לימודים בישראל

לימודי הנדסת מערכות מידע

לימודי הנדסת מערכות מידע מכשירים בוגרים המספקים מענה לארגונים שמרכזים את המידע הדרוש להם בבסיסי נתונים ממוחשבים. תוכנות לניהול משרד, לקריאת מיילים, לתקשורת ולחישוב קיימות היום בכל בית אך הן אינן עונות על צרכים מוגדרים של עסק, ארגון או חברה גדולה. מערכות מידע הן גופי נתונים אינטגרטיביים וכאשר הן מתוכננות באופן שעונה במדויק על צרכי העסק או הארגון, התוצאה היא התייעלות בזמן ובמשאבים.

מהנדסי מערכות מידע נחשבים לנכס בארגונים וחברות והדרישה לתחום התמחות זה היא גבוהה מאוד שלא כמו לימודי מנהל עסקים שם הדרישות פחות גבוהות. ככל שהחברה גדולה יותר כך עולה הסיכוי שיהיה צורך במספר מהנדסים, שלכל אחד מהם התמחות משלו.

תואר ראשון בהנדסת מערכות מידע

במהלך לימודי תואר ראשון בהנדסת מערכות מידע משולבים תחומי לימוד רבים – לא רק מתמטיקה, מדעי המחשב ופיזיקה אלא גם נושאים המגיעים מעולם התעשייה והניהול והכלכלה. למרות עומס המידע לכאורה, הלימוד ממוקד להיבטים היישומיים או התיאורטיים שבהם נפגשים התחומים השונים עם הנדסת מערכות מידע. בשנים הראשונות הסטודנט נדרש לעבור קורסים בסיסיים כגון: מדעי המחשב, פיזיקה, חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, אלגברה ליניארית, הסתברות וסטטיסטיקה, לוגיקה ותכנות java .

בשנים ג' ו-ד' נוספים קורסים מתקדמים, ביניהם: תכנות ויזואלי, כלכלה, סימולציה ממוחשבת, תקשורת נתונים, כריית נתונים, פיתוח בסביבת אינטרנט, אחזור מידע, בינה מלאכותית, מודלים חישוביים וביו-אינפורמטיקה. הקורסים המתקדמים מכוונים את הסטודנט לתחום התמחות בתוך לימודי הנדסה של מערכות מידע לתואר ראשון וקובעים מהן התעשיות, המפעלים, הפרויקטים או הארגונים בהם הוא יוכל להשתלב בסיום לימודיו. למשל סטודנט שלמד קורס ביו אינפורמטיקה, קורס סימולציה וקורס כריית נתונים יוכל ליצור מערכות מידע שמנתחות אינפורמציה שמבוססת על נתונים ביולוגיים, ובנוסף מדמות תהליכים ביולוגיים.

בשנת הלימודים הרביעית, כל סטודנט צבר כבר ידע נרחב שיאפשר לו לגשת לפרויקט הגמר, שנדרש לקבלת תואר ראשון שהוא למעשה תואר בוגר במדעים, B.Sc , עם התמחות בהנדסה של מערכות מידע. תחום ההתמחות הספציפי אינו מפורט בתואר אך הוא נדרש כדי לאפשר לבוגרים הבנה מעמיקה יותר, יכולת להשתלב בשוק העבודה ואפשרות להמשיך לתארים מתקדמים.

מי שמעוניין להמשיך במסלול אקדמי, אם לצורך מחקר ואם כדי לשפר את האטרקטיביות שלו בשוק העבודה או להגדיל את השכר, יכול להמשיך לתואר שני בהנדסת מערכות. אפשרות לימודים נוספת היא הנדסאי מערכות מידע, תכנית לימוד שנמשכת שנתיים כמסלול נפרד או במסגרת הנדסאי תעשייה וניהול ומעניקה תעודה ולא תואר.

תואר ראשון בהנדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן גוריון מציעה מסלול איכותי במיוחד של לימודי הנדסת מערכות מידע, שבו ניתן לבחור בין ארבע מגמות עדכניות ורבות עניין: בינה עסקית וכריית נתונים, סייבר ואבטחת מידע (מגמה ממנה ניתן להמשיך אל תואר שני במדעי המחשב עם מיקוד באבטחת המרחב המקוון), בינה מלאכותית וניתוח ועיצוב מערכות מידע. הלימודים בכל המגמות נמשכים 4 שנים כשזו האחרונה מוקדשת בין השאר לפרויקט גמר שמביא לידי ביטוי את כלל הכלים והיכולות שרכשו הסטודנטים במהלך התואר.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

תוכנות של מערכות מידע נדרשות כיום בארגונים וחברות בינוניות וגדולות. עסקים קטנים לרוב נעזרים בתוכנות מן המוכן כדי לנהל נתונים, אך ככל שהעסק גדל כך מתגלה אי יעילותן של תוכנות קנויות ועולה הצורך בתפירת מערכת ממוחשבת שתענה במדויק על צרכי הארגון. חברות, ארגונים, מפעלים ועסקים מנהלים עבודה במערכות מידע ובסיסי נתונים כחלק מההתנהלות השוטפת היומיומית.

מערכות מידע שונות מרכזות נתונים סטטיים שונים, למשל: תיקי לקוחות, ספירת מלאי, כח אדם ועוד. במקביל ישנן מערכות מידע דינמיות שמקבלות נתונים בזמן אמת ומציגות אותם, למשל: מערכות שמתעדכנות לפי מדדי הבורסה או מערכות שמציגות שלבי ייצור. מערכות מידע משמשות בנוסף לתכנון אסטרטגי וקבלת החלטות, כערוץ קשר בין העובדים ולשימושים רבים נוספים. בשל חשיבותן הרבה בהתנהלות תקינה של ארגונים וחברות, הנדסת מערכות מידע היא תחום נדרש ביותר.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן