לימודים בישראל

לימודי הנדסת פלסטיקה

פלסטיק, שהינו חומר סינטטי, מעשה ידי אדם, הינו תוצר של ניסויי מעבדה וניסויים למטרות תעשייתיות שהחלו להתבצע כבר לפני למעלה ממאה שנה. במהלך השנים התגלו סוגים שונים של חומרים פלסטיים והם כיום מהווים מרכיב חשוב מאוד בתעשייה ובכל תחומי החיים, אפילו ברפואה. כחלק מההתמקצעות הנדרשת, הוקמו פקולטות ללימודי הנדסת פלסטיקה ברחבי העולם וכן גם בישראל.

תואר ראשון בהנדסת פלסטיקה

הנדסת פלסטיקה איננה תחום חדש בארץ. תחילתו של המקצוע האקדמי מקצועי הזה בישראל הייתה לפני מעל לשני עשורים. בהקמת הפקולטות בתחום זה היו מעורבים אישים באקדמיה וכן גורמים מובילים ובעלי משקל בענפי הייצור והתעשייה לרבות יצואנים ותעשיינים.

קיימות בארץ מגוון פקולטות ללימודי הנדסת פלסטיקה לתואר ראשון ולתואר שני (מוסמך) בהנדסה. גם בפקולטות אחרות, למשל להנדסת חומרים, ניתן לשלב קורסים בהנדסת פלסטיקה, אך הדגש המרכזי בתואר איננו דווקא על חומרים אלה.

הנדסת פלסטיקה מאפשרת תכנון, פיתוח וייצור של מגוון חומרים, לשימושים שונים. לא מדובר אך ורק בפיתוח פלסטיק לשימושים יום יומיים אלא גם לחקר ולייצור חומרים כימיים הנקראים פולימרים וכן חומרים מורכבים. בהנדסת פלסטיקה מתכננים חומרים חדשים, מבצעים מחקרים על חומרים או משפרים חומרים קיימים.

מומחים להנדסת פלסטיקה מתמקצעים לא רק בהרכב הכימי ובתכונות הפיזיקליות של פלסטיק, גומי ופולימרים לסוגיהם אלא גם עוסקים בניהול תהליכי ייצור, פיקוח ובקרה, תפעול של מכונות, ניתוח מודלים כלכליים למפעלים בענף הפלסטיקה ותכנון מהלכי ייצור וכן קווי ייצור במפעלים חדשים.

כמו יתר תחומי ההנדסה השונים (מכונות, חשמל, כימיה, חומרים וכן הלאה), גם במהלך לימודי תואר ראשון בהנדסת פלסטיקה מקבל הסטודנט ידע מקיף ורב ערך במתמטיקה ומדעים. לומדים למשל קורסים בפיזיקה, בכימיה, כימיה אורגנית. קורסים מקיפים נלמדים בתחום הפולימרים והפלסטיקה, מכניקה של חומרים, חומרים מרוכבים, מעברי חום בחומרים פולימריים.

בנוסף, לומדים על השילוב בין חומרים פלסטיים לבין פתרונות רפואיים, פתרונות אריזה ידידותיים לסביבה, ויצור באמצעות מכונות ומחשב. נוסף לחובות סטודנטיאליים בעבודות מחקר, יש להשתתף גם במעבדות שונות וכן מקבלים ידע גם בחשבונאות וכלכלה (למהנדסים), יסודות השיווק, ואנגלית מקצועית.

לימודי הנדסת פלסטיקה לתואר ראשון כוללים התמחות בסוג מאוד מסוים של חומרים. מדובר בעיקר בפולימרים, אך יש מסלולי התמחות אחרים שיתאימו למהנדסים שאינם רוצים להתמקד בכך. תחום התמחות אפשרי הינו הנדסת חומרים, שם עוסקים גם בכימיה של מתכות וחומרים נוספים.

למי זה מתאים?

לימודי הנדסת חומרים יתאימו מאוד לאנשים שרוצים להשתלב בתעשייה או במחקר, לשואפים לתפקידים בכירים בפיתוח חומרים חדישים. זהו תחום שמתאים לאנשים שאוהבים פיזיקה, כימיה ומתמטיקה, לא רק בתחום התיאורטי אלא בדגש על התחום השימושי מעשי.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל ללימודים יש צורך להציג ציונים גבוהים בממוצע הבגרות, עם דגש על מקצועות ריאליים, פיזיקה, מתמטיקה, כימיה.

משך זמן הלימודים

משך הלימודים לתואר בוגר בהנדסת פלסטיקה  B.Scהינו ארבע שנים מלאות (8 סמסטרים).

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

במה יוכל לעסוק בוגר בהנדסת פלסטיקה? ומהי המשכורת שניתן לצפות לה כאשר עובדים בתחום זה? המשכורת היא כמובן תלויה בסוג העיסוק, בהגדרת התפקיד, בתחומי האחריות וגם ברמת הניסיון של המהנדס. מהנדס פלסטיקה מתחיל יכול לצפות למשכורת של כ-9,000 ₪ עד 12,000 ₪, כאשר בתפקידים בכירים ולאור צבירת וותק משמעותי ניתן להגיע גם למשכורת כפולה מכך ואף משולשת (בתפקידי ניהול בכירים ותפקידי מחקר).

יתרה מכך, ניתן להשתלב בחברות כימיה ובחברות תרופות ופרמה, ניתן להיקלט בחברות מתחום ההייטק, בעסקים שעוסקים בהדפסה בתלת ממד (שם נעשה שימוש בחומרים פלסטיים ופולימרים שונים). מהנדסי פלסטיקה מובילים גם פרויקטים במפעלי ייצור שונים, משמשים מדענים ומומחי חומרים, מנהלי פרויקטים וחוקרים, יועצים ומתכנני מערכי ייצור.

מוסדות ללימודי הנדסת פלסטיקה

הנדסת פלסטיקה לתואר ראשון ניתן ללמוד במכללת שנקר, שנחשבת לוותיקה בתחום זה בישראל. במהלך הלימודים על הסטודנט להשלים פרויקט מחקר עצמאי. מסלול ייחודי המוצע למצטיינים מאפשר להשלים תואר ראשון ושני בהנדסת פלסטיקה בתקופה מקוצרת של 5 שנים (במקום 6 תואר ראשון ושני בהנדסה, כמקובל). בעלי תואר ראשון בהנדסה מכל פקולטה שהיא, יכולים להשתלב בלימודים לתואר שני לא רק בשנקר אלא גם בטכניון, במסגרת בית הספר לתארים המתקדמים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן