לימודים בישראל

לימודי הנדסה גנטית

הנדסה גנטית היא אחד הנושאים המדוברים והמסעירים ביותר בימינו, והאפשרויות הטמונות בתחום זה הן מרובות ומציתות את הדמיון. אין זה פלא, אם כך, שגם לימודי הנדסה גנטית מעוררים עניין רב ורבים וטובים מחפשים תוכניות לימוד בתחום המרתק. חשוב להדגיש שנכון להיום עדיין אין לימודי תואר ראשון בהנדסה גנטית, אולם ניתן להתעמק בנושא במסגרת לימודי הנדסת ביו-טכנולוגיה שמהווים בעצמם מסלול מרתק שמקנה אפשרויות רבות בתחום התעסוקה.

מהי הנדסה גנטית?

הנדסה גנטית – שלמעשה הייתה צריכה להיקרא מניפולציה גנטית – היא תחום העוסק בשינוי גנטי באופן מלאכותי. שינוי הגנים של בעלי חיים או צמחים מתבצע במטרה להשביח יבולים חקלאיים – בין אם באמצעות הפיכתם לעמידים יותר בפני מחלות ומזיקים ובין אם על ידי הגדלת התפוקה ביחס לכמות המשאבים המושקעת בגידול – וכן כדי ליצור זנים חדשים של בעלי חיים שיהיו "טובים" יותר מבחינת תרומתם לבני האדם.

חשוב לציין כי מצד אחד מדובר בתחום בעל חשיבות עצומה לאיכות החיים של המין האנושי, ובפרט בזכות היכולת לצמצם את הרעב בעולם, להקטין את כמות המים הנדרשת לגידולים השונים ולצמצם את זיהום הסביבה (זנים עמידים יותר מאפשרים להפחית את השימוש בחומרי הדברה מזיקים) – אולם מצד שני נמתחת גם לא מעט ביקורת על המניפולציות הגנטיות המתבצעות. הביקורת מתמקדת בפן המוסרי (ובעיקר בכל הקשור לשיבוט בעלי חיים ושינוי הגנים שלהם תוך יצירת מוטציות שחייהן מלאי סבל) ובנוסף ישנו חשש שמא התערבות לא זהירה דיה עלולה ליצור זנים של צמחים ובעלי חיים שיפגעו במרקם העדין של החיים על פני כדור הארץ.

איפה מתקיימים לימודי הנדסה גנטית?

כאמור, אין לימודי הנדסה גנטית כמסלול מובנה לקראת תואר ראשון וגם אין לימודי תעודה בתחום ספציפי זה, ומי שרוצה להתעמק בו פונה אל לימודי הנדסת ביו-טכנולוגיה – ובמסגרתם בוחר בקורסים בנושא הנדסה גנטית.

מוסדות הלימוד המציעים לימודי הנדסת ביו-טכנולוגיה עם קורסים בהנדסה גנטית: אוניברסיטת בן גוריון, הטכניון והמכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה. במכללה האקדמית ספיר ישנו מסלול המכשיר הנדסאי ביו-טכנולוגיה.

אוניברסיטת בן גוריון

המחלקה להנדסת ביו-טכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון מציעה לימודים רב תחומיים במסלול בן 4 שנים לתואר מהנדס ביו-טכנולוגיה. תוכנית הלימודים משלבת ידע מתחומים רבים ובהם פיזיקה, כימיה, ביולוגיה וכמובן גם הנדסה גנטית ואתיקה בתחום הביו-טכנולוגיה. בשנת הלימודים האחרונה מתנסים הסטודנטים במחקר מעשי עצמאי. רף הקבלה ללימודי הביו-טכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון נקבע על פי ממוצע משוקלל של ציוני הבגרות במתמטיקה, פיזיקה ומקצועות הנדסיים ומדעיים וכן על פי הציון במבחן הפסיכומטרי.

הטכניון

המוסד החיפאי הוותיק בעל המוניטין המרשימים בתחום ההנדסה מציע לימודים לקראת תואר ראשון משולב בהנדסת ביו-טכנולוגיה ומזון. במסגרת לימודים מעמיקים אלה – המחולקים ל-3 תחומים עיקריים: הנדסה, מדעי המזון ומדעי חיים וביו-טכנולוגיה – ניתן לבחור באחת משתי ההתמחויות הבאות: ביו-טכנולוגיה והנדסת מזון.

הלימודים משלבים ידע תיאורטי נרחב במיוחד והתנסויות מעשיות כולל פרויקט גמר. התואר אותו מקבלים הבוגרים הוא בכל מקרה תואר משולב, ובין הקורסים המוצעים ניתן לציין את "טכנולוגיות גנטיות מתקדמות" המתמקד במניפולציות גנטיות בבעלי חיים וצמחים ויישומן בהקשר של הנדסת מזון.

אורט בראודה

אופציה נוספת של לימודי הנדסה גנטית במסגרת לימודי ביו-טכנולוגיה היא המכללה האקדמית אורט בראודה. במכללה זו, השוכנת בכרמיאל, מוצעים לימודים הן לקראת תואר מהנדס ביו-טכנולוגיה (B.Sc) והן לקראת תואר שני בתחום – מוסמך למדעים בביו-טכנולוגיה (M.Sc). תוכנית הלימודים לקראת תואר המהנדס נמשכת 4 שנים וכוללת בתוכה חצי שנה של התמחות בתעשייה או באקדמיה, המסייעת לסטודנטים להשתלב בשוק התעסוקה מייד עם תום לימודיהם ולפעמים אפילו עוד במהלכם.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן