לימודים בישראל

לימודי חינוך בלתי פורמלי

לימודי חינוך בלתי פורמלי מוצעים במגוון מוסדות לימוד בישראל. חינוך פורמלי המתבצע בין כתלי הכיתות בבתי הספר השונים – הינו בעל חשיבות בלתי מבוטלת, אולם במקביל התפתח בשנים האחרונות מאוד גם תחום החינוך הבלתי פורמלי: מימוש יעדים חברתיים וחינוכיים שלא במסגרת כיתות הלימוד אלא מחוץ לבתי הספר (תנועות נוער, מתנ"סים ועוד) וגם בין כתלי בתי הספר (דרך פעילויות העשרה, טיולים, ייעוץ ועוד), והכל ברמת גמישות גבוהה יחסית מתוך הבנה כי לשחרור מכבלי המבנים הפורמליים חשיבות עצומה מבחינת היכולת להקנות את הערכים הרצויים.

בהתאם מוצעים לא מעט מסלולים של לימודי חינוך בלתי פורמלי המכשירים אנשי מקצוע בעלי כלים מתקדמים ויקרי ערך בתחום זה ובכל הקשור לשילוב בין החינוך הבלתי פורמלי לזה הפורמלי.

איפה מתקיימים לימודי חינוך בלתי פורמלי?

המסלולים השונים של לימודי חינוך בלתי פורמלי מוצעים במכללות המציעות באופן כללי שלל אופציות של לימודי חינוך לגיל הרך במסגרת תואר ראשון: המכללה האקדמית לחינוך על שם דוד ילין, סמינר הקיבוצים, המכללה האקדמית בית ברל, מכללת קיי והמכללה האקדמית לחינוך אורנים.

ברוב מוסדות הלימוד מקנים לימודי החינוך הבלתי פורמלי תואר B.Ed (תואר ראשון בחינוך), ובחלק מהמקרים מצטרפת לכך גם תעודת הוראה. בסמינר הקיבוצים מוצעת תוכנית ייחודית לבעלי תואר ראשון המכשירה אותם לתפקידי ניהול בחינוך הבלתי פורמלי.

תנאי הקבלה

על מנת להתקבל אל לימודי חינוך בלתי פורמלי בבית ברל יש צורך בממוצע בגרויות 87 ומעלה (ללא פסיכומטרי), או לחילופין פסיכומטרי 600 ומעלה עם זכאות לבגרות (עבור בני 30 או יותר גם פסיכומטרי של 525 ומעלה מאפשר קבלה על סמך זכאות לבגרות בלי קשר לציונים). אופציה נוספת היא ממוצע משוקלל גבוה דיו בין הפסיכומטרי לבגרויות.

במכללה האקדמית ע"ש ילין תנאי הסף הוא ממוצע משוקלל של 525 ומעלה בין הבגרויות לפסיכומטרי, וזאת בתנאי שממוצע הבגרויות הוא למעלה מ- 85 והפסיכמוטרי הוא 475 ומעלה.

מבנה תוכניות הלימודים

ישנם כמובן הבדלים בין התוכניות השונות של לימודי חינוך בלתי פורמלי.

במכללת בית ברל המסלול נמשך 4 שנים ובסופו מקבלים הבוגרים B.Ed ותעודת "עובד חינוך" (מטעם משרד החינוך). ניתן לשלב את הלימודים בתוכנית זו עם לימודים המובילים לתעודת הוראה (ניתן לבחור בין תעודה הוראה לבתי ספר על יסודיים לבין תעודת הוראה באנגלית לבתי"ס אלה, או לחילופין תעודת הוראה בחינוך מיוחד).

בסמינר אורנים התוכנית היא במסגרת החוג לחינוך חברתי קהילתי, וגם היא נמשכת 4 שנים ומקנה B.Ed ותעודת עובד חינוך. הלימודים משלבים ידע מתחומי הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה, החינוך והפילוסופיה וכוללים התנסויות מעשיות בשטח. ניתן להתמחות במנהיגות קהילתית, בקידום נוער ובהכשרת מחנכים טיפוליים.

לימודי ניהול מערכות בתחום החינוך הבלתי פורמלי

סמינר הקיבוצים מציע כאמור תוכנית ייחודית המכשירה מנהלי מערכות בתחום החינוך הבלתי פורמלי.

הלימודים בתוכנית זו נמשכים שנתיים, ומיועדים לבעלי תואר ראשון בחינוך לגיל הרך (או בתחומים אחרים בחינוך), בסוציולוגיה, בעבודה סוציאלית או במדעי ההתנהגות, שבנוסף הינם בעלי ניסיון מעשי בעבודה חינוכית וממלאים תפקיד ניהולי או מיועדים לאחד שכזה. חשוב לציין כי המעבר מהשנה הראשונה לשנייה אינו אוטומטי ומותנה בציונים של 80 ומעלה בכל המטלות האקדמיות.

בשנה א' זוכים התלמידים לידע מתקדם וכלים עדכניים בכל הקשור לפסיכולוגיה התפתחותית של הילד כמו גם של ההורים, ולבניית התפישה העצמית בתפקידי ניהול במערכות חינוך לא פורמליות. בשנה ב' מושם דגש על בניית צוותים ומתן הנחיות אפקטיביות ומעצימות וכן על חשיבות הקול ההורי במסגרת מערכת החינוך. בנוסף ישנו פרקטיקום.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן