכללה, אוניברסיטה ומכללה אקדמית. ישנן אקדמיות ומכללות המתמחות במחלקות ייחודיות של לימודי ההנדסה, ואוניברסיטאות שמספקות מסלולים ייחודיים. ניתן ללמוד חלק ממגוון תחומים בלימודי הנדסה במסלול מזורז לתואר שני. המחלקות המובילות שמתמחות בהנדסה בכלל מוסדות הלימוד הן: הנדסת חשמל, מכונות, כימיה, רפואה, עיצוב, תחבורה, מחשב, תוכנה וכן לימודי הנדסה אזרחית, רפואית, ביו-טכנולוגית, ביו רפואית. גם הנדסת תעשייה וניהול מבוקשת.

לקראת סיום הלימודים עובדים הסטודנטים על פרוייקט גמר, שמסכם את כל הידע וההבנה שהצטברו תוך כדי הלימודים. מי שמגלה לא רק הבנה וידע אלא גם יצירתיות ויכולת של חשיבה מערכתית גבוהה בכלים שנלמדו, יכול להיות סטודנט מצטיין בלימודים ולהמשיך ישירות לתארים מתקדמים או למקום עבודה ולאפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות.

לימודי הנדסה לתואר ראשון

לימודי הנדסה לתואר נחשבים לעמוסים מכיוון שהם כוללים גם לימודים עיוניים וגם פרויקטים מעשיים (בעיקר בשנים ג' ו-ד'). השנים הראשונות של לימודי ההנדסה מוקדשות בעיקר ללימודי מבוא מדעיים. על מנת ללמוד הנדסה צריך להבין בכל תחומי המדע לרבות פיזיקה, כימיה, מתמטיקה וסטטיסטיקה, כך שעליכם להביא בחשבון שעות רבות של תרגולים ושינון נוסחאות. ע"פ רוב השיעורים במהלך לימודי הנדסה מלווים בתרגולים, שבהם אתם נדרשים ליישם את החומר העיוני בתרגילים מעשיים. בד"כ לימודי המבוא המדעיים משותפים לכל תלמידי הפקולטה, או לכל תלמידי ההנדסה. בשלב מאוחר יותר של לימודי ההנדסה ניכרים ההבדלים בין המגמות השונות, והקורסים הופכים ממוקדים יותר.

כיוון שמדובר בענף מבוקש ויישומי, גם לימודים אקדמיים, שבסיומם מוענק תואר ראשון, כוללים התנסות מעשית. בנוסף, במהלך לימודי תואר ראשון בהנדסה שנמשכים ארבע שנים, לומדים הסטודנטים את המידע הבסיסי שאיתו יידרשו לעבוד בעתיד. חלק מהידע מבוסס על תיאוריות ולכן הלימודים משלבים פן תיאורטי ופן מעשי, ברוב התחומים.

מוסדות לימוד רבים בארץ מעניקים תואר מהנדס B.Sc וקיימת אפשרות גם ללמוד לתואר כפול – כלומר לשלב לימודי הנדסה לתואר עם לימודי פיזיקה למשל, ולסיים את הלימודים עם תואר ראשון בהנדסה ותואר ראשון בפיזיקה או חוג חופף אחר. ברוב מוסדות הלימוד קיימות מעבדות ומכשור מתקדם שמשמשים את התלמידים במהלך הלימודים. ישנם בתי ספר רבים של לימודי הנדסה שמשתפים פעולה עם גופים בתעשייה כדי להכשיר את הסטודנטים ולספק כלים, ציוד וסביבת לימודית מתקדמת המאפשרת התנסות מעשית.

לימודי הנדסה מקנים לבוגרים תואר B.Sc שבעצם אומר 'בוגר אוניברסיטה בהנדסה', במדעים.

לימודי הנדסה לתואר שני

לימודי תעודה וקורסים בהנדסה

לימודי תעודת הנדסאי או לימודי הנדסאים הם לימודים קצרים יותר מאשר המסלול לתואר בהנדסה. בישראל, הגוף המפקח על הכשרת הנדסאים נקרא מה"ט. ניתן ללמוד לתעודה בכל מוסד שנמצא מאושר על ידי גוף זה להעניק תעודת הנדסאי. מהנדסים והנדסאים הם שני מקצועות שונים. המהנדס אחראי על שלבי התכנון, הפיתוח, החשיבה המערכתית ולעתים גם ההטמעה של מוצר, מערכת, מבנה או מכשיר. ההנדסאי אחראי על שלבי היישום, התפעול, ניהול האספקה ועל שינויים קטנים שנדרשים לאחר בחינה בשטח.

לימודי הנדסה מתפצלים כאמור למחלקות רבות ומגוונות, ובהתאם גם לימודי ההנדסה לתעודה. כדאי להתעניין באפשרויות הלימוד והתעסוקה בכל מחלקה. מי שיודע מהו התחום או הנושא שמושך או מעניין אותו, הצעד הבא הוא לבדוק מהם תנאי הקבלה שנדרשים כדי להתחיל ללמוד באותו תחום.

מסלולי לימוד בהנדסה

לימודי הנדסה נחלקים לתחומים רבים ביניהם תחום התעשייה והניהול, התחום האזרחי, הביוטכנולוגי, הכימי, הרפואי, תחום העיצוב, המחשב, האלקטרוניקה ועוד. כל אחד מהתחומים עוסק במערכות שונות ועושה שימוש בכלים שונים כדי לתכנן, לייעל ולשפר מערכות ותהליכים.

בפני מי שמבקש להתחיל בלימודי הנדסה עומדת בחירה לא פשוטה – באיזה סוג התמחות לבחור. האופציות הקיימות כיום בשוק רבות, ועוד הולכות ומתרבות עם התפתחות הטכנולוגיה. מקצועות ההנדסה המבוקשים ביותר הינם רבים. אחד התחומים הפופולריים ביותר של לימודי ההנדסה הוא הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, שעוסקת בכל הקשור למערכות חשמליות. תחום נוסף הוא הנדסה תעשייה וניהול, תחום שקרנו עלתה מאוד בשנים האחרונות, ועוסק ביצירת תבניות ומערכות עבור ארגונים וחברות שמעוניינים בייעול.

תחומים נוספים הקיימים בשוק הם הנדסה ביו רפואית (עיסוק בפיתוח ציוד רפואי אלקטרוני), הנדסת מחשבים, לימודי הנדסה אזרחית (תכנון מערכות לרווחת הציבור כמו כבישים ומערכות ביוב) ולימודי הנדסת מזון. המקצועות נבדלים אלו מאלו הן בנושאי הלימוד והן באפשרויות התעסוקה שלאחריהם.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

לימודי הנדסה הם אחד ממקצועות הלימוד המבוקשים והמגוונים ביותר. אם גם אתם חולמים על לימודי תואר ראשון להנדסה, שוק העבודה צמא למהנדסים חדשים. מהנדסים יכולים להשתלב בענפים המובילים במשק כמו הייטק, תעשייה, מחשבים, רפואה, טכנולוגיה, עיצוב, משאבי אנוש, ניהול וייעוץ ובקרה.

קיימות לא מעט הצעות עבודה עבור מי שסיים לימודים של הנדסה, אך בחלק גדול מן העבודות נדרש ניסיון קודם. לפיכך, סטודנטים רבים משלבים את לימודי ההנדסה עם עבודה בתחום במשרה חלקית, ולאחר הלימודים משתלבים בחברה במשרה מלאה. ישנן חברות שמייעדות מראש משרות לסטודנטים מצטייני לימודי הנדסה, כך שכדאי לעקוב אחר מודעות הדרושים בפקולטה ובאתרי הסטודנטים השונים.

מוסדות ללימודי הנדסה

מדי שנה נרשמים אלפי סטודנטים ללימודי בוקר או לימודי ערב בהנדסה המוצעים במגוון גדול של אוניברסיטאות ומכללות בישראל. בין המקומות הבולטים המציעים לימודי הנדסה ניתן למנות את המוסדות הבאים:

ייעוץ לימודים והכוונה חינם ללימודי הנדסה

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן
מועדי ימים פתוחים