לימודים בישראל

לימודי הנדסת תעשייה וניהול

לימודי הנדסת תעשייה וניהול (Industry Management Engineering) מתמקדים בייעול מערכות המשלבות בני אדם ומחשבים. למעשה כל ארגון, חברה, גוף, מוסד או עסק מורכבים מעובדים ומחשבים, הם הכלים שמשרתים את העובדים כדי לייצר הספקים גבוהים יותר. בעולם הדינמי שבו אנו חיים היום, התחום של הנדסה תעשייה וניהול הוא אחד הכלים החשובים שעומדים לרשותנו כחברה כדי להספיק יותר בפחות זמן ובלי לבזבז אנרגיה מיותרת ומשאבים מיותרים.

מהי הנדסת תעשייה וניהול?

המהפכה התעשייתית והתמורות הטכנולוגיות שבאו בעקבותיה, וממשיכות להתרחש כל העת, יצרו צורך בהתמקצעות הולכת וגוברת בכל הקשור לניהול הייצור, התפעול, מערכות המידע ומערכות ארגוניות אחרות. תחום הנדסת התעשייה והניהול מתחלק לקטגוריות ניהול שונות לפי תחומי התעשייה השונים: מערכות מידע, משאבי אנוש, ייצור, שיווק ותחומים נוספים.

לימודי הנדסה תעשייה וניהול מכשירים אנשי מקצוע האמונים על יצירת האינטראקציה המיטבית בין בני אדם, ציוד, חומרים וטכנולוגיה, וזוכים לביקוש נרחב למדי. ניתן להתמקצע בתחום במתכונת של לימודי תואר ראשון וכן במסגרת בתי הספר להנדסאים.

תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול

לימודים אקדמיים לתואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול נמשכים ארבע שנים ומקנים לבוגרים תואר B.Sc – בוגר במדעים. הסטודנטים לומדים איך להבין, לנתח ולמצוא דרכים לשפר את המרכיבים השונים של מערכת, איך לזהות את נקודות ההשקה והחיכוך ביניהם ואיך לגרום למערכת כולה לעבוד טוב יותר ולהגיע להספקים גבוהים יותר.

בשנתיים הראשונות של לימודי הנדסה תעשייה וניהול לתואר ראשון נלמדים נושאי הבסיס בתחומים הכרחיים להתמקצעות בתחום (חדו"א, פיזיקה, קורסי יסוד בתחום המחשבים, סטטיסטיקה, יסודות החשבונאות, מבוא לכלכלה ועוד), ואת יסודות התחום עצמו (חקר ביצועים, אופטימיזציה, טכנולוגיות ייצור ותהליכים, חומרים תרמופלסטיים ותרמוסטיים, ועוד).

בשנה השלישית מתחילה התעמקות בניהול מערכות ייצור, אפיון מערכות מידע, סימולציות ושאר נושאי הליבה של תחום התעשייה והניהול. דוגמאות לקורסים: "ניהול שרשראות אספקה", "היבטים ניהוליים באיכות כוללת" ו"מודלים סטוכסטיים".

בשנה הרביעית, ברוב המקרים, מוקדש עיקר הזמן לעבודה על פרויקט גמר שמאפשר לסטודנטים להתנסות בפועל בעבודה בתחום וכן להביא לידי ביטוי את היכולות הרבות שרכשו.

לימודי הנדסת תעשייה וניהול הם תחום מאוד כללי כמו ממש כמו לימודי מנהל עסקים במכללה, ולכן התלמידים נדרשים לבחור התמחות ספציפית בשנתם האחרונה ללימודים. אפשרויות התעסוקה בתחום זה הן רבות ולאחר קבלת התואר לא תהיה בעיה למצוא עבודה, אבל כדאי לדעת פחות או יותר לקראת סיום התואר מה התחום שמעניין את הסטודנט.

לימודי המשך לתארים מתקדמים

הלימודים לא חייבים להסתיים בתואר ראשון וניתן להמשיך לתארים מתקדמים כמו תואר שני בהנדסה (מאסטר M.Sc) ותואר שלישי (דוקטורט). גם את התואר הראשון ניתן לסיים בזמן קצר יותר, למצטיינים שמתקבלים למסלול מזורז. ענף זה של הנדסה מגובה בהרבה מחקרים, באינטגרציה גבוהה בין תחומים שונים ובשילוב תמידי של גופי ידע נוספים, מדעים ותורות. כך שגם מי שנשאר באקדמיה ולא יוצא לשוק העבודה יכול למצוא פרנסה.

לימודים לתארים מתקדמים והשתתפות פעילה בתחום המחקר ההנדסי מצריכים ציונים גבוהים במיוחד. דרך מקובלת אחרת להמשיך את לימודים אחרי התואר הראשון היא להתרחב לתחומים נוספים, כלומר תואר שני בתחום הנדסה אחר, במנהל עסקים או בכל חוג שחופף לתחום שבו התמחה הסטודנט במסגרת התואר הראשון בהנדסה תעשייה וניהול.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי מסלול לימודים זה מבוקשים מאוד בשוק העבודה, אבל כמובן שככל שיש יותר ביקוש כך נפתחים עוד מסלולי לימוד ויוצאים מדי שנה עוד ועוד מהנדסי תעשייה וניהול לשוק העבודה, מה שמגדיל את התחרות והדרישות. במהלך הלימודים הסטודנטים עוברים הכשרה כמנהלים בתחומים השונים וגם מקבלים כלים, בהתאם לתחום ההתמחות שנבחר בחציה השני של תקופת הלימודים, להתמודד עם טכנולוגיות וסביבות עבודה מתקדמות. כלומר, בוגרים יכולים להשתלב כמנהלים של ארגון, של פרויקט, של מחלקה במפעל או חברה שאחראית על תחום מסוים.

בוגרי המסלול יכולים גם להפוך ליועצים חיצוניים שעובדים ביחד עם גופים שונים ומערכות שונות. תחום הנדסת התעשייה והניהול משתנה לפי השוק – ככל שארגונים וחברות נוטים למיקור פנים, כלומר להישענות על מבצעים פנימיים שמתוך הארגון או החברה ועל תתי מחלקות, יש יותר תעסוקה גם למהנדסי תעשייה וניהול.

מוסדות ללימודי הנדסת תעשייה וניהול

אוניברסיטאות ומכללות אקדמיות רבות בישראל מציעות מסלולי לימוד המובילים לתואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול. ביניהן ניתן למצוא את המכללה האקדמית להנדסה אפקה, אוניברסיטת תל אביב, שנקר, המכללה האקדמית להנדסה ע"ש עזריאלי בירושלים, אוניברסיטת אריאל שבשומרון, המרכז האקדמי רופין, המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון שפועלת באשדוד ובבאר שבע, המכללה האקדמית אורט בראודה, אוניברסיטת בן גוריון והמכון הטכנולוגי בחולון (H.I.T).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן