לימודים בישראל

לימודי הנדסת תרופות

הגידול המתמיד שחל בענף התרופות והמשאבים המושקעים בעת האחרונה בפיתוח תרופות ופתרונות רפואיים חדישים הביאה להיווסדותו של תחום הנדסי חדש – הנדסה פרמצבטית. לימודי הנדסת תרופות, שעד לאחרונה היו אפשריים בחו"ל בלבד, הפכו לזמינים גם בישראל.

תואר ראשון בהנדסת תרופות

הנדסת תרופות נחשבת לאחד מתחומי ההנדסה החדישים בישראל – רק לאחרונה נפתחה פקולטה שמציעה לימודי תואר ראשון בהנדסת תרופות. מתוך כלל הסטודנטים הפונים ללימודי הנדסה, רק מעטים פונים לנישה הנדסית זו.

יחד עם זאת, בין אלה שבוחרים ללמוד תחום זה בישראל, לאחר סיום הלימודים, הרוב הגדול מתברג עד מהרה בתעשיית הפרמקולוגיה המפותחת. חברת טבע, למשל, וכן גם גופים שונים אחרים תומכים ומלווים את תלמידי הנדסת תרופות עוד במהלך הלימודים בפרויקטים שונים ובקורסי מעבדה.

נושאי הלימוד המרכזיים במהלך לימודי תואר ראשון בהנדסה פרמצבטית כוללים נושאים במתמטיקה, חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, אלגברה ליניארית, סטטיסטיקה. בכימיה, מרחיבים בנושאים כגון כימיה אנליטית, כימיה אורגנית, הכימיה של תרופות. בביולוגיה לומדים על הביולוגיה של התא, ביוכימיה, ביולוגיה מולקולרית, הנדסה גנטית ובפיזיקה – חשמל ומכניקה, תורת החומרים, מגנטיות, אופטיקה ועוד.

הנדסת תרופות הינה תחום התמחות חדיש בלימודי הנדסה. בזכות הידע המקיף למדי שמקבלים במהלך הלימודים בכימיה, ביולוגיה ופרמקולוגיה וכן גם בהנדסה כללית, יוכלו הבוגרים להמשיך לתארים מתקדמים בהנדסה ובמדעים וכן גם ברוקחות, מדעי החיים או ביולוגיה.

המקצוע הצעיר לימים, מהנדס תרופות, איננו מובן מאליו. שהרי – ביולוגים ולעיתים כימאים ורופאים הם אלה המשתתפים בדרך כלל בפיתוח תרופות וביצוע ניסויים קליניים בדרך לקבל אישור לשימוש בתרופה. אז אמנם מהנדס תרופות בדרך כלל לא ישתתף באופן ישיר בפיתוח תרופה, אך יחד עם זאת הנדסה פרמצבטית לוקחת כיום חלק חשוב בתעשיית התרופות המפותחת והמשתפרת.

לימודי הנדסת תרופות לתואר ראשון עוסקים בהיבטים התעשייתיים, ביצור תרופות באופן יעיל. מהנדס יתכנן מפעל תרופות חדש, קו ייצור חדש. הוא ישפר מהלכי ייצור קיימים, יבצע בקרת איכות וישתף פעולה עם גורמים נוספים בתעשיית הפרמצבטיקה, לרבות רוקחים בכירים.

נדגיש כי רוקח הינו איש מקצוע בעל ידע מקיף אודות תרופות, מרשמים, מינונים, ההשפעה של כל תרופה על החולה והשפעות בין תרופתיות. הנדסת תרופות מדגישה פחות את ההיבטים הללו ועוסקת, כאמור, בהיבטים תעשייתיים.

למי זה מתאים?

לימודי הנדסת תרופות יתאימו מאוד למועמדים ללימודי הנדסה ששואפים להתקדם בתחום מקצועי חדש ומאתגר, שצפוי להמשיך ולהתפתח. זה ממתאים לאלה שמחפשים נישה בתחום ההנדסה שבה הביקוש לבוגרים עולה על ההיצע.

תנאי קבלה

כדי להתקבל ללימודי הנדסת תרופות נדרש ממוצע גבוה הכולל את ציוני הבגרות ואת הפסיכומטרי. בפרט, נדרש ציון גבוה במתמטיקה ובמקצועת הריאליים – כימיה, ביולוגיה, פיזיקה.

משך זמן הלימודים

בדומה ליתר תחומי ההנדסה המקובלים כגון הנדסת מכונות, הנדסת חשמל, הנדסת כימיה, הנדסת מזון וכל היתר, גם הנדסת תרופות מצריכה לימודים מקיפים של ארבע שנים. לאחר תקופת הלימודים זכאי הסטודנט שעמד בהצלחה בכל החובות האקדמיות לקבל תואר B.Sc. בהנדסת תרופות, שנקראת גם הנדסה פרמצבטית.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בשל מספר המצומצם יחסית של מהנדסי תרופות מדופלמים בישראל, יכולים הבוגרים לצפות לביקוש ניכר בשוק העבודה. כמהנדסים, יכולים הבוגרים לעסוק בתפקידי ניהול, פיקוח, בקרה, ואבטחת איכות. ניתן להשתלב באקדמיה או בתעשייה, להשתלב בתעשיית התרופות הישראלית (או לעבוד בחו"ל), לפקח על קווי ייצור, לתכנן קווי ייצור, תהליכי ייצור, מערכי ייצור ותהליכים שונים בעלי ייחודיות הנדרשת לענף התרופות.

ההכשרה מאפשרת לבוגרים לשתף פעולה מבחינה מקצועית עם כל הגורמים הפועלים בענף, לרבות כימאים וביולוגים, רוקחים ורופאים. קיימת אפשרות להשתלב גם בחברות ביוטק והייטק וכן במעבדות מחקר ופיתוח.

מוסדות ללימודי הנדסת תרופות

נכון לתחילת שנת 2017, ניתן ללמוד הנדסת תרופות בישראל במוסד לימודים אחד בלבד – במכללה להנדסה עזריאלי. מדובר במוסד לימודים מתמחה, המכשיר סטודנטים למקצועות ההנדסה השונים החל מתחילת שנות האלפיים. הסטודנטים מקבלים הכשרה מקיפה בכל נושאי ההנדסה בשילוב נושאים במדעי החיים והטבע והכשרה ייחודית ומקיפה בכימיה ופרמקולוגיה. בפקולטה מעבדות מחקר מתקדמות המותאמות במיוחד להכשרה בהנדסת תרופות.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן