לימודים בישראל

לימודי הנדסת מחשבים

לימודי הנדסת מחשבים הפכו לתחום נדרש וחיוני של לימודי הנדסה בעשרים השנים האחרונות. כמעט כל פן בחיים המודרניים כולל מחשב – החל במחשבים הביתיים, דרך תהליכי ייצור ובקרה במפעלים וחברות גדולות ועד למערכות תקשורת ותעשיית ההייטק: כל דבר נעשה בעזרת מחשב.

המחשב מתחלק לחומרה ולתוכנה, אך ככל שהטכנולוגיה מתקדמת ההפרדה בין התוכנה לחומרה הולכת ומטשטשת. אם בעבר לימודי תוכנה ולימודי חומרה היו לחלוטין נפרדים אלו מאלו, במסגרת לימודי מחשבים, הרי שהיום מהנדסים נדרשים להתמצא בשני התחומים במקביל.

תואר ראשון בהנדסת מחשבים

תחום הנדסת המחשבים מהווה שילוב של לימודי מדעי המחשב עם הנדסת חשמל ואלקטרוניקה. הוא כולל נושאי לימוד יישומיים מתחום מדעי עם חומר יישומי ותיאורטי שנוגע לחומרת המחשב ולסביבה שמאפשרת לתוכנות לפעול.

תכנית הלימודים מתחילה עם לימודי הנדסה במקצועות בסיסיים כגון מתמטיקה, פיזיקה, חשמל ואלקטרוניקה, עם דגש על נושאים שרלוונטיים להבנת המחשב ואופן פעולתו. כדי שיצאו לשוק העבודה עם ההכנה המתאימה, נדרשים סטודנטים של לימודי הנדסת מחשבים לתואר ראשון לבחור מסלול התמחות, לרוב בשנת הלימודים השנייה. מסלולי התמחות בתוך הנדסת מחשבים יכולים להיות עיבוד אותות ספרתיים, מעגלים משולבים אנלוגי ודיגיטלי, ארכיטקטורת מחשבים, רובוטיקה, תוכנה ואלגוריתמים.

לימודי הנדסת מחשבים ניתן ללמוד כתואר בודד, או בשילוב עם תואר חופף כגון מתמטיקה או פיזיקה. הלימודים נמשכים ארבע שנים, והם מעניקים תואר בוגר במדעים B.Sc עם התמחות בהנדסת מחשבים.

מהנדס מחשבים נדרש להתמצא בפן התיאורטי והמעשי של תוכנת וחומרת המחשב, ולדעת לפתח, להטמיע ולבקר תהליכים שלא כמו לימודי פסיכולוגיה שם רוב הלימודים הם הומניים. לימודי הנדסת מחשבים אמנם מתמקדים יותר בהנדסת החומרה אך במקרים בהם תוכנה מוטמעת בתוך חומרה או נדרש שילוב של תוכנה כדי לגרום למחשב לפעול, מהנדס מחשבים אמור להיות מסוגל להתמודד עם הידע הנדרש בתוכנה.

כיוון שמדובר בידע עצום ודינמי, מסלולי הלימוד במוסדות השונים מכשירים מהנדסי מחשבים לעתיד על ידי התמחות בתת-מסלול של הנדסת תוכנה או מערכות תוכנה, בתת-מסלול של הנדסת אלקטרוניקה, בתת-מסלול של מערכות מידע ובתתי מסלולים נוספים. הסיבה לכך היא שלא ניתן להקיף תוך כדי לימודי הנדסת מחשבים את התחום כולו.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

לימודי תואר ראשון בהנדסת מחשבים הם הרבה פעמים הבחירה הראשונה או השניה של מי שמחפש ללמוד לתואר במטרה פרקטית: לסיים תואר ראשון ומיד לצאת לשוק העבודה ולהרוויח משכורות טובות. מהנדסי מחשבים משתלבים במשרות שונות בתחומי המחשב, האינטרנט ופיתוחי חומרה שונים – וגם בפיתוח תוכנות, במידה והתמחו בהנדסת תוכנה. מהנדסים שסיימו הנדסת מחשבים לתואר ראשון בכל תחום התמחות מבוקשים בתעשיית הייטק, במיוחד בסטארט אפים שקשורים למכשור ממוחשב כגון גלאים שונים, סורקים ואפליקציות להטמעה.

בנוסף, מהנדסי מחשבים יכולים להשתלב בתעשיות לעזרים רפואיים, תעשיות צבאיות ואוויריות, תחום התקשורת ועוד. כל תעשייה מקומית שדורשת פיתוח של מכשיר מבוסס מחשב או שמכשירים מבוססי מחשב הם חלק מתהליך הייצור הייחודי שלה, צריכה בוגרי לימודי הנדסת מחשבים בצוות העובדים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן