לימודים בישראל

לימודי הנדסת מכונות

לימודי הנדסת מכונות (Machinery Engineering) נוגעים כמעט בכל ענפי התעשייה והייצור וביניהם תעשייה כבדה ותעשייה קלה, תעשייה מסורתית ותעשיית ההייטק. מאז המהפכה התעשייתית המכונות הפכו חלק בלתי נפרד מהטכנולוגיה ומהייצור התעשייתי של בני האדם. הן מעורבות בכל אחד משלבי הייצור – החל בפיתוח המוצר, שבו משולבות מכונות הדמיה ומחשבים, דרך שלב הייצור ועד לשלב הבקרה.

לימודי הנדסה מכנית התרחבו עם חדירתן של מערכות ממוחשבות מיקרו-אלקטרוניות לכלל תהליכי הייצור, התחזוקה והבקרה השונים (תחום הנדסי שנקרא מכטרוניקה). התוצאה היא שמהנדסי מכונות נדרשים להבין בנושאים רבים, ולכן הלימודים בנויים באופן שתחילה מקנה לסטודנט את הידע הרחב הנדרש ובהמשך מכשיר אותו להתמחות בתחום ממוקד.

תואר ראשון בהנדסת מכונות

מוסדות הלימוד בתחום הנדסת מכונות (או הנדסה מכנית) בישראל מציעים תכנית לימודים הכוללת נושאי לימוד בסיסיים שמתפרשים על פני ארבעה או חמישה סמסטרים (מחצית ויותר מכלל הלימודים): מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, מחשבים, אלקטרוניקה, חשמל, לימוד אנגלית ועוד. בשארית הזמן כל סטודנט להנדסת מכונות מתמקד במגמה או מסלול, לפי בחירתו.

מגמות ומסלולי הנדסת מכונות הם למשל הנדסה ימית, הנדסה גרעינית, מכטרוניקה ורובוטיקה, אנרגיה או אנרגיות חלופיות, ביו הנדסה /ביומכניקה /ננוטכנולוגיה.

רוב הסטודנטים אינם יודעים מראש את המסלול בו יבחרו בשנת הלימודים השלישית. הידע וההבנה בתחום הולכים ומתרחבים בזמן הלימודים ולקראת מועד הבחירה יש לכל סטודנט כלים טובים יותר לדעת מה התחום שמעניין אותו יותר ומה התחום שצפוי להיות מבוקש בסיום לימודיו.

ישנן כמה דרכים לחלק את תחומי ההנדסה הקשורים למכונות. חלוקה אחת היא בין מכונות קלאסיות למכונות המבוססות על – ועובדות בשיתוף עם מערכות מיקרואלקטרוניות (מכטרוניקה). חלוקה נוספת היא חלוקה לא-אקדמית, שמתעלמת מתהליכי ההתפתחות ההיסטוריים של תחום ההנדסה ומתייחסת לצרכי התעשייה והמשק בהווה. חלוקה זו משמשת לבניית תכניות הלימוד בפקולטות ובמחלקות שמלמדות הנדסת מכונות ומאפשרת לסטודנטים לבחור תחום שיכשיר אותם להשתלב בעבודה בסיום הלימודים.

מרבית הסטודנטים מגיעים ללימודים מתוך שיקולים פרקטיים כאלו. כתוצאה מכך התגמש מאוד עולם האקדמיה, ובכל מה שקשור ללימודי הנדסה, הנטייה היא לעדכונים תכופים של תכניות הלימוד: מצד אחד מובטחת השתלבות בעבודה, מצד שני חשוב להתעדכן בנעשה במשק כשבוחרים מגמת לימוד. מסלול לימודים שהיה רלוונטי לפני חמש שנים הופך פתאום פחות רלוונטי ולכן הוא נסגר, את מקומו תופס מסלול אחר, שהולם יותר את צרכי השוק העכשוויים.

הנדסת מכונות איננה רק תחום אקדמי אלא כאמור היא תחום התמחות מבוקש מאוד בשוק העבודה. כדי למלא את דרישות השוק קיימות מגוון אפשרויות לימוד. לימודי תואר ראשון בהנדסת מכונות מקנים תואר ראשון במדעים B.Sc בהתמחות בהנדסה מכנית. ניתן להמשיך ללמוד לתואר שני M.Sc (מגיסטר) שכולל תזה ושאינו כולל תזה. תזה נדרשת להמשך לימודים, כלומר למי שמעוניין להמשיך ללימודי דוקטורט או מעוניין באופציה של קריירה אקדמית.

תואר שני ללא תזה מקנה ידיעות נרחבות יותר בתחום שמתורגמות להתרחבות של אפשרויות תעסוקה ואף שכר גבוה יותר בשוק העבודה. אפשרות נוספת היא לימודי הנדסאים ולא הנדסה. לימודים אלו אינם מקנים תואר בהנדסת מכונות אלא תעודה של הנדסאי ונמשכים כשנתיים. בסופם ניתן להשתלב במשרות ביצוע, תפעול, תחזוקה ובקרה בשטח בתחומים הקשורים לענף הנדסת מכונות.

לימודי הנדסה מכנית עם התמחות במערכות רכב במכללת אפקה

לפני מספר שנים, לאחר לחץ ממושך של לשכת המהנדסים ובפרט של ענף הנדסת הרכב בלשכה, אישרה המועצה להשכלה גבוהה את פתיחתם של מסלולים אקדמיים בתחום הכל כך חשוב של לימודי הנדסת רכב.

בשנת 2011 גם נפתח מסלול שכזה, במכללה האקדמית אפקה המציעה מגוון מסלולים בתחומי ההנדסה השונים (תואר ראשון בהנדסת חשמל, בהנדסה רפואית, בהנדסת אנרגיה ועוד). תוכנית הלימודים המתקיימת במכללה, השוכנת בשכונת אפקה שבצפון תל אביב (ומכאן כמובן שמה), נבנתה בשיתוף פעולה עם גורמים רבים בענף וביניהם לשכת המהנדסים, איגוד יבואני הרכב, איגוד המוסכים, מדור מערכות רכב בצה"ל, משרד התחבורה ועוד.

התוכנית היא למעשה התמחות במסגרת לימודי הנדסה מכנית, ומושם בה דגש על פיתוח מערכות רכב המסתמכות על אנרגיה ירוקה ולא מזהמת, על הקניית ידע בתחומי החקיקה והכלכלה (בהקשר של מערכות רכב כמובן), על לימוד מעמיק של הפן הבטיחותי בכלי הרכב השונים ועל הבנה יסודית של כל מערכות כלי הרכב.

משך הלימודים הינו ארבע שנים. תנאי הקבלה כוללים בגרות מלאה עם ציונים נאותים במתמטיקה (70 או יותר אם הבחינה היא של 5 יח' ו- 80 או יותר כשמדובר ב- 4 יח') ופיזיקה (60 או יותר ב- 5 יח' או 70 ומעלה ב- 4 יח'). בנוסף יש לעבור מבחן פסיכומטרי, עם ציון של לפחות 85 בחלק של האנגלית במבחן זה. חתך הקבלה משתנה משנה לשנה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן