לימודים בישראל

לימודי זואולוגיה

זואולוגיה היא תחום במדעי החיים המתמקד בחקר מבנה הגוף של בעלי חיים שונים, הדרכים שבהן הם מתנהלים, יחסי הגומלין ביניהם לבין האדם וכן בינם לבין הסביבה ובעצם כל מה שקשור לחיי בעלי החיים. לימודי זואולוגיה מכשירים חוקרים בתחום מרתק זה וקשורים קשר הדוק ללימודי ביולוגיה וכן אל מקצועות לימוד נוספים המשויכים למדעי החיים כגון אנטומיה, אקולוגיה, אבולוציה ופיזיולוגיה.

זואולוגיה – ענף נכחד או תחום מתעורר?

המין האנושי גילה מאז ומתמיד סקרנות לגבי חבריו לכדור הארץ. בתנ"ך, לדוגמה, ממוינים בעלי החיים לטמאים וטהורים וגם בהודו העתיקה ובסין העתיקה נכתבו טקסטים העוסקים בחקר בעלי חיים מזוויות שונות, כמובן על סמך התבוננות בלבד ולא בעזרת כלים מדעיים.

מי שהביא לפריצת דרך של ממש בכל הקשור לזואולוגיה היה הפילוסוף היווני המפורסם אריסטו, בספרו הידוע "תולדות בעלי החיים". במאות ה- 17 וה- 18 זרח כוכבה של הזואולוגיה, הן בזכות הכלים המדעיים המשוכללים שעמדו לרשות החוקרים (למשל המיקרוסקופ) והן בזכות מסעות חובקי עולם וגילוי מינים רבים חדשים של בעלי חיים.

בהמשך הדרך עבר המחקר להתמקד בתחומים כגון ביולוגיה מולקולרית, ביו-אינפורמטיקה והנדסה גנטית, והזואולוגיה נדחקה לשוליים – וכך גם באוניברסיטאות. יחד עם זאת בשנים האחרונות לאור התעוררות המודעות לגבי החובה לעזור לבעלי חיים והחשיבות שלהם להבטחת איכות החיים של כולנו על פני כדור הארץ, מסתמנת עלייה מחודשת בקרנה של הזואולוגיה.

לימודי תואר ראשון בזואולוגיה

נכון להיום, לא קיימים בישראל לימודי זואולוגיה לתואר ראשון, אם כי ניתן ללמוד את התחום במסגרת מסלול לימודים במדעי החיים. כך לדוגמה, במסגרת לימודי תואר ראשון במדעי החיים במכללה האקדמית אחווה יכולים הסטודנטים להשתתף בקורסים דוגמת פיזיולוגיה השוואתית של בעלי חיים, התנהגות בעלי חיים ופאוניסטיקה (חקר תפוצת בעלי חיים במקומות שונים בעולם – מהם הגורמים לתפוצה ומהן ההשלכות שלה).

תוכניות הלימודים בחוג למדעי בעלי החיים בפקולטה לחקלאות ברחובות

הפקולטה לחקלאות מזון וסביבה של האוניברסיטה העברית (שחשוב לציין כי מקום משכנה הוא רחובות ולא ירושלים) מציעה מספר תוכניות לימוד לקראת תואר ראשון בתחום מדעי בעלי החיים.

בין השאר יכולים הסטודנטים ללמוד בתוכנית לימוד המשלבת ביוטכנולוגיה ובעלי חיים, בתוכנית ייחודית במסלול שמירת טבע וניהול שטחים פתוחים (עם קורסים דוגמת עקרונות התזונה של חיות המשק ומבוא לניהול אוכלוסיות מזיקים), בתוכנית במדעי בעלי החיים עם חטיבה בכלכלה ושיווק, ובתוכנית במדעי בעלי החיים עם חטיבה באיכות הסביבה (עם קורס דוגמת השלכות סביבתיות של הזנת מעלי גירה ובאופן כללי מקצועות לימוד הקשורים לאקולוגיה ושימור הטבע).

לימודי תואר שני בזואולוגיה

מסלול הלימודים לתואר שני בזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב

הלימודים נמשכים שנתיים, במתכונת מחקרית, וחלק מהמועמדים חייב בלימודי השלמה בקורסים רלוונטיים דוגמת אקולוגיה, אבולוציה, גנטיקה כללית, מבוא לעולם החי, חולייתנים למתקדמים וכן בקורסים עם סיורי שדה בהיקף של 5 ש"ס (בין הקורסים האפשריים: פאוניסטיקה של בעלי חוליות זוחלים ויונקים, פאוניסטיקה של חרקים, הכרת הפלנקטון, מבוא לאיכתיולוגיה והכרת המערכת האקולוגית של מפרץ אילת).

אופי תוכנית הלימוד הוא אינטגרטיבי ומשולב בה ידע מתחומים כמו סיסטמטיקה, אקולוגיה, אבולוציה וגנטיקה. גם המחקרים המתבצעים במסגרת הלימודים הם רב תחומיים באופיים, ועוד כדאי לציין שהלימודים עוסקים בבעיות רלוונטיות במיוחד למין האנושי – ביטחון תזונתי, התחממות גלובלית ועוד.

מעבר לכך מדובר בלימודים מרתקים המאפשרים מציאת מענה לשאלות דוגמת מתי אבולוציה מעדיפה אלימות ומתי הבחירה היא סקס, מתי משתלם יותר להיות גדול ומתי קטן, איך בעלי חיים שונים מקבלים החלטות ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן