לימודים בישראל

לימודי הנדסת בניין

לימודי הנדסת בניין (Structures Engineering), או בשמם האחר לימודי הנדסה אזרחית, הם תחום רחב היקף הכולל תכנון תשתיות שונות (ובפרט מבנים), פיתוחן וייצורן. לימודי הנדסת מבנים הם לימודים מרתקים, אפשרויות התעסוקה מרובות והתוצאה מספקת מאוד – להיות אחראי על בניינים שעומדים ומשרתים את הציבור בצורה בטוחה ואמינה.

מהי הנדסת בניין?

בניינים ומבנים הם חלק מהתרבות האנושית ומההתפתחות שלה. היום מי שאחראים על בנייתם הם כמה בעלי מקצוע: ארכיטקטים, מהנדסי בניין, מעצבי פנים, קבלנים ובנאים. הארכיטקט אחראי על העיצוב החיצוני של הבניין ושילובו בסביבה. ארכיטקט למעשה עובר גם הכשרה של מהנדס בניין, אבל הנדסת בניין אפשר ללמוד גם כתחום נפרד מארכיטקטורה. בניגוד לארכיטקטורה תחום זה מתמקד בצד הטכני והטכנולוגי של הבניין או המבנה ובחלק מההשלכות העתידיות על המגורים בו: בטיחות הדיירים, חוזק, עמידות וכדומה.

הנדסת בניין, ובשמה הנוסף – הנדסת מבנים, היא תחום אחראי ומעשי מאוד, אם כי הוא מחייב שימוש בנוסחאות מתמטיות מופשטות כדי לחשב עומסים למשל – יכולות נשיאה של חומרים.

הנדסת בניין משמשת לא רק לתכנון עתידי אלא גם להערכה של תכנון קיים – למשל במקרים שבהם יש ספק במידות של בניין קיים לצורך בניית מעלית למשל, נהוג להזמין מהנדס בניין כדי שיספק הערכה מקצועית למידות המבנה, לחוזקו וכן הלאה.

תואר ראשון בהנדסת בניין

תחום הבניין ההנדסי מצריך שילוב של לימודים תיאורטיים מופשטים והבנה בחומרים ובתהליכי בנייה. מהנדסי בניין, או אם תרצו מהנדסים אזרחיים, הם אנשי מקצוע המחויבים להבנה הנדסית מעמיקה, ורבים מהם גם צוברים ידע כלכלי ועסקי על מנת לתת מענה מוצלח גם לצורך להוזיל עלויות בנייה מבלי לפגוע באיכות.

לימודי הנדסת מבנים המתמקדת בכמה נושאים עיקריים: שרטוט טכני והיטלים או תוכנות מחשב שבעזרתן ניתן לשרטט נתונים גרפיים באופן שמשקף את המציאות, הנדסת המישור ומתמטיקה שמשמשת לחישוב עומסים ויכולות נשיאה וחוזק חומרים. הנושאים האלה, שהם חומר הלימוד העיקרי, מאפשרים למהנדס לבצע את חלקו בשרשרת הבנייה, להעריך תכנית לבנייה של מעצב ולבצע בה תיקונים, להעביר תכנית קיימת לביצוע על ידי קבלן או לתכנן מבנה מהתחלה ועד הסוף.

מהנדס בניין לומד ארבע שנים לתואר ראשון בהנדסה ובניגוד לסטודנט ללימודי מנהל עסקים למשל, הוא מקבל תואר B.Sc כלומר תואר ספציפי של מהנדס. מהנדס הבניין לא נדרש להבין בבנייה, בפן האסתטי של המבנה וגם לא בנוחיות בני האדם שאמורים להתגורר, לעבוד או לשהות בו. מטרתו של מהנדס הבניין היא לדאוג לכך שהמבנה יהיה בעיקר חזק דיו כדי לשאת את עצמו. תחומי אחריות נוספים של מהנדס מבנים ובניינים הם למשל, לדאוג שהבניין יהיה מחוזק בפני רעידות אדמה, שהוא יהיה ממוגן בפני מתקפות טילים ושהוא יהיה בנוי בהתאם לתקנות ולחוקי הבניה העירוניים.

משך זמן הלימודים

לימודי הנדסת בניין אורכת כארבע או שלוש וחצי שנים. לימודי הנדסת בניין, הנלמדים במסגרת לימודי אדריכלות, נמשכים זמן רב יותר וכוללים גם את הפן הסביבתי, העיצובי ואפילו החברתי של בניינים ומבנים בסביבה אנושית והתואר המתקבל בסופם הוא תואר מהנדס בצירוף תואר אדריכל.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

כיום ישנו ביקוש גבוה למהנדסי בניין וקיימות לא מעט משרות דרושים בתחום. מהנדסי מבנים ובניין עובדים באופן עצמאי, כלומר כיועצים חיצוניים לאנשים פרטיים, מוסדות ממשלתיים, בעלי מקצוע כמו ארכיטקטים ומעצבי פנים – וכן כשכירים ומוסדות שונים או חברות שאחראים על תכנון ובנייה.

מוסדות ללימודי הנדסת בניין

תואר ראשון בהנדסת בניין מוצע על ידי מכללת האקדמית על שם סמי שמעון, המתמחה באופן כללי בלימודי הנדסה והמפעילה שלוחות בבאר שבע ובאשדוד, באוניברסיטת בן גוריון, בטכניון ובאוניברסיטת אריאל שבשומרון.

 • הנדסת בניין במכללת סמי שמעון – מסלול הנדסת בניין לתואר ראשון הנמשך ארבע שנים. בין הקורסים הנלמדים במסגרת התכנית שמציעה מכללת סמי שמעון: תורת המדידה, חוזק חומרים, מכניקת זורמים, מבוא לגיאולוגיה הנדסית, תכן יסודות, דינמיקת מבנים וניתוח מערכות. בנוסף לקורסים השונים מבצע כל תלמיד פרויקט גמר שבמסגרתו הוא מתנסה ביישום מעשי של הידע והכלים שרכש. על מנת להתקבל ללימודים יש להיות בעלי בגרות מלאה עם ממוצע של 70 ומעלה וציון פסיכומטרי של 560 ומעלה. תנאי נוסף הוא מתמטיקה בהיקף 4 יחידות עם ציון 80 ומעלה או בהיקף 5 יחידות עם ציון 70 ומעלה, וכן יש לעבור ראיון קבלה. חשוב להדגיש כי זהו רף מינימלי וייתכן כי בשנים מסוימות הרף בפועל יהיה גבוה יותר, וכן כי ניתן להתקבל ללימודי הנדסת הבניין במכללה גם לאחר לימודים קדם אקדמאים מיוחדים.
 • הנדסת בניין באוניברסיטת בן גוריון – תכנית הלימודים של אוניברסיטת בן גוריון כוללת בסיס נחוץ בתחומי הכימיה, הפיזיקה, המתמטיקה והמחשבים ועל גביו ידע עדכני בכל הקשור לתכנון מבנים, אנליזה של מבנים, דינמיקת מבנים, אירועים חריגים (רעידת אדמה וכו'), מיגון, ניהול פרויקטים, מיכון וניהול משאבי אנוש בבנייה. במהלך שנה ד' מבצע כל סטודנט פרויקט הנדסי וזאת במשרד מהנדסים של ממש ובהנחייתם של חברי סגל המחלקה כך שהוא זוכה לניסיון מעשי יקר ערך. המחלקה מציעה שתי התמחויות: הנדסת מבנים וניהול הבנייה, ובנוסף ישנה תכנית מיקוד ייחודית – המשותפת למחלקה להנדסת בניין ולמחלקה לגיאולוגיה – במינהור.
 • הנדסת מבנים בטכניון – הטכניון מציע, במסגרת הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית, מספר תכניות לימוד, וביניהן הנדסת מבנים וניהול ובנייה. תכנית הלימודים לתואר ראשון בהנדסת מבנים נמשכת ארבע שנים, והתואר המתקבל מאפשר רישום בפנקס המהנדסים והאדריכלים. בין השאר מקבלים הסטודנטים ידע במקצועות מדעיים בסיסיים, ידע מתוך לימודי אדריכלות, כלים לפתרון בעיות הנדסיות מורכבות, כלים טכנולוגיים מתקדמים וכל מה שצריך כדי להפוך למהנדסי בניין מובילים.
 • הנדסת בניין באוניברסיטת אריאל – בוגרי תואר ראשון בהנדסת בניין של אוניברסיטת אריאל בשומרון זכאים (מאז שנת 2001) להירשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים. קיים מסלול מיוחד להנדסאים, הנחשב מקוצר יותר ביחס למסלול המלא.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן