לימודים בישראל

לימודי הנהלת חשבונות

לימודי הנהלת חשבונות הם לימודי תעודה שמכשירים את הלומדים לקראת תעודות הסמכה בתחום הנהלת החשבונות מטעם משרד התמ"ת. לימודי התעודה מאפשרים לרבים להתקדם במקום עבודתם. מה לומדים במסגרת קורס הנהלת חשבונות? מהם תנאי הקבלה? והיכן ניתן ללמוד? כל המידע לפניכם!
לימודי הנהלת חשבונות
אנשים רבים פונים לאפשרות של לימודי הנהלת חשבונות (או בקיצור "הנהח"ש") שכן בסופם ניתן להתברג במשרות נדרשות במקומות רבים בישראל. גם תנאי הקבלה הפשוטים יחסית, לצד ריבוי המוסדות המציעים תכניות לימודים בתחום ופזורים בכל רחבי הארץ, מוסיפים לעובדה שתחום לימודים זה נחשב למבוקש.

מוסדות הלימוד מציעים לימודים אלה במתכונת של לימודי תעודה (כלומר אינם מובילים לתואר אקדמי, ואין להתבלבל עם לימודי חשבונאות לתואר ראשון המוצעים במכללות האקדמיות ובאוניברסיטאות שונות).

חשוב לדעת כי קורס הנהלת חשבונות לבדו אינו מקנה תעודת מנהל חשבונות באופן אוטומטי, ועל מנת להפוך למנהלי חשבונות מוסמכים בישראל יש צורך לעבור בחינות של משרד התמ"ת.

קורס הנהלת חשבונות

קורס הנהלת חשבונות מוצע בארץ על ידי מכללות מובילות בתחומן ומאפשרים לכל מי שרוצה ללמוד את המקצוע ליהנות ממסלול לימודי ברמה גבוהה. הלימודים מספקים את כל הכלים המקצועיים הנדרשים ממי שרוצה לעסוק בתחום וחושפים אותו אל נושאים רבים הקשורים אליו, בין אם באופן עקיף ובין אם באופן ישיר. קורס לימודי הנהלת חשבונות נמשך מספר חודשים, ומקנה בסופו תעודת גמר רשמית מטעם מוסד הלימודים עצמו.

קורס הנהלת חשבונות כולל תכנים רבים הקשורים לתחום הכלכלה ולתחום הנהלת החשבונות. במהלך הקורס נחשפים התלמידים אל תחומים אלה באופן מעמיק מאד ומשתתפים בשיעורים עיוניים וגם בשיעורים מעשיים, המאפשרים להם לתרגל את כל מה שלמדו. תכנית הלימודים בקורס כוללת נושאים כמו חשבוניות, קבלות, המחאות, תלושי שכר, הצעות מחיר, דפי תקציב, לוחות מאזן של הכנסות ושל הוצאות, מודעות מכרז ועוד.

מחירי קורס הנהלת חשבונות: עלות הקורס נקבעת על ידי המסגרת הלימודית עצמה ועומדת לרוב על בין 5,000 ₪ ל-8,000 ₪.

מסלולי הלימודים נחלקים לכמה שלבים: תחילה לומדים את השלב הבסיסי (שנקרא גם קורס הנהלת חשבונות סוג 1), ואחר כך מצרפים גם קורס סוג 2 (שנקראים גם שלב מתקדם). בתום השלמת קורסים אלה יכולים הבוגרים לעסוק בתחום, אבל לא באופן עצמאי, אלא תחת מנהלי חשבונות בכירים יותר ובעיקר מנוסים יותר. השלב הבא הוא השלמת קורס הנהלת חשבונות סוג 3 שבסיומו ניתן כבר להיות מנהל חשבונות עצמאי בעסק בינוני או קטן.

לימודי הנהלת חשבונות סוג 1+2

קורס הנהלת חשבונות מסוג 1 ו 2 מקנה ידע וכלים לעבודה בהנהלת חשבונות ומכין לקראת בחינת ההסמכה מטעם משרד התמ"ת. את הקורס יכולים לעשות בוגרי 12 שנות לימוד, חלק ממוסדות הלימוד מקבלים גם מי שבעלי ותק מקצועי של שנה ועשר שנות לימוד, ולעיתים יש לעמוד גם במבחן כניסה. זהו קורס של 320 שעות אקדמיות. הקורס כולל הרצאות, תרגול, עבודה מעשית בתוכנות מחשב של הנהלת חשבונות (חשבשבת) ועבודת בית.

בסוף הקורס תינתן תעודת גמר מטעם המוסד בו נלמד הקורס, ויש לעמוד גם במבחן הסמכה מטעם משרד התמ"ת על מנת לעבוד במקצוע. לימוד הנהלת חשבונות 1+2 כוללים נושאים כמו חשבון מסחרי, תורת המסחר, המאזן והנהלת חשבונות ממוחשבת. פקודות יומן, ספר ראשי, מאזן בוחן, התאמת בנקים, התאמת ספקים, התאמת לקוחות שטרות וצ'קים, ספר קופה, קופה קטנה, משכורות, מע"מ תשומות ומע"מ עסקאות הם נושאים נוספים הנלמדים בקורס הנהלת חשבונות.

לימודי הנהלת חשבונות סוג 3

לימוד קורס הנהלת חשבונות מסוג 3 מאפשר להרחיב את הידע המקצועי ומכשיר לקראת מבחן הסמכה ברמת סוג 3 של משרד התמ"ת, מה שמאפשר גם קידום מקצועי. מנהלי חשבונות בדרג 2 או בעלי ניסיון מקצועי ברמה זו, בעלי ידע בהנהלת חשבונות ממוחשבת, יוכלו להשתלב בלימודי תעודה אלה, שהם היקף של 180 שעות לימוד אקדמית ובנוסף 30 שעות לימוד מעשיות. הלימודים מתקיימים במרבית המכללות בלימודי בוקר ובלימודי ערב, כך שניתן לשלב אותם עם עבודה.

בסיום הקורס יש לעמוד בבחינה מטעם משרד התמ"ת, הציון מטעם מוסד הלימודים מהווה בחלק מן המקרים ציון מגן לקראת מבחן ההסמכה. נושאי הלימוד במסגרת לימודי הנהלת חשבונות סוג 3 כוללים הכנת דוחות כספיים, עסקאות משותפות, מכירות במשגור, חשבון עבודה, חשבון בנייה, חשבונות מקבילים שונים, שותפויות, מרכז סניפים, חברה בע"מ ועוד.

לימודי הנהלת חשבונות מדופלם

מנהלי חשבונות בדרגה 3 המעוניינים לקדם את דירוגם המקצועי יוכלו להעשיר את הידע המקצועי שלהם במסגרת קורס הנהלת חשבונות מדופלם ולהיות חשבונאים בכירים. נושאי הלימוד כוללים חשבונאות, חישובים מסחריים, חשבונאות ניהולית, דיני עסקים, דיני מיסים, עקרונות תורת המשק והסחר וכן מחשוב בהנהלת חשבונות.

הקורס כולל 485 שעות אקדמית, נמשך שנתיים, ובסופו מקבלים תעודת גמר מטעם מוסד הלימוד. כמו כן, הבוגרים יהיו רשאים לגשת למבחן הסמכה מטעם לשכת רואי החשבון, על מנת לקבל הכרה כמנהלי חשבונות מדופלמים או חשבונאים בכירים.

לימודי קורס חשבי שכר בכירים

קורס חשבי שכר בכירים מעמיק את הידע המקצועי בתחום חשבות השכר, ומקנה יכולת טיפול בדוחות מס הכנסה, ביטוח לאומי, דיני עבודה וביטוח פנסיוני. הקורס כולל הכשרה מעשית לעבודה בתכנת מחשב לחישוב משכורות. הקורס מיועד לבוגרי לימודי הנהלת חשבונות, חשבי שכר ולמי שיש לו זיקה לניהול משכורות במקום בו הוא עובד.

בסיום הלימודים תינתן תעודת גמר מטעם המוסד המעביר את הקורס, וכמו כן הקורס מכשיר את הלומדים בו לקראת מבחן הסמכה לקבלת תעודת חשב שכר בכיר מטעם לשכת רואי החשבון בישראל. היקף הקורס הוא 140 שעות אקדמיות, וניתן ללמוד במרבית המוסדות בלימודי בוקר או בלימודי ערב. משך בחינת ההסמכה של חשב שכר בכיר היא שלוש וחצי שעות וכוללת בחינה של עיוני ושל ידע מעשי.

למי זה מתאים?

לימודי הנהלת החשבונות מתאימים לאלה המחפשים מקצוע מבוקש לצורך השתלבות כמנהלי חשבונות בחברות ועסקים שונים, בתפקידי ניהול הקשורים לכספים וחשבונאות העסק. קורס הנהלת חשבונות מתאים לכל מי שרוצה לעבוד בתחום זה ולהשתלב במסגרות השונות הזקוקות לאנשי המקצוע הללו.

בכל משרד כיום, בכל ארגון ובכל חברה, זקוקים למנהלי חשבונות, האחראיים על מצבם הכלכלי, והם אלה העוסקים בארגון המסמכים הפיננסיים ובתיעודם. הקורס מהווה שער כניסה לעולם מאתגר מאד ופותח בפני בוגריו לא מעט דלתות.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה לקורסי הנהלת חשבונות, ברובם המכריע של המוסדות, הינם 12 שנות לימוד או לחילופין, 11 שנות לימוד ועמידה בבחינות קבלה.

משך זמן הלימודים

לימודי הנהלת חשבונות מתקיימים בדרך כלל במתכונת של יומיים בשבוע, וניתן לסיימם תוך שנת לימודים אחת. חלק ממוסדות הלימוד מציעים לימודים של יום אחד בשבוע, ואז הלימודים אורכים יותר משנה אחת.

קורס הנהלת חשבונות כולל לרוב בין 300 ל-350 שעות לימוד, הנפרשות על פני תקופה של בין 5 ל-10 חודשים. מרבית הקורסים מתקיימים בשעות הערב, אחת לשבוע או פעמיים בשבוע, כדי לאפשר לתלמידים לשלב לצד הלימודים עיסוקים נוספים, כמו עבודה במשרה מלאה וגם חיי משפחה.

אפשרויות תעסוקה

מנהל החשבונות אחראי על הנהלת החשבונות היומיומית של העסק אשר כוללת הוצאת הזמנות עבודה, הנפקת חשבוניות, טיפול במשכורות, תשלום לספקים, ניהול מלאי, ודיווח תקופתי (חודשי או דו חודשי) לרשויות המס. מכיוון שכל עסק וארגון זקוקים לשירותי הנהלת חשבונות, בתום תקופת הלימודים, יכולים בוגרי הקורס להשתלב במגוון רחב של מסגרות הזקוקות למנהלי חשבונות, או לפתוח משרד הנהלת חשבונות ולספק את שירותיהם באופן עצמאי.

מוסדות ללימודי הנהלת חשבונות

קורס הנהלת חשבונות מוצע כיום במוסדות רבים בכל רחבי הארץ, וביניהם: בית הספר "דיפלומה" של האוניברסיטה הפתוחה המציע את כל שלוש רמות הלימוד, אוניברסיטת אריאל במסגרת לימודי החוץ שלה, המציעה מסלול של לימודי הנהלת חשבונות 1+2, המכללה המשותפת על סניפיה השונים, בית הספר "מישלב" והקריה האקדמית אונו במסגרת לימודי תעודה והמשך.

 • מכללת אורט רחובות – קורסי תעודה בחשבונאות ותחומים קרובים כגון הנהלת חשבונות סוג 1+2 וקורס חשבי שכר. הלימודים במכללה הם לימודי ערב אשר מאפשרים שילוב של הלימודים עם עבודה במשרה מלאה.
 • המכללה למנהל – ניתן ללמוד במכללה הנהלת חשבונות סוג 1+2, בסיסי ומתקדם, קורס הנהלת חשבונות מסוג 2 – מתקדם והנהלת חשבונות מסוג 3 – כולם בהסמכת משרד התמ"ת. בנוסף מוצעים במכללה מסלולי נוספים הקשורים לתחום כמו לימודי חשבונאי בכיר מדופלם, חשב שכר, וחשב שכר בכיר.
 • האוניברסיטה הפתוחה – מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה מציע לימודים בהנהלת חשבונות סוג 1+2 (בסיסי ומתקדם) בפיקוח משרד הכלכלה. דרישות הקבלה לקורס הן ראיון אישי, וכן 12 שנות לימוד או 11 שנות לימוד ועמידה בבחינת כניסה במתמטיקה. דרישות הקורס הן 85% נוכחות בשיעורים, בחינה עיונית ובחינה מעשית. לעומדים בבחינות ההסמכה מטעם משרד הכלכלה יוענקו תעודות גמר מנהל חשבונות 1+2 מטעם משרד הכלכלה ותעודות מקצוע בהנהלת חשבונות 1+2. הלימודים באוניברסיטה הפתוחה מתקיימים במגוון של קמפוסים מרכזי לימוד ומכללות בפריסה ארצית.
 • המכללה האקדמית גליל מערבי – קורס הנהלת חשבונות 1+2, שנה אחת, 390 שעות לימוד, יומיים בשבוע, לימודי ערב.
 • המכללה האקדמית כנרת – קמפוס הלימודים בסמוך לצמח, לימודי בוקר וערב, פעמיים בשבוע, 390 שעות לימוד. תנאי הקבלה הם 12 שנות לימוד.
 • מכללת חישובית בירושלים – קורסי הנהלת חשבונות סוג 1 + 2 במסגרת 80 מפגשים המועברים על ידי מרצים שהם גם אנשי הוראה מיומנים וגם מנהלי חשבונות מנוסים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן