לימודים בישראל

לימודי חשבונאות

לימודי חשבונאות או ראיית חשבון מקנים ידע יקר ערך וכלים רבים. יחד עם זאת, על מנת לרכוש מקצוע של רואה חשבון יש להשלים תואר ראשון בחשבונאות אך גם לעבור גם את בחינות ההסמכה של מועצת רואי החשבון בישראל (גוף המשויך למשרד המשפטים) וכן תקופת סטאז' העומדת בקריטריונים שגיבשה המועצה.

לימודי חשבונאות לתואר ראשון

לימודי חשבונאותלימודי חשבונאות אקדמיים שייכים לתחום מדעי החברה ונקראים גם לימודי ראיית חשבון. מכללות ואוניברסיטאות רבות בישראל מציעות לימודי חשבונאות לתואר ראשון ואף מכינה בחשבונאות לצורך השלמת ידע לקראת הלימודים. תכנית הלימודים משלבת בין לימודי כלכלה, הנהלת חשבונות ולימודים פיננסיים אחרים ומטרתה להכשיר אנשים לטפל בנושא הכספים בארגון, עסק או חברה.

לימודי תואר ראשון בחשבונאות כוללים קורסים שונים מתחום החשבונאות, הכלכלה ומתחומים אחרים, כגון: חשבונאות ניהולית, חשבונאות פיננסית, כלכלה, מימון, שיעורים העוסקים במיסוי ובדינים הקשורים לחשבונאות.

קיימים מגוון מסלולי לימוד לתואר ראשון בחשבונאות במתכונת חד חוגית או דו חוגית, וחלקם מיועדים לאקדמאים המעוניינים לבצע הסבה לחשבונאות, או לשלב את התחום עם נושא התואר האקדמי אותו כבר השלימו.

מסלול חד חוגי של לימודי חשבונאות לתואר ראשון מכסה באופן מקיף את כל תחומי החשבונאות שנדרשים במקצוע רואה החשבון: חשבונאות ניהולית ופיננסית, מתמטיקה, הנהלת חשבונות, מבוא לתורת החשבונאות, דיני מיסים וניירות ערך, שיטות דיווח בגופים ותאגידים.

כמו כן, במהלך לימודי ראיית חשבון לתואר ראשון נלמדים תחומים שאינם קשורים ישירות לנושא כמו התנהגות של ארגונים, משפט בדגש על תחום המסחר, תורות של קבלת החלטות ושיווק. משך הלימודים ארבע שנים, בסיומם יש לעמוד בבחינות ההסמכה לרואי חשבון ולעבור התמחות בראיית חשבון על מנת להתחיל לעבוד בתור רואה חשבון מן השורה.

לימודי חשבונאות לתואר ראשון במסלול דו חוגי, מאפשר לשלב ראיית חשבון עם תחומים חופפים או מקבילים כמו כלכלה, סטטיסטיקה, מנהל עסקים, משפטים ומדעי המחשב. לימודי תואר ראשון בחשבונאות, אשר משולבים עם תחום מקביל או חופף, מקנים לסטודנטים הכשרה מעמיקה וממוקדת לתחום פעילות מוגדר ומאפשרים לעשות אינטגרציה בין שני תחומים שקיימת ביניהם הפריה הדדית וחפיפה בעולם האמיתי שמחוץ לאקדמיה.

כך למשל שילוב של ראיית חשבון עם משפטים כולל לימודים מקיפים בתחום דיני עסקים ומסחר, חשבונאות ובנוסף בחירת תחום התמחות. לימודי חשבונאות לתואר דו חוגי מאפשרים השתלבות במשרות ותפקידים בהם רואה החשבון נדרש להבנה מעמיקה בנושאים נוספים מלבד חשבונאות, למשל כמקבל החלטות חשובות בארגון או עסק, כיועץ מס לחברה או עסק המתמחים בתחום מסוים ובמקרים רבים אחרים.

למי מתאים ללמוד חשבונאות?

לימודי חשבונאות בישראל מתמקדים בשיטות ניתוח ורישום דו"חות ורובם נערכים בסביבה מתמטית, על כן מועמדים ששוקלים ללמוד חשבונאות צריכים פתוחים לסביבת לימוד זו. בנוסף, נדרשות מהתלמידים ומהעוסקים בתחום יכולות סדר וארגון.

תנאי קבלה ללימודי חשבונאות

תנאי הקבלה ללימודים אקדמיים בחשבונאות שונים מטבע הדברים מתנאי הקבלה ללימודי תעודה בתחום. כמו כן, קיים שוני בין מוסד לימודים למשנהו, וכן בין סוג התואר המבוקש. מוסדות רבים גם מציעים אפשרות של מכינה בחשבונאות, שמטרתה להשלים את ידיעות הסטודנטים המיועדים בטרם יחלו בלימודי התואר.

משך הלימודים

לימודי חשבונאות לתואר ראשון נמשכים בין שלוש לארבע שנים. תואר שני עשוי להמשך בין שנתיים לשלוש שנים, ולימודי תעודה והכשרה מקצועית באמצעות קורסים בחשבונאות נמשכים בדרך כלל מספר חודשים עד שנה(בהתאם למסלול שנבחר ומוסד הלימודים).

לימודי ראיית חשבון ובחינות ההסמכה

על מנת להפוך לרואי חשבון מוסמכים יש לעבור סטאז' וכן לצלוח את המבחנים של מועצת רואי החשבון, כשלימודי חשבונאות לבעלי תואר ראשון מקנים פטור מחלק מאותם מבחנים.

בסך הכל מדובר ב- 15 מבחנים, המחולקים ל- 4 קבוצות:

 • ביניים א': 2 מבחנים – מבוא לחשבונאות, משפט עסקי.
 • ביניים ב': 3 מבחנים – כלכלה, יסודות ביקורת החשבונות, תמחיר וחשבונאות ניהולית.
 • סופיות חלק א': 6 מבחנים – סטטיסטיקה, דיני תאגידים ומסחר, מימון, טכנולוגיות מידע, דיני מיסים א', חשבונאות פיננסית א'.
 • סופיות חלק ב': תמחיר וחשבונאות ניהולית מתקדמת, דיני מיסים ב', חשבונאות פיננסית מתקדמת, ביקורת חשבונות ובעיות ביקורת מיוחדות.

בוגרי תכנית לימודי חשבונאות לבעלי תואר ראשון באוניברסיטת בר אילן פטורים מכל הבחינות פרט לשתיים האחרונות בקטגוריית "סופיות חלק ב'", ואילו מי שבוחר בתכנית הנ"ל במסלול האקדמי המכללה למנהל זוכה לפטור מכל בחינות הביניים וכן מ- 4 הבחינות הראשונות של "סופיות חלק א'".

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

רואה חשבון הוא אחד המקצועות היותר מתגמלים בימינו, הן מבחינת השכר והן מבחינת מרכזיות תפקידו בכל חברה או ארגון בהם הוא מועסק כשכיר או תורם להם את כישוריו כעצמאי. יחד עם זאת, כל תחומי החשבונאות הנוספים נחשבים גם הם לתחומי עיסוק נדרשים במשק והמשרות המוצעות בהם מתאימות למי שמעוניין בתפקיד מפתח ופחות בפן הניהולי.

בימינו, אין חברה או ארגון שלא מנהלים רישומים מדוקדקים של כל פעילויותיהם ובפרט מעקב מדויק אחר הפן הפיננסי של הפעילויות השונות. מצב זה מוביל לביקוש נרחב לאנשי מקצוע בתחום כגון: רואי חשבון, מנהלי חשבונות, יועצי מס וחשבי שכר ולכן אפשרויות העבודה בתחום החשבונאות מגוונות וזמינות.

מסגרות לימוד לא אקדמיות, מציעות ללמוד את מקצועות החשבונאות היישומיים תוך מיקוד בתחום התמחות צר, ולקבל תעודה המעידה על הכשרה. הם מיועדים לאנשים שמעוניינים לרכוש מקצוע מעשי בזמן קצר יחסית או למנהלים ובעלי תפקידים אחרים שמחפשים להעמיק את ידיעותיהם בתחום הפיננסי. לימודי חשבונאות לתעודה נערכים כלימודי בוקר או לימודי ערב ואורכים בין שלושה חודשים לשנה וחצי. רובם דורשים כתנאי קבלה 12 שנות לימוד, ובחלקם מתקיימת בחינת כניסה במתמטיקה או ראיון בוועדת קבלה.

חלק ממוסדות הלימוד שמלמדים לתעודה מוכרים לצבירת נקודות אקדמיות, במידה והסטודנטים מעוניינים להמשיך מאוחר יותר לתואר. חלקם מיועדים אך ורק כהכשרה מעשית ואינם עומדים בדרישות אקדמיות. מומלץ לברר טרם בחירת המסלול מהן אפשרויות התעסוקה בסופו וכן מהן האפשרויות להתפתחות מקצועית ולימודי המשך.

מוסדות ללימודי חשבונאות

 • המרכז האקדמי רופין – מסלול תואר B.A בכלכלה וחשבונאות.
 • המרכז האקדמי כרמל – תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות.
 • הקריה האקדמית אונו – תואר במנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות.
 • אוניברסיטת תל אביב – תואר במתכונת דו חוגית בפקולטה לניהול.
 • מכללת שערי משפט – מסלול לימודי תואר ראשון בחשבונאות (B.A).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן