לימודים בישראל

לימודי הנדסה אופטית

פיזיקאים חוקרים אין ספור תחומים הקשורים להתנהגות חומרים, גלים וקרינה. הנדסה אופטית, תחום שמצוי בגידול מתמיד, עוסק בממד מעניין של הפיזיקה בהקשרים של אור ופוטונים וכן ביכולת לעשות שימוש בעקרונות אופטיים למטרת פיתוח מוצרים וטכנולוגיות.

במהלך הלימודים מקבלים הכשרה מקיפה בפיזיקה ומתמטיקה ולומדים במגוון קורסים מקצועיים בהנדסה עם דגש על אופטיקה.

תואר ראשון בהנדסה אופטית

לימודי הנדסת אופטיקה בישראל מצויים בפיגור ביחס לעולם ולא בצדק. למעשה, לא פחות חשוב – ביחס לביקוש כאן, בשוק העבודה הישראלי, טרם מצליחה האקדמיה לענות על הביקוש. חברות שונות אשר מעוניינות במהנדסי אופטיקה, שעוסקים יש לומר בהרבה יותר מאשר ייצור של עדשות, נאלצות לקבל לשירותיהן מהנסים מתחומים אחרים ולהכשיר אותם באופן עצמאי.

רק לפני שנים ספורות נפתחה מגמה חדשה בסוגה ללימודי תואר ראשון בהנדסה אופטית ועל פי הנתונים, הביקוש ללימודים בתחום זה, לעומת ענפי הנדסה מסורתיים, יחסית נמוך (אם כי קיימת עליה מתונה). הביקוש המוגבר מטעם חברות תקשורת, מטעם חברות שמייצרות נשק וכן מטעם חברות הייטק מלמד שבהחלט נחוצים אנשי מקצוע נוספים. מי שיסיים בשנים הקרובות את לימודיו בתחום ההנדסה האופטית ימצא עבודה בתנאים מעולים, ובקלות.

לימודי הנדסה אופטית לתואר ראשון משלבים בין עקרונות מתמטיים והנדסיים כללים לבין פיזיקה ואופטיקה בפרט. האקדמיה מייצרת במהלך הלימודים אנשי מקצוע בעלי ידע נרחב בפיזיקה ובמתמטיקה, בתכנות ובמחשבים, עם דגש מיוחד על מערכות מורכבות שיש בהן חלקים אופטיים. הנדסה אופטית עוסקת בהיבטים מתמטיים ויישומיים של יצירת קרני לייזר לשימושים שונים, שבירת קרני אור בתצורות התלויות באורכי גלים, עדשות ומראות, הגדלה באמצעות מכשירים וויזואליים שונים.

במסגרת הלימודים, נדרש הסטודנט להשלים קורסים שונים בפיזיקה ובמתמטיקה. לומדים על פונקציות ומשוואות דיפרנציאליות, אופטיקה גיאומטרית, נושאים בתורת הגלים. במהלך הלימודים יצטרכו הסטודנטים להשלים קורסים בסיסיים המשותפים גם למהנדסי חשמל ולמהנדסי אלקטרוניקה. הם ילמדו נושאים בתרמו דינמיקה, סטטיסטיקה והסתברות, לייזר ואור, קרינה וחומרים מוליכים ומוליכים למחצה.

קורסים נוספים עוסקים במזעור, מחשוב ובקרה, תקשורת אופטית, עיבוד אותות, הנדסת איכות, ועיבוד התמונה.

מרכיב נוסף וחשוב של הלימודים כולל מתמטיקה ופיזיקה, כך – לומדים על חוקים פיזיקליים יסודיים כמו חוקי קפלר, משוואות ניוטון, תנועה קווית וזוויתית. מרחיבים על תנועה של חומרים, תנע ומסה, קשרים כימיים ותרמו דינמיקה.

בנוסף, לומדים בהרחבה על חשמל, השדה החשמלי והשדה המגנטי, הנדסת חומרים וחומרים מרוכבים, תאים סולאריים, תורת הגלים ומשוואות מקסוול, מכשירים אופטיים – מיקרוסקופים, טלסקופים, מכשירי דימות ועיבוד תמונה. בנוסף, מקבלים הכשרה באנגלית מקצועית, שיעורי מעבדה מגוונים, יסודות הכלכלה למהנדסים.

למי זה מתאים?

למי יתאים ללמוד הנדסה אופטית? אין ספק שזהו תחום שיתאים לאנשים בעלי יכולת חשיבה מאוד לוגית, אנשים שנמשכים לממד הרציונלי של החשיבה. התחום מתאים לאנשים שאוהבים מאוד מתמטיקה ונמשכים גם לפיזיקה ולוגיקה.

בפרט, התחום הזה מתאים לאלה שמתלבטים לגבי ענפי ההנדסה האפשריים ומבקשים להשתלב בתחום חדשני, שצפוי לקחת חלק בתעשייה האזרחית והביטחונית של העתיד. מערכות אופטיות משתלבות כיום במחשבים, בציוד רפואי, במערכות ביטחוניות ונשק. חברות הייטק גם כן זקוקות למומחים בהנדסה ובאופטיקה וכן גם חברות תעשייתיות מסורתיות.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי הנדסה אופטית נשענים על ציון גבוה במתמטיקה – עדיפות לחמש יחידות או ציון מעולה בארבע יחידות. יש צורך גם בציון טוב בפיזיקה וכן עמידה בבחינה פסיכומטרית, בציון טוב.

משך זמן הלימודים

משך הלימודים ללימודי הנדסה אופטית – 4 שנים. לאחר הסיום מקבלים תואר בהנדסה מסוג B.Sc.

עבודה ואפשרויות תעסוקה

לאחר סיום הלימודים יכולים הבוגרים להשתלב בקלות בתפקידים במגוון חברות בתעשייה המסורתית ובהייטק, בחברות מחשבים וכן בתעשיות הנשק ופיתוח מוצרים בטחוניים. גם חברות שמפחות מכשור רפואי זקוקות לבוגרי הנדסה אופטית וכך גם חברות תקשורת.

מוסדות ללימודי הנדסה אופטית

אחד המוסדות היחידים, שלא לומר הבלעדיים, אשר מציעים כיום מסלול לימודי הנדסה אופטית בישראל הינו אורט בראודה – המכללה האקדמית למקצועות ההנדסה. התוכנית מבוססת על שנתיים לימודי הנדסה כלליים ולאחריהם התמחות על פי בחירת הסטודנט. ניתן לבחור בתחום אלקטרו אופטיקה, אופטיקה מורחב או מכנו אופטיקה.

המעוניינים לרכוש תואר מתקדם בהנדסה אופטית, יכולים למצוא מסלול למהנדסים, של כשנתיים, באוניברסיטת בן גוריון. מסלול זה מקנה תואר M.Sc – תואר שני בהנדסה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן