לימודים בישראל

לימודי הנדסת אלקטרוניקה

חולמים להיות מהנדס או הנדסאי אלקטרוניקה? כאן תקבלו את כל המידע על לימודי הנדסת אלקטרוניקה הנחשבים לתחום מבוקש ביותר של לימודי הנדסה הן בשוק העבודה והן כמסלול לימודים. מנגנונים אלקטרוניים מעורבים כמעט בכל סוגי התעשייה כיום – החל במכשירי בידור פשוטים כמו DVD , המצויים בכל בית, ועד טילים מונחים המיוצרים בתעשייה הביטחונית.

כיוון שקיים ביקוש גבוה מצד השוק, מושקעים כספים רבים במחקר של התחום וקיימת אינטגרציה גבוהה בינו לבין תחומים אחרים הנכללים תחת לימודי הנדסה או מדעים מדויקים. התוצאה היא שלימודי הנדסת אלקטרוניקה הם בהגדרה לימודים מקיפים ביותר שמתפרשים על פני נושאי לימוד רבים. כדי למקד את הסטודנטים מקובל שסטודנט שלומד לתואר B.Sc בוחר מסלול התמחות בשנתיים האחרונות ללימודי התואר. כך יוצאים התלמידים כשהם מוכנים לשוק העבודה ומצויידים בכלים תיאורטיים ומעשיים לפתור בעיות, לפתח, לנהל ולבקר תהליכים שונים הקשורים בתעשייה ובמחקר של הנדסת אלקטרוניקה.

מהי הנדסת אלקטרוניקה?

יישומי הנדסת האלקטרוניקה מגיעים כאמור לכל ענפי התעשייה: כל מערכות הבקרה בנויות על גופים אלקטרוניים, בין אם בקרה של מערכות השקיה, מזל"טים, או שלטים רחוקים. בנוסף, אלקטרוניקה היא מרכיב חשוב בחומרות שונות ובעזרים רפואיים כגון לייזר, חיישני דגימה וציוד ממוזער במכשירים שנכנסים לתוך הגוף לצורכי תיעוד וטיפול.

הנדסת אלקטרוניקה משמשת באינספור דוגמאות אחרות: ביום יום, בתעשיית ההייטק, במדע, במחקר ובתעשייה. הטכנולוגיה שואפת להשיג מכשור קטן ויעיל יותר, בכל תחום, ומהנדסי אלקטרוניקה לוקחים חלק חשוב בהתפתחויות הטכנולוגיות הללו ואף בפריצות הדרך שמתרחשות אחת לכמה זמן.

תואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה

לימודי הנדסה הם בדרך כלל לימודים מקיפים מאוד, שמשלבים גופי ידע מסורתיים עם התפתחויות טכנולוגיות ומדעיות אחרונות. מהצד המסורתי לומדים הסטודנטים מתמטיקה ופיזיקה. הפן היותר מודרני של התחום כולל תיאוריות בסיסיות באלקטרוניקה, תורת החשמל ותורת האינפורמציה וכן לימודי תכנות בסיסיים. לאחר שרכש מיומנויות ותיאוריות בסיסיות והבנה של התשתית האקדמית והמעשית מתוכה צמח מדע האלקטרוניקה, הסטודנט ממשיך ללימודים ממוקדים במסלול התמחות.

תכנית לימודי הנדסת אלקטרוניקה לתואר ראשון מחולקת לכמה מסלולי התמחות עיקריים שמתוכם נדרש הסטודנט לתואר ראשון לבחור מסלול אחד בשנת הלימודים השלישית או הרביעית. למשל, מסלול תקשורת יתמקד בבניית מערכות תקשורת שמשתלבות בטכנולוגיות מודרניות ועכשוויות בעוד מסלול VLSI יתמקד בתכנון, הדמיה ובחינה של מעגלים משולבים, ספרתיים ואנלוגיים, בסביבות מיקרואלקטרוניות. מהנדסי VLSI – Very Large Scale Integration – נדרשים כיום בתעשיית ההייטק, והתחום הוא חלק מהתמחותן של חברות כמו אינטל, איי.בי.אם, סמסונג, סאן מקרוסיסטמס, Nvidia ועוד.

חלק ממוסדות הלימוד מתמקדים גם בלימוד טכנולוגיות הקשורות לתאים סולריים ואנרגיה חלופית ובתחומי התמחות ספציפיים אחרים. את הלימודים אפשר להמשיך לתואר שני ותארים מתקדמים. אופציה נפרדת היא ללכת במסלול של לימודי הנדסאים, שנמשך זמן קצר יותר ובסופו לא מתקבל תואר בוגר במדעים אלא תעודת הנדסת אלקטרוניקה הנקראת גם הנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

ישנן פקולטות ומחלקות רבות בארץ בהן ניתן ללמוד, לכל אחת מהן אוריינטציה מעט שונה. מומלץ לקרוא על תכניות הלימוד ולעיין בסילבוסים השונים של כל מוסד (מכללה, אקדמיה או אוניברסיטה), כדי להתרשם מהם הדגשים שמציע כל אחד מהם, ומהן אפשרויות התעסוקה שנפתחות עם סיום לימודי הנדסת אלקטרוניקה. בוגרי התואר יוצאים לשוק תחרותי מאוד ואין להם עדיין ניסיון תעסוקתי, ולכן יש משקל רב לכל קורס שנלמד במהלך הלימודים ותואם את התחום בו מעוניינים לעבוד. משרות בתחום מוצעות על ידי חברות תקשורת, התעשייה הצבאית, חברות הייטק וסטארט-אפים שונים, חברות עסקיות המפתחות מוצרי צריכה ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן