לימודים בישראל

לימודי הנדסה כימית

חולמים על לימודי הנדסה כימית? אוהבים להתעסק עם חומרים? כאן תקבלו את כל המידע הדרוש אודות תחום ההנדסה הכימית. הנדסת כימיה מתמקדת בכל מה שקשור בכימיה וחומרים, בהקשר של תעשייה וייצור בקנה מידה רחב. ההבדל בין הפקת חומר בודד במעבדה לבין ייצור המוני ומסחרי שלו הוא עצום, וזה המקום בו משתלבת ההנדסה הכימית או בשמה הנוסף הנדסת חומרים.

מהנדס כימי או מהנדס חומרים אחראי על תכנון תהליכי הפקת החומר ועיבודו בקנה מידה גדול ועל תכנון ובקרת סביבות הייצור ותהליך הייצור כולו. הנדסה כימית כוללת משתנים וגורמים שנובעים מתהליכי ייצור בקנה מידה גדול, כגון בלאי ושחיקה של חומרים או טיפול בפסולת רעילה. מעורבים בה שיקולים ששייכים לכאורה לתחומים אחרים כמו הערכת עלויות ועמידה בתקציב. בשל השילוב בין כמה תחומי לימוד, קיים מגוון עצום בתכניות הלימוד שמוצעות במוסדות השונים.

תואר ראשון בהנדסה כימית

מי שמתעניין גם בתחומים כמו לימודי כימיה, ביולוגיה ופיזיקה וגם בתהליכי ייצור, מערכות בקרה ותכנון הנדסי הוא מועמד אידיאלי ללימודי הנדסת כימיה ועשוי להצליח מאוד בתחום. הלימודים משלבים בין כמה נושאי לימוד וקורסים וכאמור ההבדל בין מוסד לימודים אחד למשנהו הוא גדול מאוד. מדובר בתחום שלא הוטמע עדיין לחלוטין באקדמיה והוא מגיע מדרישות כלכלת השוק. כתוצאה מכך, מסלול הלימוד לתואר ראשון נקרא לעתים הנדסה כימית, לעתים הנדסת חומרים, ולעתים הוא מסופח למסלול אחר מתחומי ההנדסה.

בנוסף, ישנן מכללות המציעות תכניות לימודי הנדסה כימית לתואר ראשון שמכשירים סטודנטים להשתלבות בתעשייה בודדת בעוד תוכניות שמוצעות במכללות אחרות או באוניברסיטאות מאפשרות טווח רחב יותר של נושאי לימוד ולכן אפשרויות תעסוקה מגוונות יותר בסיום הלימודים. תואר ראשון בהנדסה כימית הוא תואר בוגר במדעים B.Sc , והוא ניתן על ידי כל מוסדות הלימוד שמכשירים לתואר ראשון. ניתן להיעזר ביועצי לימודים, בין אם במוסד עצמו או בגוף מייעץ חיצוני, כדי לבחור מוסד המלמד לימודי הנדסה כימית באופן שיאפשר את הזדמנויות התעסוקה או המחקר הרצויות בעתיד.

תכנית לימודים לתואר ראשון היא מקיפה ביותר – אחרי קורסי מבוא בפיזיקה, כימיה, ביו-כימיה, אלקטרוניקה ועוד נדרשים הסטודנטים כבר בשנתם השניה ללימודים להתמקד בכיוון מסויים ולבחור קורסים בהתאם, כמובן שיש צורך לעבור קורס פסיכומטרי לפניי תחילת הלימודים. חומרי הלימוד מתוכם יכול הסטודנט לבחור הם: מוליכים למחצה, תרמודינמיקה, תורת האלסטיות, תהליכי קורוזיה, חומרים פולימריים, חומרים קראמיים, מכטרוניקה, גבישים, חקר חלבונים, אלקטרוכימיה, אלקטרומגנטיות, הנדסת רקמות, ביו-חומרים ועוד. תואר B.Sc עם התמחות בענף הנדסה כימית יכול להוביל לעבודה בתעשיות שונות ולהמשך לימודים בתארים מתקדמים יותר של הנדסה, של פיזיקה, של ביו-כימיה ושל תחומים חופפים, לעתים עם צורך בהשלמות אקדמיות.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

הנדסה כימית נדרשת בכל ענפי התעשייה שעוסקים בייצור, הפקה ופיתוח של חומרים ובייצור ופיתוח של חומרות והתקנים שעובדים בסביבה אנושית, ביולוגית או כימית ומגיבים לה. למשל: תוספי מזון, חומרות, נפט, קוסמטיקה, זכוכית, ביו-טכנולוגיה, ביו-רפואה, ננו-טכנולוגיה, דשנים, אנרגיה ועוד. מהנדס כימי נדרש, למשל, לחברה חדשה שמעוניינת להקים מפעל וצריכה מישהו שיתכנן את כל שלבי ההפקה והייצור, וגם לחברה קיימת שמעוניינת במישהו שידאג לייעול תהליכי הפקה קיימים או יתכנן קו ייצור או הפקה חדש.

הנדסה כימית נדרשת לא רק למפעלים שנמצאים בשלבי ייצור המוני של מוצר אלא גם עבור תחום ההייטק לשלבי הפיתוח שבהם נדרש יותר ממוצר אחד, לצורך בקרה למשל או איסוף נתונים וכן לשלבי הייצור הסופיים. אפשרויות תעסוקה מרתקות אלו וכן רבות אחרות נפתחות בפני בעלי תואר להנדסה כימית.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן