לימודים בישראל

לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה

לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה נחשבים לתחום לימודים מבוקש ביותר הודות לשני יתרונות. היתרון הראשון הוא, שתחום הביוטכנולוגיה הוא אחד הענפים בעלי קצב ההתפתחות והצמיחה המואץ ביותר. למעשה זהו תחום שמדורג חמישי בעולם מבחינת תעשייה וגם במחקר הוא מדורג בעשרת המקומות הראשונים.

היתרון השני שייך ללימודי הנדסה בתחום ביוטכנולוגיה – בעלי תואר מהנדס נחשפים כבר במהלך הלימודים לשיטות ייצור והבנת תהליכים מערכתיים ומורכבים ולכן יכולים להשתלב בעבודה כבר בסיום תואר ראשון. ביוטכנולוגים, לעומת זאת, יתקבלו למקומות עבודה רק בסיום תארים מתקדמים יותר.

מהי הנדסת ביוטכנולוגיה?

ביוטכנולוגיה היא למעשה שילוב של ביולוגיה וטכנולוגיה. הנדסה היא ענף שעוסק במערכות, בייעול ובתכנון בקנה מידה רחב. השילוב בין שניהם נולד כצורך של התעשייה ומשם התחילה תוכנית הלימודים בהנדסת ביוטכנולוגיה.

שימוש בביולוגיה לצרכי האדם קיים מזה שנים רבות בחברות מסורתיות וכן בחברה המודרנית המתועשת. למשל, שימוש באורגניזמים שונים לצורך התססה של משקאות ומאכלים מוכר מזה אלפי שנים ועבר מתהליכי ייצור ביתיים בקנה מידה קטן לטכנולוגיות ייצור והפקה בקנה מידה עצום.

עם התפתחות התעשייה נוצר צורך הולך וגדל לשילוב נבון ויעיל של תהליכי הפקה וייצור שונים שמשלבים חומרים ביולוגיים בטכנולוגיה ובטכנולוגיה עתירת ידע. הנדסת ביוטכנולוגיה עוסקת בתהליכים ביולוגיים שונים והטמעתם בצורה יעילה וחכמה בתעשיות הקיימות, בפיתוח טכנולוגיות חדשות לצרכי התעשייה, ובכל מה שקשור להפקת חומרים ביולוגים, שילוב שלהם במערכי ייצור ושימוש בחומרים בסביבות ביולוגיות.

תואר ראשון בהנדסת ביוטכנולוגיה

נושאי הלימוד במסלול תואר ראשון בהנדסה של ביוטכנולוגיה כוללים את הבסיס של לימודי ההנדסה – מתמטיקה, מעט פיזיקה, לימוד אנגלית כשפת אם ומחשבים וכן נושאים מתחום הביולוגיה כמו – ביולוגיה מולקולרית, תסיסה, הנדסה גנטית, ביוכימיה ואימונולוגיה. במסלולי הנדסת מזון נלמדים גם תחומים הקשורים לתעשיית המזון ולמפעלים.

לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה נמשכים כארבע שנים ובסיומם מוענק תואר B.Sc – בוגר במדעים עם התמחות בהנדסת ביוטכנולוגיה. הלימודים קשים ותובעניים, כמו יתר לימודי ההנדסה, ומתפרשים על פני מספר גדול של נושאים. לפי תחום ההתמחות בו בוחר הסטודנט הלימודים יכללו גם קורסים בכלכלה, מדעי התזונה, שימושי נוגדנים, ייצור תרופות ונושאים נוספים.

ניתן ללמוד במכללות ואוניברסיטאות שונות את התחום, ובחלק מהמוסדות אין מסלול שנקרא לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה אלא זהו מסלול בתוך תכנית של הנדסת כימיה או לימודי הנדסה שנקראים בשמות אחרים. מומלץ לבדוק את המסלול והאפשרויות שנפתחות בסופו.

» קראו גם על: לימודי ביוטכנולוגיה במסגרת תואר ראשון במדעים, שנמשכים שלוש שנים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

לימודי תואר ראשון בהנדסת ביוטכנולוגיה מוכרים בארץ כמסלול התמחות אך לא קיימים תקנים בתעשייה למהנדסי ביוטכנולוגיה, נכון לרגע כתיבת שורות אלה – אלא למהנדסי כימיה, מהנדסי תהליך, מהנדסי מוצר – ועוד. את התקנים האלה מאיישים בהצלחה בוגרי הנדסת תואר ראשון ביוטכנולוגיה שלתפקידים מסויימים הם מתאימים אפילו יותר מבוגרי מגמות הנדסה אחרות.

בנוסף פתוחות בפניהם אפשרויות בהתאם לתחום ההתמחות בו בחרו במהלך הלימודים. ניתן להשתלב בתעשיית התרופות, בארגונים בנושאי הסביבה, בחברות שעוסקות בפיתוח מוצרים או שירותים ביוכימיים, בקוסמטיקה ובתפקידי מעבדה, הנדסת מוצר או הנדסת תהליך בחברות שעוסקות במוצרים ושירותים בתחום הנלמד.

כמו כן, בשל ההתפתחות התעשייתית נוצר צורך במערכי פיקוח שיבטיחו איכות של מוצר או עמידה בתקנים ודרישות – גם כאן משתלבים בוגרי לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה כבעלי ידע והבנה בתהליכי הייצור, מה שמכשיר אותם לעבודות בקרה, פיקוח וייעוץ.

מבחינת מדרג השכר, מהנדס ביוטכנולוגיה בישראל מרוויח בתחילה מעט פחות מחבריו בוגרי מגמות הנדסה אחרות. המשכורות הגדולות באמת בתחום נמצאות בתעשיית ההייטק, שיודעת עליות ומורדות אך שמחה לקלוט בשעת הצורך בוגרים מצטיינים של לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן