לימודים בישראל

לימודי הנדסה רפואית

לימודי הנדסה רפואית (Medical Engineering) נקראים גם הנדסה ביו רפואית ומכשירים מהנדסים שיעסקו במכשור עזר רפואי. הנדסה רפואית היא תחום מפותח ומתפתח, שמושקעים בו כספים רבים הן מצד גופים ממשלתיים ומסובסדים והן מצד משקיעים פרטיים וחברות מסחריות, והוא מציע מסלול לימודים מרתק שבסופו קריירה מאתגרת ובעלת משמעות.

השילוב בין גוף האדם לבין מכונות ומכשירי עזר מגיע לשיאו בתחום ההנדסה הרפואית, כאשר בני אדם הופכים תלויים לחלוטין במכשור רפואי על מנת לבצע בדיקות בגופם, לשמש להם כעזרים בתפקוד היומיומי, להוות תחליף לאיברים בגוף ולבצע פרוצדורות בדיקה, אבחון ואף הצלת חיים. למעשה, המכשור הרפואי הולך ותופס יותר ויותר תפקידים שבעבר היו שמורים לרופא ולכירורג בלבד, או לאנשי הצוות הרפואי.

תואר ראשון בהנדסה רפואית

לימודי הנדסה רפואית לתואר ראשון מכשירים את הסטודנטים לתכנונם, בנייתם, הפעלתם ותחזוקתם של מכשירים ומערכות טכנולוגיות שמסייעות לצוות הרפואי ולמערך הרפואה שלא כמו לימודי רפואה משלימה שהם בעצן לא תואר אלא תעודה. חומר הלימוד של לימודי הנדסה רפואית לתואר ראשון הוא פונקציה של מורכבות התחום ונקודות ההשקה המרובות שלו עם תחומי ההנדסה הקלאסית, הרפואה, הביולוגיה, האדמיניסטרציה, הכימיה, מערכות המידע ועוד.

מקובל לחלק את הלימודים לארבעה תחומי התמחות, שאחד מהם בוחר הסטודנט בשנה השלישית: התמחות במערכות קרינה, בביו-חומרים וביו-טכנולוגיה, באיברים מלאכותיים או במכשור רפואי ותהליכי הדמיה ועיבוד. במסגרת ההתמחויות הללו נלמדים נושאים כגון אנטומיה, אופטיקה, הנדסה קרינתית, עיבוד אותות, רובוטיקה, עיבוד נתונים ביולוגיים, מעגלים חשמליים, פרוטזות עצביות וביו-חומרים.

בנוסף נלמדים במהלך לימודי תואר ראשון בהנדסה רפואית קורסים בנושאים מנהלתיים כגון רגולציה ברישום התקנים ומכשור רפואי ובנושאים רפואיים מובהקים כגון אנטומיה וביולוגיה של התא.

ציוד העזר בשימוש הרפואה הוא מגוון מאוד, ויכול לכלול מכונות כגון סורקים, מכשירים לעיבוד נתונים ביולוגיים (ספירת דם), ציוד מחשוב בסיסי שמשתמש בבסיסי נתונים, מניפולציות על רקמות ושילובי התקנים בגוף החי, עזרי שיקום ותחליפי איברים. לימודי הנדסה רפואית מיושמים בכל התהליכים, ההתקנים והמכשירים הללו ואחרים – בפיתוחם, הטמעתם וכן בבקרה ובתחזוקה השוטפת שלהם.

מהנדס רפואי לא יהיה איש תחזוקה של מכשיר או התקן כזה או אחר, אלא הוא יהיה זה שיפתח אותו, יפקח על תהליך הפיתוח, ידע להעריך כשלים צפויים מראש או לנתח פגמים ונקודות תורפה וגם ידע לשפר, לחזק ולהטמיע את המכשיר או ההתקן – הכל לפי רמת הידע והנסיון שלו. ישנם תחומים שקשה להתמצא בהם גם אחרי לימודי הנדסה ביו רפואית לתואר ראשון, והם מצריכים לימודים לתואר שני בהנדסה רפואית או בתחום חופף אחר.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

לימודי תואר ראשון בהנדסה רפואית צמחו במידה רבה מתוך דרישות שוק העבודה ולכן הבוגרים משתלבים בקלות יחסית במקומות עבודה – כל עוד קיימת תעשייה מקומית של ציוד עזר רפואי ותעשיית הייטק של ציוד עזר בסביבות עתירות ידע. תעשיות זרות שלהן מפעלים בארץ מעסיקות מהנדסים רפואיים בעיקר כמפקחים על תהליכי ייצור (מהנדסי תהליך) ופחות כמהנדסי מוצרים ומערכות רפואיות.

בין מקומות העבודה שניתן להשתלב בהם אפשר למנות את מחלקות ההנדסה הרפואית בכל קופות החולים ובתי החולים, חברות מסחריות לציוד עזר לניתוחים, בתי חולים, רופאים, רפואת שיקום ובדיקות רפואיות וחברות הייטק לפיתוח מוצרי ננוטכנולוגיה וביוטכנולוגיה לשימוש הרפואה. מהנדס רפואי יוכל למצוא תעסוקה גם בתחום המחקר באוניברסיטאות, במוסדות ממשלתיים ובארגוני בריאות עולמיים וארציים אשר פתוחים בפני בוגרי התואר.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן